TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaYazarlarGeçmişin gölgesi

  Geçmişin gölgesi

  Betül Fırat
  Betül Fırathttps://haberton.com/
  Betül Fırat, Mavinin Fecri ve Mihrinin Hicranı Yazarı. Yazar, Şair ve Köşe Yazarı

  Haftanın Öne Çıkanları

  Geçmişe takılı kalmak üzerinizde gölgelerle gezmekten farksızdır. Üzerinize kara bulutların çökmesi gibidir geçmişin gölgesi.

  Sürekli geriye bakarsanız boynunuz tutulur muhtemelen. Geçmişle yaşarken önünüzü görememeniz de olasıdır. Hayatta her zaman ileri bakmak gereklidir. En azından önünüze çıkanları görüp düşmemeniz için önünüze bakmanız gereklidir.

  Bazı insanlar o kadar takıntılıdır ki geçmişte; o insanı geride bir yerlerde bıraktığınızı düşündürür size. Sürekli geçmişte yaşamanın hayal dünyasında yaşamaktan farkı da yoktur.
  Geçmişe takılı kalmak üzerinizde gölgelerle gezmekten farksızdır. Üzerinize kara bulutların çökmesi gibidir geçmişin gölgesi.

  Hayat dünden ders çıkarma, yarını umut etme ve şimdide kalarak yaşanır. Dün geçene yapacak hiçbir şeyimiz yok maalesef. Sürekli dünde yaşamanın da hiçbir şeye faydası olmayacaktır. Herkes anın tadını yaşarken sizin hayal dünyasından çıkamamanız bir süre sonra sizi de çevrenizi de huzursuz edecektir.

  Hayatın tadı bir yerden sonra kaçacaktır geçmişin gölgesinde kalınca. Ne zevk alabilirsiniz ne de yaşamak için neden bulursunuz. İleriki seviyelerde de depresyon ve ekseriyetle hastalıklarla baş başa bile kalabilirsiniz.

  Gecmisin golgesi 1 - yazarlar - haberton
  Geçmişe takılı kalmak üzerinizde gölgelerle gezmekten farksızdır. Üzerinize kara bulutların çökmesi gibidir geçmişin gölgesi.

  Geçmişte yaşamak aslında zamanın birinde takılı kalmak ve bunu takıntı haline getirmektir. Diğer yandan da yaşamanız gereken bir gelecek olduğunu unutmamak gerekir. O yüzden bırakmak gerekli artık geçmişin yakasını. Ne olduysa oldu; geçmişte olan geride kaldı diye düşünmek gerekli.

  Saplandığınız yanınızda taşıdığınız hayaletlerden başka bir şey değil. Elle tutulmaz, gözle görülmez ama sizi sürekli rahatsız eder. Balık hafızalı olunsun demek değil tabi ki bu. Geçmişi hatalarıyla, yaralarıyla mazide bırakmaktır.

  Çok sevdiğim bir söz var: “Eskiyi unut, yeni yolu tut.” derler. Hak vermemek elde değil. Zaman kavramına göre şu an şimdideysek anı yaşamak lazım; dünü ve bugünü unutmadan. Hayatınızın zincirleri sizin elinizde. İster bir yerde takılır kalır isterseniz de kurtulur. Geçmişte kaldıysanız zaten içinizden geçmemiştir bazı şeyler. Ne olursa olsun geçmişin gölgesinden çıkın; kendinizi azat edin!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler