TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
17.1 C
Ankara
17 C
İstanbul
21 C
İzmir
21 Ekim 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlarGelecek endişe ve geride bırakılmış ülkeler (1. çıkmaz)

  Gelecek endişe ve geride bırakılmış ülkeler (1. çıkmaz)

  Avatar of yunus emre bal
  Yunus Emre Balhttps://haberton.com
  Yunus Emre Bal, 30.03.2002 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da doğdu. İlk okulun ilk 4 ayını Balıkesir Cumhuriyet İlkokulu’nda okudu ve ardından yedinci sınıfa kadar okuyacağı Arman Polat İlk ve Orta Okulu’na nakil oldu, orta okulun son yılını ise Profesör Doktor Gazi Yaşargil Orta Okulu’nda okuyup liseye geçti. Lisenin ilk yılını Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyup ikinci sınıfta Alibeyköy Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geçiş yapıp liseyi burada bitirdi. Şuan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı bölümünde okumaya devam etmektedir. Hiç şahsına ait basılı eserinin olmamasına rağmen dört adet şiir antolojisinde ve bir internet dergisinde şiirleri ve öyküleri yayınlanmıştır.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bu endişe hepinizde var mıdır bilmesem de, çoğunluğumuzun endişesinin farkındayım ve buna sahip olmakta da bir hayli haklı sebeplere sahibiz, iki tarafı da kaçmaz olan bir yol üzerinde gidiyoruz.

  Yolun bir tarafında Çin‘in eski ekonomik sisteminin etkili olacağını tahmin ediyorum ve bu güzergâhın çıkmazı bu ; Bu sistemin ne olduğunu bilmeyenler için şöyle kısaca bir bahsedeyim,

  Çin’in iktisadi yapısının kısa bir süre öncesine kadar asli görevi ucuz üretim merkezi olmaktı, bunun sebebiyle yüksek nüfusu ve yerli üretim noksanlığıydı. Bu iktisadi sistemin en büyük özelliği paranın değersizliği sebebiyle diğer ülkelerin ürünlerini kendi ülkelerinde üretmek yerine daha uygun olduğu Çin‘i tercih etmesine dayalıydı, bu sistemin tercih edilmesinin ikinci sebebiyse ülkenin nüfusunun fazla olması sebebiyle işçiliğin daha uyguna gelmesiydi ve Çin bu sistemi uygulamak mecburiyetindeydi, çünkü kendi teknolojisi yoktu.

  Gelecek endişe ve geride bırakılmış ülkeler (1. Çıkmaz)
  Gelecek endişe ve geride bırakılmış ülkeler (1. çıkmaz)

  Eğer bunu herhangibi bir ülkenin geleceğinde olma ihtimali sonucuna nasıl vardığımı soracak olursanız onu da cevaplayayım. Dünya geneline yayılan mülteci akınları sebebiyle işçilik daha uygun bir hale, geri kalmış ülkelerin yükselen döviz kuru sebebiyle ucuz ve cazip bir ülke haline gelmeye ve onlarca yıldır kapanan fabrikalar sebebiyle de dışarıdan gelecek işlere mahkum olmaya başladı.

  Lakin bu sistem doğru bir sistem değildir ki zaten Çin’de bunun farkına varmış olacak kendi markalarını üretmeye ve global pazara sunmaya başladı. Bizim, yani dünya toplumu için kötü bir gelecek tasviri olmasının sebebiyse bu sistemde para kazanmak devletin, ya da büyük iş adamlarının görevidir ve bu görevi gerçekleştirmenin sonucu olarak halk fakirleşecektir. Girme ihtimalimiz bulunduğu 2. Çıkmaz‘dan ve içeriğinden aynı başlık altında yazacağım ikinci başlıkta bahsedeceğim.

  Önceki İçerikNeden mükemmeliyetçiyiz?
  Sonraki İçerikBen ve kişilik

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler