TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
17.9 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
27 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaYazarlarGenç yazar Emre Özdemir ile röportaj

  Genç yazar Emre Özdemir ile röportaj

  Aytekin Duran
  Aytekin Duranhttps://haberton.com/
  Aytekin Duran, 26.01.1993 yılında Edirne ilinde doğmuştur. Ailesi ile birlikte İstanbul Küçükçekmece ilçesinde ikametgah etmektedir. İlkokulunu Küçükçekmece Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulunu okudu. Aytekin DURAN, ilk okuldan sonra Kumkapı Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığı alanını kazanarak orada eğitimine devam etti. Bazı sebeplerden dolayı Fikriye-Nüzhet Bilgincan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığı alanına nakil olarak Ortaöğretim (Lise) eğitimini tamamlamıştır. Aytekin DURAN, Ortaöğretim (Lise) eğitiminden sonra Kavram Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü kazanarak 2 yıllık ön lisans eğitimine başlamıştı. 2013 yılında eğitimine devam ettiği okul içerisinde Spor Yönetimi bölümü açılınca Spor Yönetimine geçiş yaparak 2016 yılında Önlisans eğitimini tamamlamıştır. Önlisans Biricik Babam ve Corona Günlüğü ve Sevgisizliğinizle Ölünüz adlı eserlerin yazarıdır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Sevgili Haberton okuyucuları sağlıklı ve mutlu olabileceğiniz bir hayat yaşamanız dileğiyle. Bu haftadaki yazar konuğumuz genç yazar Emre Özdemir.

  Değerli yazarımız bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

  Merhaba, ismim Emre Özdemir. Çanakkale ye bağlı olan Yenice ilçesinde yaşıyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde sağlık kurumları işletmeciliği bölümü okudum.

  Yazarlığa ve yazma hayatına nasıl başladınız?

  Yazmaya 1.5 yıl önce başladım. Yazmaya beni iten en büyük sebeplerden bir tanesi John Ronald Reuel Tolkien’in kitapları oldu, onun dışında diğer büyük etkende coğrafya hocamın yazma yeteneğimi keşfetmesiyle başladı diyebilirim.

  Yazmak sizin için ne ifade ediyor?

  Benim fikrimce yazmak, başka insanların hayatlarına dokunmaktır. Kimi zaman bir kelime kimi zaman bir cümle kimi zaman da bir paragraf, bir insanın hayata olan bakış açısını değiştirebilir.

  Yazarken hangi nelerden ve hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz?

  Belirli bir ilham kaynağım yok. Aslına bakarsak, ilhamın bize ne zaman ve nerede geleceğini bilmiyoruz. Belki de bu işi eğlenceli ve heyecanlı kılan şeylerden bir tanesi de budur. Günlerce düşünürsünüz hiçbir şey yazamazsınız, fakat bir an olur sevinçten havalara uçarsınız, çünkü aklınıza bir kelime gelir ve o kelime sayfalarca kelimenin cümleler, sonra da paragraflar oluşturmasına sebep olur. İyi bir gözlemci olduğumu söyleyebilirim. Küçük not defterim bedenimle bütünleşti, görmüş olduğum bazı güzel şeyleri aklıma kazımaktansa yazmayı tercih ederim.

  Genc yazar emre ozdemir ile roportaj 1 - yazarlar - haberton
  Genç yazar Emre Özdemir ile röportaj

  Yazmak ve okumak dışında vaktinizi nasıl geçirirsiniz? 

  Yazarken aileme ve arkadaşlarıma vakit ayıramadığım için genelde onlarla vakit geçirmeyi tercih ediyorum.

  Sizce edebiyat nedir?

  Edebiyatın tanımını yapmak zor, fakat nefes almak kadar gerekli olduğunu düşünen bir insanım.

  John Ronald Reuel Tolkien’in büyük bir hayranıyım. Onun dışında Agatha Christie, Dan Brown, Ahmet Ümit, Yaşar Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay ve James Dashner diyebilirim.Franz Kafka ve Fyodor Dostoyevski. 

  Yazmanın bir yetenek olduğunu düşünmüyorum. Fakat yazmak için iyi bir okuyucu olmamız gerektiğini düşünen bir insanım.

  Kitabınızın en etkileyici yönü nedir?

  Öncelikle sade ve akıcı bir dil kullanmayı sevdiğimi söyleyebilirim. Kitabım bir çok türü içerisinde barındırıyor. Gerilim, korku, aşk, drama ve gizem gibi. Ve son olarak şunu söyleyebilirim, 19.47 yazmış olduğum ilk seri kitabımdır. Uzun soluklu bir maceranın hazırlandığını dile getirmek istiyorum.

  Bir söz olsaydınız ne olurdunuz?

  Yunus Emre’nin bir sözü vardır. “Kader gayrete aşıktır.” sanırım bu söz olurdum.

  Yazmak isteyen, ve yazarlık hayali olanlara ne gibi öneriniz olurdu?

  Çok kitap okumalarını ve hiç bir zaman vazgeçmemelerini  öneririm. Sonuç olarak zaman hızlı geçiyor ve böyle bir zaman da yaşarken hayallerimizi ertelemenin kendimize yaptığımız bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Ve son olarak da disiplin demek istiyorum.

  Bu röportaj için sizlere teşekkür ederiz bizlere son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

  Asıl ben teşekkür ederim. Sadece şunu söyleyebilirim. Bundan 10 yıl sonra ki kendimizin şu an ki kendimize teşekkür etmesini sağlamak için pes etmeyelim. Her ne olursa olsun…

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler