TRY - Türk Lirası
EUR
20,502
USD
19,037
GBP
23,266
CNY
2,765
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerPolitikaHulusi Akar, Seyyar Sahra Hastanesi'nde inceleme

Hulusi Akar, Seyyar Sahra Hastanesi’nde inceleme

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş’ta 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Seyyar Sahra Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kahramanmaraş’ta Mehmetçik tarafından kurulan MSB Seyyar Sahra Hastanesi’ni ziyaret etti. Hastane personelini tebrik eden Akar “Acımız, kederimiz büyük. Bu yaraları sarmak için ilk günden itibaren asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız” diye konuştu. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin tüm unsurlarının, karargah ve birliklerinin ilk andan itibaren seferber olduğunu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ve valiliklerin koordinesinde görevinin başında olduğunu vurgulayan Akar, Azerbaycan’dan gelerek hastanede görev alan 12 askeri hekim ve 8 hemşireye de çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 

Hulusi akar, seyyar sahra hastanesi'nde inceleme
Hulusi Akar, Seyyar Sahra Hastanesi’nde inceleme

Türkiye ve Azerbaycan’ın ‘İki devlet tek millet’ olduğunu ifade eden Akar, “Zafer ile sonuçlanan 44 günlük Vatan Harekatı’nda nasıl tek yumruk, tek yürek olarak hareket ettiysek, bugün de farklı bir mücadeleyi aynı şekilde birlikte veriyoruz. Azerbaycan ve Türkiye ile tüm kardeşlerimizin savunması ve güvenliği için kederde ve kıvançta bir ve beraberiz. Sağ olun, var olun yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliği” ifadelerini kullandı.

70 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

Necip Fazıl Şehir Hastanesi önünde, 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan MSB Seyyar Sahra Hastanesi’nde, alanında uzman askeri hekimler, yardımcı sağlık personeli, idari ve teknik personel olmak üzere toplam 70 personelle depremin ilk günlerinden itibaren vatandaşlara sağlık hizmeti veriliyor. Her türlü acil tıbbi müdahalenin yapılabildiği; iki acil, birer radyoloji, laboratuvar, sterilizasyon ünitesi, ameliyathane, hasta koğuşu ve eczaneden oluşan sahra hastanesinde, bu ünitelerin çalışmasını sağlayan destek üniteleri de yer alıyor. 

Hastanede, tıbbi tanıya yönelik her türlü laboratuvar tetkikleri, seyyar röntgen cihazı ve ultrasonografi cihazı da mevcut. Deprem bölgesinden gelen hasta ve yaralılara acil sağlık hizmeti desteği verilmesi ve depremzedelerin durumlarının stabil hale getirilmesi için görevini sürdüren hastanede, 7/24 sağlık hizmeti veriliyor. Kahramanmaraş’taki sahra hastanesinde 1910 depremzedeye tedavi uygulanırken 93 ameliyat gerçekleştirildi. Bununla birlikte TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar’da 34 ameliyatın yanı sıra 8 bin 107 depremzedeye sağlık hizmeti verildi. Gemilerde ayrıca ‘Hatice Deniz’ ile ‘Nur’ isimli iki bebeğin doğumu gerçekleşti.

Milli savunma bakanı hulusi akar, kahramanmaraş'ta 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan milli savunma bakanlığı (msb) seyyar sahra hastanesi'nde incelemelerde bulundu.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş’ta 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Seyyar Sahra Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

AZERBAYCANLI HEKİMLERDEN DUYGULANDIRAN MESAJ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kahramanmaraş’ta yıkıma neden olan 2 büyük depremin ardından harekete geçip, bölgeye seyyar sahra hastanesi kurulması için çalışmalara başladı. Kahramanmaraş Şehir Hastanesi arkasındaki alana; 15 saatte içerisinde acil müdahale odası, röntgen odası, yoğun bakım ve ameliyathanenin bulunduğu 18 konteyner ve 21 çadırdan oluşan seyyar sahra hastanesi kuruldu. Hastanede 70 Türk personelin yanı sıra Azerbaycan’dan gelen hekimlerin de aralarında olduğu 20 kişilik ekip de görev alıyor. Hastanede şu ana kadar 2 binin üzerinde depremzede tedavi edildi, 37 de ameliyat yapıldı.

Burada görev yapan Azerbaycanlı doktorların girişe astıkları “Türkiyem, kardeşin kardeşe borcu olmaz! Teşekkür beklemez, bahane yapmaz! Kardeşin Azerbaycan” yazısı ise görenleri duygulandırdı. Azerbaycanlı hekimler, Türkiye’nin kendilerine ‘git’ demediği sürece görev yapmaya devam edeceklerini söyledi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler