TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
12.8 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
17.5 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerGPS verici takılan Şah Kartal Ankara'da görüntülendi

  GPS verici takılan Şah Kartal Ankara’da görüntülendi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bulgaristan’da yaralı bulunan ve tedavisinin ardından GPS verici takılıp takibe alınan şah kartal Ankara üzerinde görüntülendi

  Sonbaharla birlikte göçmen kuşların Türkiye üzerinden Afrika’ya göç yolculuğu devam ediyor. Bu yıl yaz döneminde Bulgaristan’da nesli tehlike altındaki ve dünyaca korunan türlerden olan şah kartal, uzman biyolog Cansu Özcan tarafından göç esnasında Ankara semalarında görüntülendi. Uzman biyologlar, göç yolundaki şah kartala ait fotoğrafları incelediğinde, GPS vericiyle izlenen bir kuş olduğunu belirledi. GPS uydu verici ve halka bilgilerini araştıran Özcan, şah kartalın Bulgaristan’da göç yollarını araştıran ekip tarafından halkalanıp takip edildiğini belirledi. Kuşun isminin ‘Bal’ anlamına gelen ‘Zlatko’ olduğunu belirten Özcan, bu yıl yaz döneminde yaralı ve bitkin halde Bulgaristan’da bulunan şah kartalın, Bulgar kuş bilimciler Birdlife Bulgaristan ekibi tarafından tedaviye alındığını, sonrasında ise GPS takılarak, takip edilmeye başlandığını kaydetti.

  Gps verici takilan sah kartal ankarada goruntulendi - yerel haberler - haberton
  GPS verici takılan Şah Kartal Ankara’da görüntülendi

  Uzun göç rotası sonrası Ankara’ya ulaşan şah kartalın buradan Afrika’ya doğru hareket ettiğini belirten Cansu Özcan, “Türün nesli tehlike altında olduğu için göç boyunca başına gelebilecek tüm aksaklıklar, türün korunması için tedbir amaçlı politikalara yansıyacak” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler