TRY - Türk Lirası
EUR
18,3865
USD
18,5778
GBP
21,0873
CNY
2,6107
20.1 C
Ankara
18.3 C
İstanbul
25.6 C
İzmir
4 Ekim 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarGebelikte şeker yükleme testi: OGTT nedir?

Gebelikte şeker yükleme testi: OGTT nedir?

Elif Baştuğ
Elif Baştuğhttps://haberton.com/
Elif Baştuğ, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde; stajyer doktor olarak eğitim görmektedir. Yazmaya olan tutkusu sebebiyle daha önce farklı sitelerde editörlük yapmış olup şuanda da bu kariyerini blog yazarlığı ile devam ettirmektedir.

Haftanın Öne Çıkanları

Gebelikte şeker yükleme testi 24-28. haftalarda gebenin, gebelik diyabeti yani hamilelikte meydana gelen şeker hastalığını saptamak için yapılır.

Açılımı oral glukoz tolerans tarama testi olan bu test, gebe için olduğu kadar bebek için de önemlidir. Gebelik şekeri durumunda bebekte ölü doğum, erken doğum, solunum sıkıntısı gibi istenmeyen durumlar gelişebilir. Bu sebepledir ki testin yapılması Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nce tavsiye edilir.

Şekerli su testi nasıl yapılır?

50 gram glukoz yükleme testi hamilelik diyabetini ölçmek için kullanılır. Test aç ya da yok karna yapılabilir.

Gebelikte şeker yükleme testi: ogtt nedir?
Gebelikte şeker yükleme testi: OGTT nedir?

50 gram glukoz testi sonucunda değerler olması gerekenin üzerinde seyrederse 3 saatte tamamlanan 100 gram oral glukoz testi uygulanır.

100 gram glukoz testi için ise anne adayına 3 gün 300 gram karbonhidrat içeren beslenme programı hazırlanır. Gebe bu süreçte normal hayatına devam eder ve üçüncü gün 12 saat açlık sonrası sabah kanı alınır.

Sonrasında 100 gram glukozu 5 dakika içinde içer. Bunun ardından 1’er saat arayla 3 kez daha kan alınır.

Tek değer beklenenin üzerinde ise test tekrarlanır. 2 veya daha fazla değer beklenenin üzerinde ise gebelik şekeri tanısı konur.

Şeker yükleme testi riskleri nelerdir?

50 gram glukoz testi için verilen şeker miktarı yaklaşık 2 orta boy muz kadardır. Bunun bebeğe ya da anneye herhangi bir zararı yoktur aksine olası bir gebelik diyabeti durumunda olacak problemleri ön göreceği için daha çok yararı vardır.

Uygulanan 100 gram testi ise zaten riskli çıkan gebelere uygulanmakta olup yine günlük aşılmaması gereken bir aralıkta değildir. Aksine doğumda ve doğum sonrası sorunları tespit etmekte büyük katkısı vardır.

Bu iki teste alternatif olan 75 gram glukoz testi de yine bebek veya anne açısından herhangi bir zarar içermez.

Gebelikte şeker yükleme testi 24-28. Haftalarda gebenin, gebelik diyabeti yani hamilelikte meydana gelen şeker hastalığını saptamak için yapılır.
Gebelikte şeker yükleme testi 24-28. haftalarda gebenin, gebelik diyabeti yani hamilelikte meydana gelen şeker hastalığını saptamak için yapılır.

Hamilelikte şeker hastalığı riskleri nelerdir?

•   Hamileliğin ilk 3 ayında diyabet olması; bebekte beyin ve kalp problemlerine ya da düşüğe sebep olabilir.
•   Hamileliğin ortasında ya da son 3 ayında gebelik şekeri sezaryen riskini arttırır.
•   Anneden gelen devamlı fazla miktar şeker  kordon kesilince bebekte gelişen hipoglisemi sara nöbetlerine yol açabilir. 

Bunun gibi problemler sebebiyle gebelik şekerini önceden tespit etmek oldukça hayati önem taşır.

Testle ilgili en büyük sorun ise mide bulantısı ve kusmadır. Toplam glikoz 3 bardak suda eritilip üzerine bir miktar limon sıkıldığında bu şikayetlerin önüne geçilmiş olur.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler