TRY - Türk Lirası
EUR
18,2355
USD
17,9126
GBP
21,6250
CNY
2,6489
23.5 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.7 C
İzmir
7 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler'Felaketlere karşı alınan tedbirler etkili oldu'

  ‘Felaketlere karşı alınan tedbirler etkili oldu’

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, “Felaketlere karşı alınan tedbirler önemli ölçüde ilerledi. Miktar olarak geçen seneye yakın yağış oldu fakat o taşkınlar yok; çünkü yatak genişliğini 28 metreden 70 metreye çıkardık” dedi.

  DSİ Genel Müdürü Akca, Kastamonu’da taşkın yaşanan İnebolu ve Bozkurt ilçelerinde incelemelerde bulundu. Akca, selin artık bugünün ve geleceğin en büyük gerçeklerinden olduğunu söyledi. Bozkurt başta olmak üzere bazı bölgelerde geçen yıla benzer sel tehdidinin oluştuğunu belirten Akca, “İnşallah bu sel felaketi bugün geçmiş bitmiştir, diye ümit ediyoruz. Bu felaketlerin yaşanmaması için geçen yıldan beri alınmakta olan tedbirler önemli ölçüde ilerledi.

  Bunun ötesinde DSİ Genel Müdürlüğü ekiplerimiz cuma gününden bu yana kritik noktalarda sele yol açabilecek engelleri, önemli sorunları 40-50 iş makinesiyle yönlendirerek çalıştılar. Felaketlere karşı alınan tedbirlerin de selin önlenmesinde ve önemli bir hasar olmadan şu an itibarıyla atlatılmasında çok etkili olduğunu, çok ciddi olduğunu düşünüyoruz. Bu bölge için alınmakta olan önlemler devam ediyor. Geçen senden itibaren başlanmış olan taşkın koruma tesisleri devam ettiriliyor” diye konuştu.

  Felaketlere karsi alinan tedbirler etkili oldu 1 - yerel haberler - haberton
  ‘Felaketlere karşı alınan tedbirler etkili oldu’

  ‘YATAK GENİŞLİĞİNİ ARTIRDIK’

  DSİ Genel Müdürü Akca, taşkın koruma tesislerinin yanı sıra ‘yukarı havza’ tedbirlerini de aldıklarını belirterek, “Havzanın üst kısımlarında su daha toprakta akarken birtakım maddeleri sürüklemesini önlenmesi, suyun oralarda geciktirilmesi dolayısıyla hızlı şekilde toplanıp büyük bir selin ortaya çıkarmaması için gereken tedbirler planlanıyor. Su bentleri gibi tesisler, mevcut taşkın koruma tesisleriyle birleştikten sonra sel açısından bölgelerimizi daha emniyete alacaklarını ümit ediyoruz.

  Taşkın tesislerimiz yıl boyunca bölgedeki personellerimiz tarafından zaman zaman gözden geçirilerek, denetlenerek akışa engel; sele yol açabilecek ne kadar bozulma, yapılarda tahribatlar varsa bunlar belli periyotlarda gözden geçirilerek sele daha hazırlıklı, daha az riske yakalanmayı hedefliyoruz. İnşallah bunları da başaracağız. Geçen seneyle kıyaslandığında çok şükür bu sene o yaşadığımız tabloları yaşamadık. Miktar olarak geçen seneye yakın bir sel oldu fakat o taşkınlar yok; çünkü yatak genişliğini bir defa genişlettik, 28 metreden 70 metreye çıkardık. Bu kapsamdaki tesislerin inşaatı devam ediyor” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler