TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaYazarlarGereğinden fazla düşünmemenin bilgeliği

Gereğinden fazla düşünmemenin bilgeliği

Geleceği ipotek altına almak için kolları sıvamaktan yorulduk.

Eda Nur Bayık
Eda Nur Bayıkhttps://haberton.com/
Eda Nur Bayık, 1997 yılında Isparta’da doğdu. İlkokul, ortaöğretim ve lise için farklı şehirlerde eğitim gördükten sonra Anadolu Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği ve Türk Dili Edebiyatı bölümlerini kazandı. Hala bu bölümlerde eğitimini sürdürmekte. Bunun yanında freelance yazarlık ve fotoğrafçılık yapıyor. Kendine ait bir blog hesabında da hobi olarak yazılar yazıyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Gereğinden fazla düşünmenin sonucu hep yıkım, ne kaybetmemize engel oluyor ne de istediğimiz sonuçlar bize kucak açıyor. Kısaca deprem de biziz enkaz da.

Gereğinden fazla düşünmemenin bilgeliği
Gereğinden fazla düşünmemenin bilgeliği

Yıllardır bize öğretilen şey bilgeliğe giden yolun düşünmekten geçtiği, ezbere öğrenilmiş bir yalan daha işte… İnsan olmak, yaşamak nasıl öğreniliyor bu bile halen cevapsız bir soruyken, bir de sürekli gelecek ve geçmiş adına hesap tutmamız gerektiği öğretildi bize yıllarca. Hissederek yaşamaktan çok uzaklaştık, herkes sebebini bilmediği bir bezginlik içinde, görünmez bir tutsaklık… Düşünmekten ve hesaplamaktan, farkında olmadan içinde yaşadığımız koca bir hapisteyiz hepimiz sanki.

Geleceği İpotek Altına Almak ?

Kimileri geçmişin kendisiyle boş bir savaş halinde, belki bir gün yenerim umuduyla bu boş savaşın vazgeçilmez mahkumları… Kimileri de geleceği ipotek altına almaya çalışan ve kolayın esiri olmuş modern insanımız… Kendini karanlığa kitleyip o karanlığı tek gerçeklik sanmak en kolayı belki de, hissetmekten çok düşünmek en kolayı belki de.

Ve bir gün gerçekten son günümüz olacağını bilerek, o gün sanki hiç yokmuşçasına yaşamak da belki en kolayı…Ruhlarımız en kolayı arayarak körleşti, bu yüzden yorgun herkes. Bazen en kolayı olan hayatı suçlarken bile yorgunuz. Geleceği ipotek altına almak için kolları sıvamaktan yorulduk.

Güç Olan Yenilgiyi Kabullenmek

Bildiğimiz tüm yalanlarla kolları sıvar, her şeyi kontrol altına almaya çalışır ve sonunda enkazın altında buluruz kendimizi. Hayatlarımız bu döngüde, asla pes etmeden yaşamaya çalışan yorgun hayaletlerle dolu.

Kaybetmek, pes etmek yaşamın büsbütün dışındaymış gibi buna yer açmadan yaşamaya çalışmaktan yorulduk. Gereğinden fazla düşünmenin sonucu hep yıkım, ne kaybetmemize engel oluyor ne de istediğimiz sonuçlar bize kucak açıyor. Kısaca deprem de biziz enkaz da, belki hayatı bu denli mudil, karmaşık hale sokan da…

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler