TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamGöbeklitepe'de buğday şenliği

  Göbeklitepe’de buğday şenliği

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’de buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumunun yapıldığı ‘Buğday Şenliği düzenlendi.

  Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’de buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumunun yapıldığı ‘Buğday Şenliği’nde, sazlı-sözlü sıra gecesi ekipleri sahne alıp, ziyaretçilere 2 leğen dolusu çiğ köfte yoğurulup, ikram edildi.

  Göbeklitepe'de buğday şenliği
  Göbeklitepe’de buğday şenliği

  Göbeklitepe’de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumunun yapıldığı ‘Buğday Şenliği’ etkinliği düzenlendi. Göbeklitepe’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için ören yeri gezisinin ardından amfi alanında sahne alan sıra gecesi grubunun seslendirdiği türküler eşliğinde 2 leğen dolusu acılı çiğ köfte yoğuruldu.

  Unesco dünya mirası listesi'nde yer alan göbeklitepe'de buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumunun yapıldığı 'buğday şenliği düzenlendi.
  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’de buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumunun yapıldığı ‘Buğday Şenliği düzenlendi.

  Etkinlikte, buğdaydan yapılan yöresel yemekler sergilendi. Halk oyunları ekipleri gösteri sunduğu şenlikte tarihi ören yeri davul-zurnayla yankılandı. Tarihi ören yerini gezen ziyaretçilere daha sonra yoğurulan çiğ köfte ve buğdayla hazırlanan yemeklerden ikram edildi.

  Şenlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe’ye hoş geldiniz, diyorum. Buğdayın toprakla buluştuğu güdüyü anlamak için buradayız. İşte buğdayı bulmanın sonucu şuradaki sofralarımızın zenginliği olarak ortaya çıkıyor. Biraz önce burada lezzetlerimizi gezdik. İşin en başına neyi koymuşlar, çiğ köfteyi koymuşlar.

  Tarihin sifir noktasi gobeklitepede bugday senligi 9542 dhaphoto3 - yaşam - haberton

  Çünkü bu lezzet Şanlıurfa’da tartışılmaz bir lezzettir. Gerçekten baharatın, çiğ etin ve bulgurun buluştuğu önemli bir lezzet ve bunu tattıkça kimse bırakmak istemiyor. Allah bu şehre verdikçe vermiş, biz de ‘çok şükür’ diyoruz. Şimdi bu şehri olması gereken yere taşımak için tüm sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vermiş yolumuza devam ediyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler