TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarHer 25 Kasım'da şiddete hayır diyelim

Her 25 Kasım’da şiddete hayır diyelim

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Her 25 Kasım’da şiddete hayır diyelim… Şiddet ne kırıcı bir kelime sesinizi yükseltmeniz, elinizi kaldırmanız ya da davranışlarınızla hakir ve değersiz görmeniz hepsi çok kırıcı hareketler.

Erkekler ilişkilerinde yanlış yol izlediklerinde tatsız hadiseleri bizde kötü bir haber olarak okuyabiliyoruz.

Kadın, anne, bacı, yol arkadaşı hayat arkadaşı bir çok sıfatı var. Biz okuyoruz, görüyoruz, öldürülen darp gören tacize uğrayan bir çok kadın haberine üzülüyoruz. Ülkemizde kadına şiddet konusu toplumun her kesiminde karşımıza çıkıyor. Doğusu, batısı, önemli olan gençlerimizi eğitimli, kadına saygılı bireyler olarak yetiştirebilmektir. Kanunla kadınlar korunsa da bazen kendini bilmeyen kişiler ayrılığı kabul etmez ya da saplantılıdır. Görüştüğü insana zarar verir. Egolarını tatmin eder.

Her 25 Kasım'da şiddete hayır diyelim
Her 25 Kasım’da şiddete hayır diyelim

Sevmeyi bilmeyen erkek gösterebilir mi sevgisini eşine, onu hizmet gören çocuklarını büyüten biri olarak görür. Yıllar geçer adına evlilik denen ama sadece dört duvarda sömürülen bir ömür geçirmiş olursunuz.

Seçimler önemlidir. Aynı dili konuşan aynı kültürü paylaşan kısacası gözüne bakınca kalbindekini görebileceğiniz merhametli adamları eş olarak tercih edin. Hayattaki ilk hedefiniz evlilik olmasın, ayakta mücadele etmeyi, kaliteli zaman geçirmeyi, bir mesleğiniz olmasını isteyin. Nasipler zaten zamanı gelince birbirlerini bulur.

Size 25 Kasım’ın hikayesini anlatmak istiyorum. Yıl 1960, yer Dominik Cumhuriyeti. 1930’da ülke yönetimini ele geçiren Rafael Trujillo diktatörlük yönetimini sürdürüyordu. Bu rejime karşı olan Mirabal Kardeşler olarak tanınan üç kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Teresa, eşleriyle birlikte Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu.

Her 25 Kasım'da şiddete hayır diyelim... Şiddet ne kırıcı bir kelime sesinizi yükseltmeniz, elinizi kaldırmanız ya da davranışlarınızla hakir ve değersiz görmeniz hepsi çok kırıcı hareketler.
Her 25 Kasım’da şiddete hayır diyelim… Şiddet ne kırıcı bir kelime sesinizi yükseltmeniz, elinizi kaldırmanız ya da davranışlarınızla hakir ve değersiz görmeniz hepsi çok kırıcı hareketler.

Patria 1960 yılının Haziran ayında Clandestine Hareketini kurdu ve diğer kız kardeşler de bu harekete katıldı. Kız kardeşler 25 Kasım’da tecavüze uğrayıp öldürüldüler. Ama bu suçun üzeri bir şekilde kapatıldı.

1999 yılında Birleşmiş Milletler, 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesini karar altına aldı. Üç kız kardeş bir sembol olmuştur.

Kadınlar dünyada birçok ülkede şiddet görebilmektedir. Kadın bir günde değerli değildir. Hergün sadece insan olarak şiddetten uzak kalplerinde sevgi ve merhamet olan insanların işgal ettiği bir dünya diliyorum. Hayaller kurulur, sadece görebildiğimizi yaşarız. Sevgiyle kalın.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler