TRY - Türk Lirası
EUR
17,2710
USD
16,0779
GBP
20,1707
CNY
2,4164
17.5 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
27.7 C
İzmir
24 Mayıs 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarHer geceyi Kadir bil

  Her geceyi Kadir bil

  Seyyah kelebek
  Seyyah kelebekhttps://haberton.com/
  Elif Sarıkaya, 19.06.1982 doğumlu. Sufizm ve tasavvuf ile ilgileniyor, nefes ve meditasyon çalışmaları var. Girne üniversitesi Sufi Akademisi'nden yeni mezun oldu. Asıl mesleği öğretmenlik. Çocukluktan beri felsefe ve kişisel gelişim okuyor ve kendini eğitmeye çalışıyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Merhaba sevgili yol arkadaşlarım, uzun zamandır yazamıyorum size …Umarım hayatınızda herşey yolundadır… Evet başlıktan anlaşıldığı gibi bu haftaki konumuz ,1000 aydan hayırlı ramazan ayının en mübarek gecesi, kadir gecesi…..Size şu dörtlüyü açarak başlamak isterim.

  Her olayı hayır bil

  Her geleni Hızır bil

  Her geceyi Kadir bil

  Mevlana ne güzel söylemiş..

  HAYDİ başlayalım…

  Kadir gecesi Ramazan ayının 27.gecesine tekamül eden çok kutsal bir gecedir.

  Bu gece yapılan ibadet ve sevap katlanır…Allah (cc) buyuruyor: “İsteyin vereyim.. “Duanın ve isteklerin lütuf olduğu, Allah’ın birçok esmasında tecelli ettiği ,kullara merhamet ettiği ,günahlardan arındığımız amel ve niyetlerin kabul olduğu bir gece….

  Peygamberimiz(sav), Ramazan ayının 27.gecesi Hira dağında tefekkür ve itikaf halindeyken Cebrail (as) tarafından -OKU emri gelmesi üzerine okuma yazma bilmeyen peygamberimize(sav) o anda ey Alim esmasıyla bildiren Rabbimin ilk vahiy edişidir.. Hz. Muhammed’e peygamberlik gelmiş kamil insan olarak 99 Esma’yı da tecellisini yaşamıştır. Allah(cc)buyuruyor ki: Benim Yeryüzündeki tecelli Muhammed’dir..

  Aslında Müslümanın her gecesi kadir gecesi gibi olmalıdır. Zikir, dua ve ibadet, hayır hasenattan geri kalmamalıdır…Kuran’ı anlayarak ve idrak ederek okumalı…Görünenin arkasındaki görerek ve idrak ederek yaşamalıdır.. Her geleni, Hızır bil diyoruz. Her gelen insanı, tekamülümüzün parçası olarak görmek ,karşımıza çıkan herkesi sınav olarak kabul etmek ,gerekiyor. Her gelenin de, gidenin de hayatımızda ve tekamülümüzde bir hayrı ve bir dersi vardır.. Her beşer ayanı sabitesinde yani kendi aynasında kendi esmasını taşır ki, bunu böyle düşünmek bizi daha sabırlı ve hoşgörülü daha tahammüllü bir insan yapar…

  Hayatta hiçbir şey rabbimin izni olmadan tecelli etmez.. Eğer o insanlar karşınıza çıkıyorsa ve size zarar veriyorsa, celal bir esma taşıyorlarsa , o bilir ve rabbimin rızası vardır ve bilendir, her şeyi görendir ..o yüzden her geleni Hızır bilerek Celal ‘deki Cemali görmeliyiz.

  Her olayı ,Hayır bil diyoruz.. Burda rabbimin en güzel esması Zül Celali vel ikram…Yani her sıkıntıdan sonra bir ikram ve lütuf gelir.. Çünkü o Ya latif ‘tir .Vermeden alandır.. Ya Rahman’dır Rahimdir. O yüzden sıkıntıların, dertlerin hastalıkların birer sınav olduğunu bilmeli ve onun idrakiyle gelenin, Allah’tan olduğunu bilerek şükretmeliyiz.. Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler…Onun lütuf Sonsuz’ dur.. Zahmet olmadan, rahmet olmaz….Onun yaşattığı her sıkıntı, olay veya dert lütufla ve ikramla gelir. Ama biz o kadar takılıyoruz ki soruna, o lütufu göremiyoruz..Rabbim geçiştiriyorsa güzelleştiriyordur. Her şerde ,bir hayır vardır…Her sıkıntıdan alınacak ders vardır ama o da nasip işidir.. Rabbim idrak yollarımız isterse açar. Ne demiş Mevlana “nasibinde varsa alırsın karıncadan ders, nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters”

  Rabbim idrak edenlerden ve nasip olunanlardan eylesin..

  Sonuç olarak toparlayacak olursak kadir gecesi sadece bir gece değildir…Hz. Muhammed (sav)buyuruyorlar: “Kadir gecesini ramazan’ ın son 10gününde arayın”

  Bu gecenin feyizli ve bereketini 10 güne yayarak yaşayın…Hatta bir seneye …. Her geceyi o idrakle, samimiyetle yaşamaktır asıl olan…Her gün ,her an Allah’ı anmak, zikretmek, ibadet ve dua etmek….Çünkü her günümüz, çok değerli ve hayat çok kısa dostlar ve uğruna kainat kurulan Allah’ın yeryüzündeki tecellisi olan, sevgili canım Peygamberim sadece bir gün için değil her an, her gün anılmalı ve de Allah’ın rızası, biz kulların idrakiyle anlam kazanmalıdır.

  Su gibi olun eyvallah

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler