TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatHer Mahalleye Bir Kütüphane kampanyasına 3 bin kitap

  Her Mahalleye Bir Kütüphane kampanyasına 3 bin kitap

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 200 kitap bağışıyla başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasında bir haftada 3 bin kitap bağışlandı.

  Yoğun ilgiye teşekkür eden Başkan Tunç Soyer, ilk etapta kurulacak 50 kütüphane için daha fazla kitaba ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayarak ilçe belediyelerine, meslek odalarına, sivil toplum örgütlerine ve okullara kampanyayı sahiplenerek büyütme çağrısı yaptı.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasına İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Bir haftada kampanya kapsamında bağışlanan kitap sayısı 3 bine ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü ekipleri bağışlanan kitapların tasnifine başladı.

  Başkan Tunç Soyer İzmirlilerin yoğun ilgisine teşekkür ederek, “İzmirliler yine göğsümüzü kabarttı. Bir hafta gibi kısa bir sürede bu kadar kitabın toplanmış olması aydınlık geleceğe inancımızı perçinliyor ” dedi.

  Her mahalleye bir kütüphane kampanyasına 3 bin kitap
  Her Mahalleye Bir Kütüphane kampanyasına 3 bin kitap

  Başkan Soyer: “Çok kitaba ihtiyacımız var”

  İlk etapta 50 mahalleye kütüphane kurmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Soyer, “Bunun için de çok daha fazla kitaba ihtiyacımız var. Özellikle kurumlarımızı kampanyayı sahiplenmeye ve büyütmeye çağırıyorum. İlçe belediyelerimizden çalışanlarını, meslek odalarımızdan ve sivil toplum kuruluşlarımızdan üyelerini, okullarımızdan öğrencilerini ve öğretmenlerini kampanyamıza destek vermek için teşvik etmelerini rica ediyorum” diye konuştu.
  Başkan Soyer 200 kitap bağışıyla kampanyanın ilk destekçisi olmuştu. İzmirlileri kampanyaya katılmaya çağıran Başkan Soyer, ziyaretçilerine de şöyle seslenmişti: “Lütfen bana çiçek ve hediye yerine kampanyamız için kitap getirin.”

  Kampanyaya nasıl destek olunabilir?

  İzmirliler kampanyaya birinci el ve ikinci el kitapla destek olabiliyor. Ancak kampanya kapsamında ansiklopedi kabul edilmiyor. Bağışçıların yıpranmamış, yırtılmamış ve okunabilir kitaplarını, üzerine “Her Mahalleye Bir Kütüphane” yazılı bir koliye koyarak şu noktalara bırakılması isteniyor:

  • Kent Kütüphanesi, Alsancak
  • Şato Kütüphanesi, Konak
  • Tarihi Havagazı Fabrikası Araştırma Kütüphanesi, Alsancak
  • Yahya Kemal Beyatlı Kütüphanesi, Buca
  • Güzelbahçe Kütüphanesi, Güzelbahçe
  • Işılay Saygın Kütüphanesi, Buca
  • Sasalı Tarım Geliştirme Merkezi Kütüphanesi, Çiğli
  • Vapur Kütüphaneleri: Ahmet Piriştina Arabalı Vapuru, Fethi Sekin Arabalı Vapuru ve Uğur Mumcu Arabalı Vapuru
  • Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi, Konak
  • Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Bornova
  • Yasemin Kafe, Bostanlı
  • Karşıyaka Eşrefpaşa Polikliniği
  • Balçova İZSU binası
  İzmir büyükşehir belediye başkanı tunç soyer’in 200 kitap bağışıyla başlattığı “her mahalleye bir kütüphane” kampanyasında bir haftada 3 bin kitap bağışlandı.
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 200 kitap bağışıyla başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasında bir haftada 3 bin kitap bağışlandı.

  Kütüphaneler Müdürlüğü’nden muhtarlara eğitim

  İZBETON ilk etapta Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Güzelbahçe, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak ve Narlıdere’deki muhtarlıklara kütüphane kuracak. Kampanya kapsamında toplanan kitaplar İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Müdürlüğü tarafından tasnif edilecek, temizlenecek ve İZBETON tarafından kurulan muhtarlık kütüphanelerine gönderilecek. Kütüphaneler Müdürlüğü ise muhtarlara kitap tasnif etme, dizilim, ödünç verme ve kütüphane yönetmekle ilgili temel konularda eğitim verecek.

  İZBETON muhtarlıklarda çalışma yürütüyor

  “Her Mahalleye Bir Kütüphane” projesi kapsamında İzmirli muhtarları projeye dair bilgilendirmişti. Projeden faydalanmak isteyen muhtarlar, kütüphane taleplerini İZBETON’a iletmişti. İZBETON ekipleri kütüphane yapılacak alanın uygunluğu, muhtarlığın mahalledeki konumu, bütün mahalleye hizmet edip edemeyeceği gibi kriterleri göz önüne alarak muhtarlıkları incelemişti. Uygun bulunan muhtarlıklarda çalışmalar başlatılmıştı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler