TRY - Türk Lirası
EUR
15,3401
USD
13,4502
GBP
18,3536
CNY
2,1187
-2.7 C
Ankara
8.5 C
İstanbul
8.5 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarİletişimci olmak mı?

  İletişimci olmak mı?

  Avatar of nur orhan
  Nur Orhanhttps://haberton.com/
  Nur Orhan, Halkla ilişkiler uzmanı. Reklamcı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İletişimci olmak mı? İletişim nedir? Biz iletişimcilere göre alıcı ve gönderen arasında kanal yolu ile kurulan diyalogtur. Monologtan çok diyaloğu tercih ederiz.

  İletişim türleri vs. bir sürü genel bilgiler aktarılır, ancak birçok iletişimci sahada çalışırken şunun farkına varır aslında iletişim fakültesi okurken kitap üzerinde alınan bilgiler gayet basit ve akılda tutulabilir haldedir ama sahaya inilerek ciddi anlamda bir şirket, kurum, platformun iletişim çalışmalarını yürütmek PR‘ın tanımı olan ‘şirketinizle halk arasındaki köprü olmak’ ciddi anlamda zorlu bir iştir.

  Bir iletişimci öncelikle tanıtımını, tüm iç ve dış iletişim çalışmalarını yapabilmek, adına çalıştığı kurumu en iyi kendisi tanımalıdır. Bir PR Uzmanı için şirkete bağlılık sahiplenmek önemlidir keza yapılan tüm eylemler, çalışmalar kendisi aracılığı ile hedef kitleye aktarılır. Dolayısıyla şirket içerisinde yapılan tüm çalışmaları hedef kitleyi analiz ederek en doğru, en uygun şekilde dışa aktarmalıdır. Şirket dışı iletişimi en uygun şekilde sağladığı gibi şirket içi iletişimi de sağlar. Ne, nerede, ne zaman, nasıl yapılmalıdır ? çalışmalarının tamamını kendisi üstlenmektedir. Bir PR çalışanı iyi bir iletişimci, sunucu, gazeteci, reklamcı olmalıdır.

  Şirketin içerisinde yer alan birçok konuya hakim olduğu gibi şirket dışında da hedef kitle şirketi nerede görüyor, şirket 5 yıl sonra nerelere gelebilir?, şirketin dışında şirketin iletişim çalışmaları nasıl ilerliyor? sponsorlarla, iş ortaklarıyla iletişim nasıl ne doğrultuda çalışmalar yapılıyor?

  Bir iletişimcinin kullandığı kalem onun en büyük yardımcısıdır. Basın bülteni hazırlamada yeterli çalışmaları gerçekleştirmede kullanır. Kullandığı dil, üslubu, nezaketi önemlidir çünkü yapılan sponsorluk çalışmaları, kurumu tanıtma çalışmalarında bir çok kez sunuculuk görevi üstlenir kurumu en şeffaf ve olabildiğince doğru şekilde hedef kitleye tanıtır.

  İletişimci olmak mı?
  İletişimci olmak mı?

  Eğer küçük bir benzetme yapmak gerekirse akvaryumda çöpçü balığı nasıl akvaryumu akvaryum dışına temiz göstermeye çalışıyor ise ve akvaryumun misalen imajı ile ilgileniyorsa şirketlerdeki PR çalışanı da şirketin çöpçü balığıdır, hem şirketin iç düzenini nizamını sağlar toparlayıcıdır hem de şirketi dışa tanıtır.

  PR kocaman bir denizdir, okyanustur. Bir PR çalışanının eğitimi hiçbir zaman bitmez sürekli değişim ve gelişim içerisindedir. Bizler de PR ve reklamcılar olarak sürekli olarak gelişim, değişim ve üretmek adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler