TRY - Türk Lirası
EUR
14,8132
USD
13,0809
GBP
17,4213
CNY
2,0533
4.3 C
Ankara
9.5 C
İstanbul
13.5 C
İzmir
1 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHerkes öldürür mü sevdiğini?

  Herkes öldürür mü sevdiğini?

  Avatar of alparslan çavdar
  Alparslan Çavdarhttps://haberton.com/
  Alparslan Çavdar, 1986 Balıkesir doğumlu anne tarafından Bulgaristan baba tarafından Yunanistan göçmeni ailenin 3.çocuğu. Yüksek okul aşçılık bölümü mezunu hem alaylı hem mektepli baba mesleği olan aşçılığı belli süre kendi işletmesi ve çeşitli otellerde yaptıktan sonra şu an kamuda mutfak yöneticisi olarak çalışıyor. Edebiyatla ilgileniyor ve müzik ilgi alanları orta okul yıllarından beri şiir yazıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Herkes öldürür mü sevdiğini? Amaç ömür boyu mutlu olmaksa neden sonu hep mezarda bitiyor? Sormazlar mı adama…

  Hayat yolculuğu yaradılışın ilk zamanlarından beri tek cinsiyetten oluşmamıştır ve ömür yolumuz tek başına yürünecek değildir. Yürünecek bir yol varsa ve muhakkak ki uzun ve meşakkatlidir o vakit bir yoldaş gerekmektedir yol için yolculuk bunu gerektirir birde yolun nasıl ve neye göre yüründüğü mühimdir en başından buna göre seçilmeli yol arkadaşı hayatı paylaşacak olduğumuz kişi.

  Konumuz yol ve yolculukla alakalı. Yol hayatın ta kendisi yolculuk geçen zaman içeresinde hayatımıza dahil olan hayatımızı paylaştığımız bir şeyleri paylaşabildiğimiz kendi fikrimdir; ALLAH celle celalühünun bizlere emanet olarak, yol arkadaşı olarak yeri geldiğinde bizi koruyup kollayan yeri geldiğinde şefkatiyle bizi sarıp sarmalayan, can yoldaşı olan ömrümüzü beraber bir yastıkta geçirmeye niyet ettiğimiz eşlerimiz, annelerimiz, kardeşlerimiz. Bu özelliklerini saydığım ve daha nice sayamadığım özelliklere sahip cennetle müjdelen tabirle iştigal benimde bu tabirle nitelendirdiğim insan lafzının vücut bulmuş hali olan hayatımıza mana kazandıran varlıklar.

  Öyle bir durum tasvir edin ki ömrü hayatı boyunca evi ve sevdiklerinden başka onları mutlu etmek onların isteklerini memnuniyetlerinden başka bir şeyi düşünememiş adeta varlığını onlara vakıf etmiş her şart koşulda iyilik düşünmüş ona göre hareket etmiş zerre dahi menfaat beklememiş karşılık olarak bir güzel söz kimi zaman bir dal çiçek iki kelâm muhabbet bir çift tatlı söz duymak muradında olmuş bir insan. Böyle bir insanı ancak el üstünde tutup ömrümüzün baş köşesine koyabiliriz kanımca bunun dışında da zaten inanan bir kişiyseniz de mevzuya bahis konu hakkında hayatımız boyunca çok çeşitli misallerle çeşitlenen anekdotlar dinlemişizdir.

  Mevzunun birde manevi ciheti vardır ki bence en mühimi bu kısmıdır inandığım değerler ışığında her neyi sevip değer veriyorsak tek gerçek olan ALLAH CELLE CELALÜHÜ için sevmek onun yasalarında bahsini geçirdiği ve yeryüzündeki kendisini temsil makamı addettiği RESULÜ HAZRETİ MUHAMMET SALLAHU ALEYHİ VE SELLEM tarafından da onun emir ve yasakları çerçevesinde hayatına uygulanılan hayatını paylaştığı hatun kişilere nasıl davranıp onlara nasıl muamele ediyorsa bizde elimizden geldiği kadarıyla onun gibi olmayı kendimize görev edinmeliyiz herkes tarafından sevildiği için değil gerçek davranış şeklinin bu olduğunu fikren kabul ettiğimiz için içimizde gelerek bu davranışları sergilemeliyiz.

  Ta en baştan söylediğim gibi bunlar benim şahsıma ait düşünceler ve bunun aksini söyleyen ve desteklemeyenler olabilir olacaktır da lakin benim adamlık, insanlık anlayışım böyle davranmayı gerektiriyor ve şunu söylerim her daim ”HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR BAŞKASINI KENDİNLE KIYASLAMA VE HİÇ KİMSE SINANMADIĞI GÜNAHIN MASUMU DEĞİLDİR.”

  Günün sonunda kelimeleri toparlayıp esasa ilişkin bir açıklama yapmam gerekirse şu yaşadığımız zamanın en büyük gafleti hayatımızın manası olarak addettiğimiz kıymetlilerimize yapılan ve durdurup engel olamadığımız ve ne yazık ki durdurulacak gibide durmayan sebepleri çok bariz ve açık şekilde belli olan en büyük sebebinin de manevi noksanlık olarak gördüğüm söylemekten bile imtina ettiğim şu kahrolası şiddet olaylarının son bulması muradını sadece söylem olarak değil elimden geldiğince fırsat buldukça da icraat olarak bir şeyler yapmaya çalıştığımı bir kez daha dua olarak tek YARADANA havale etmek istiyorum.

  Şahsım adına bu duamı her daim tekrarlamaktayım yurdumun her köşesinde bir sürü insanında benimle birlikte aynı duada buluştuğunu biliyor ve umuyorum. Dualarımız bir olsa da içimizdeki manevi değerleri bazı yerlerde tam manasıyla göstermekten çekiniyoruz bizler insanoğluyuz ve en kıymetli varlıklarımıza bu muameleyi layık görmemeliyiz. Severken öldürmekten zülüm etmekten vazgeçmeliyiz adamlığımızı ayrılırken de muhafaza etmeliyiz ki çok sevdiğim sanatçı TAMER KARADAĞLI abimin bir repliğini her daim söylerim ”ADAM AYRILIRKEN BELLİ OLUR ADAM OLAN ADAM İSTENMEDİĞİ YERDEN SESİZCE ÇEKİP GİTMESİNİ BİLİR. ”saygı ve sevgi ile. Bunca yazıp söylediğim sözden sonra anlatmaya çalıştığım ve anlaşılması gereken şudur ki;

  Bizler dünya yeryüzünde yaşayan akıl ve fikir sahibi varlıklar olarak dünyada oluş sebebimizi unutmadan hayatımızı devam ettirirken her daim yanımızda olan ve bize yüce yaratanın emanet olarak yarattığı hayatımızın manası ve merkezine koymamız gereken kadınları öylesine değil ALLAH celle celalühü için sevmeli ve bu cihetten bakarak hep el üstünde tutmalıyız. Bunu başarabildiğimiz takdirde emin olabiliriz ki ortada sorun olabilecek herhangi bir konu kalmayacaktır. Temel olarak işin özü samimi olarak manevi değerlere sahip çıkmak ve bu değerleri hayatımıza ilmek ilmek işlemekten geçmektedir.

  Rabbim bu yolda sabrımızı ve gayretimizi daim eylesin ve ömrümüz oldukça da bu düşünceden ayırmasın. Bu fikriyatta olmayan ve maneviyatta eksik olup da bu düşünceye sahip olamayacaklara da yüce ALLAH’tan ıslah olunmaları için dua ediyor ve herkesin de dua etmesini istiyorum geriye kalanı da burdan söylemek istemiyor ALLAHA havale ediyorum çünkü ıslah olmayanlara verilecek daha doğrusu insanlar tarafından verilebilecek herhangi bir cezanın yeterli gelebileceğine inanmıyorum ve sözümü burada noktalamak istiyorum ÇÜNKÜ; ALLAH VAR GAM YOK …

  GÜNÜN SÖZÜ;

  *Acziyetle hor gördüğünü düşündüğün aslında sensin unutma ve hakikat bu dünyanın ebedi istirahatgahı da var.

  *ALLAH CELLE CELALÜHÜ için sevmeyi öğrendiğin gün işte o zaman gerçekte sevmeyi öğrenmiş olacaksın bunu yaz aklının bir kenarına …

  *İNSAN OĞLUNA bakmakla görmek arasında ki farkı öğrettiğimiz gün büyük yol kat etmiş olacağız…

  *ALLAH CELLE CELALÜHÜ razıysa geriye kalanlar teferrüattır önemsemesende olur …

  AMENNA VE SADDAKNA…

  YAŞAMAK MI? (…..) Mİ? KOLAY SENİN İÇİN..

  *Anılar biriktirip seninle anlamak hayatın manasını ve geliş sebebini dünyaya sebepsiz olmadığını hiçi bir şeyin

  * Yalnızca bilmek ve varmak farkına yolculuk uzun ve meşakkatli maddeye takılmamak asl olan manayı kavramak tek gerçek

  *Şunun veya bunun için değil ”YARADANIN” rızasını kazanmak tek amaç kavrayabilmek neticede ömrün kısa dünyanın fani olduğunu

  *En mühiminde yaşarken varmak tüm bunların farkına dedik ya dünya fani; DÜNÜ YAŞADIK BİTTİ BU GÜN YAŞANDI GEÇTİ YARIN İSE FAİLİ MEÇUL velhasıl kelam sen dinlersen bu ABDAL’I yalan dünyanın masalı kanarsan yanarsın düşünmezsen tek YARADANI..

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler