TRY - Türk Lirası
EUR
20,198
USD
18,829
GBP
22,743
CNY
2,773
9 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerPolitikaGüçlendirilmiş parlamenter demokrasi palavralarına aldanmayın

Güçlendirilmiş parlamenter demokrasi palavralarına aldanmayın

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Bunların parlamenter demokrasi, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi; bu tür palavralarına aldanmayın. Buradan bir şey çıkmaz. Buradan bol bol masada toplanıp, dağılmak çıkar. Bunların durumu bu” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel merkezde gerçekleştirilen ‘AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, ”Geçtiğimiz 20 yılda hep yapageldiğimiz gibi bugün de ülkemizin her meselesini, milletimizin her beklentisini hayata geçirerek Türkiye’yi huzurlu ve müreffeh bir geleceğe hazırlıyoruz.

Ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma atılımlarını kesintisiz bir şekilde sürdürerek, milletimize sözümüz olan 2023 Türkiye’sine adım adım yaklaşıyoruz. Dün Yüksek İstişare Kurulu toplantımızda da ifade ettiğim gibi sadece son 2 ayda açılışını yaptığımız projelerin her biri tek başına abide hüviyetindedir. Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ile İstanbul’un trafiğine yeni bir nefes yolu açtık. Küçük Kuyu-Ayvacık Yolu-Asos ve Troya tünelleriyle 1915 Çanakkale Köprüsü’yle birlikte Marmara’dan Ege ve Akdeniz’e ulaşımı biraz daha kolaylaştırdık.

Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu ile Şanlıurfa-Mardin güzergahındaki trafiği rahatlattık. Alevi-Bektaşi kardeşlerimizin cumhuriyet tarihi boyunca çözüme kavuşturulmamış taleplerini karşılayacak düzenlemeleri hayata geçirdik. Hepsinden önemlisi ‘Türkiye Yüzyılı’ programımızda milletimizde cumhuriyetimizin yeni asrına çok daha büyük hayaller ve heyecanlarla gireceği bir umut ışığı yaktık.

Daha uluslararası alandaki temaslarımızı, buralardaki ülkemiz adına elde ettiğimiz faydaları, şehirlerimize kazandırdığımız küçüklü büyüklü yatırımları saymıyorum bile. Her şeyden önce 4 ana başlık; ekonomi, diplomasi, öbür tarafta terörle mücadele bir diğer tarafta yine mülteci sorunu konusu. Bu 4 ana başlığı biz her şeyden önce başardık, başarıyoruz ve başaracağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta 5.9 büyüklüğünde depremle sarsılan Düzce’yi ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ ilan ettiklerini, böylece afet sonrası telafi ve ihya çalışmalarını daha hızlı, etkin yürütebileceklerini kaydetti.

‘SORUNLARIN TEK ÇÖZÜM ADRESİ CUMHUR İTTİFAKIDIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel düzeyde resesyon endişenin arttığı bir dönemde Türkiye’nin büyümesini sürdürmesinin çok kıymetli olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“İnşallah 2022’yi dünyaya göre rekor bir düzeyde kapatarak 2023’e iyi bir giriş yapacağız. AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin yaşadığı en bariz değişimlerden biri de yatırım, eser, hizmet algımızın çıtasının fevkalade yükselmiş olmasıdır.

Güçlendirilmiş parlamenter demokrasi palavralarına aldanmayın
Güçlendirilmiş parlamenter demokrasi palavralarına aldanmayın

Bizim toplu açılışlarımız içinde tek başlık olarak geçen herhangi bir yatırımın dahi yanına yaklaşamayacak işleri anlata anlata bitiremeyenler, aslında nasıl komik bir duruma düştüklerinin farkında değiller. Geçmişte sadece bu 2 aylık eser ve hizmet bilançomuz, hükumetleri 10 yıllarca ayakta tutmaya yetiyordu. Biz tüm bunları 2 aya sığdırdık. İnşallah 2023’ün her gününü, her ayını da böyle dolu dolu geçireceğiz.

İşte bunun için ‘Ülkemizi 20 yılda asırlık eser ve hizmetlere kavuşturduk’ diyoruz. Türkiye’nin dününü olduğu gibi yarınını da biz inşa edeceğiz. İşte bunun için küresel ve bölgesel krizlerin yol açtığı sorunların tek çözüm adresi ‘Cumhur İttifakı’dır, AK Parti’dir’ diyoruz. İşte bunun için ‘Durmak yok yola devam’ diyoruz.”

‘BAY KEMAL YALANLAR DÜNYASIYLA MİLLETİN KARŞISINA ÇIKACAK’

Erdoğan, seçim tarihinin yaklaştığına dikkat çekerek, “Bay Kemal, göreceksiniz tamamen bir yalanlar dünyasıyla milletin karşısına çıkacak. Alışığız zaten yalanlarına da ama şimdiden buna hazırlanın. Yine bu yalanları duyacaksınız, göreceksiniz.

Vizyonumuzla hayallerini zenginleştirmediğimiz her bir insanımızın muhalefetin sürekli karamsarlık pompalayan hezeyanlarının girdabına kapılabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Rabb’imizin ‘İnsan için ancak çalıştığı kadarı vardır’ emrine uygun şekilde her geçen gün daha da artan bir tempoyla milletimizle aramızdaki gönül köprülerini güçlendirmeliyiz.

Kapısına gittiğimiz, selam verdiğimiz, elini tuttuğumuz insanlarda bize karşı küslük varsa barıştırmalıyız. Kırgınlık varsa onarmalıyız. Bezginlik varsa umut vermeliyiz. Nefret varsa sevgiyle tedavi etmeliyiz. Muhabbet varsa şükranla değiştirmeliyiz. Sıkıntı varsa gidermenin yollarını aramalıyız. Ne yapıp, edip, 85 milyonun tamamına ulaşmalı; desteğini ve gönlünü kazanmalıyız” diye konuştu.

‘6’LI MASA HANGİ AMAÇLA KURULDUĞU BİLİNMEYEN AMOR YAPIDIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6’lı masanın toplanmasından bir şey çıkmayacağını belirterek, “Türkiye yeni yönetim sistemiyle özellikle söylüyorum; bunların parlamenter demokrasi, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi, bu tür palavralarına aldanmayın. Buradan bir şey çıkmaz.

Buradan bol bol masada toplanıp, dağılmak çıkar. Bunların durumu bu. Türkiye yeni yönetim sistemiyle birlikte işin ruhuna uygun şekilde siyasette 2 ittifaklı bir görünüm kazanmıştır. ‘Cumhur İttifakı’, ilkeleri ve tarafları gayet net bir ortak hedef birlikteliği olarak milletimizin huzurundadır.

Buna karşılık diğer ittifak ise 6’lı masa olarak kamuoyunun önüne çıkmakla birlikte, henüz önünde, arkasında daha kimlerin olduğu, hangi amaçla kurulduğu bilinmeyen amor bir yapıdır. Biz en başından beri bu ittifaka kendileriyle eser ve hizmet siyasetinde, vizyonda, programda yarışmak istediğimizi söyledik. Ama bunlar karşımıza sadece tek vaatleri Türkiye’yi eski, kötü günlerine döndürmek olan şekilsiz, omurgasız bir projeyle çıkabildi” dedi.

‘MÜMİN SOKULDUĞU YERDEN BİR DAHA SOKULMAZ’

Erdoğan, AK Parti kurulana kadar Türkiye’nin birçok şey yaşadığını söyleyerek, “8 aylık hükumetler gördük mü, 1 yıllık hükumetler gördük mü, 16 aylık hükumetler gördük mü? 

Bunlar bu kadar kısa sürede kuruldular, dağıldılar. Benim milletim bunları biliyor ve bu koalisyonlardan bu ülkeye bir fayda geldi mi? Gelmedi. Netice alabildik mi? Alamadık. Öyleyse unutmayın mümin, bir sokulduğu yerde bir daha sokulmaz. Biz bir daha sokulmak istemiyoruz ve AK Parti iktidarlarıyla 20 yıldır istikrar var, güven var, güçlü devlet var. İşte biz bunu sağladık.

Dikkat ederseniz bugüne kadar ne CHP’den ne de şürekasından ülkenin herhangi bir derdine derman, milletin herhangi bir yarasına merhem olacak hiçbir söze, hiçbir teklife, hiçbir adıma rastlanmadı. Dünyanın en doğru, en güzel, en şahane işini de yapsak bizi takdir etmeyeceklerini alenen parlamentoda söylediler mi? Söylediler. Bunlar bu kadar beceriksiz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler