TRY - Türk Lirası
EUR
18,4090
USD
17,9363
GBP
21,7778
CNY
2,6600
21.2 C
Ankara
22.6 C
İstanbul
22 C
İzmir
14 Ağustos 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerEskişehir 'Öğrenci Dostu Üniversite Şehri' seçildi

  Eskişehir ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehri’ seçildi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Eskişehir, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından 81 ilde 199 üniversitedeki ‘Öğrenci Dostu Üniversite Şehri’ araştırmasında, 5’inci kez Türkiye 1’incisi seçildi.

  ÜNİAR kurucuları Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından gerçekleştirilen araştırmada 81 ilde, 126 devlet ve 73 vakıf olmak üzere 199 üniversitede eğitim gören 47 bin 682 öğrencinin birçok farklı alandaki memnuniyetleri belirlendi. Ulaşım imkanları, şehirde kendini güvende hissetme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda öğrencilerin cevaplarına göre belirlenen araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinin yaşamaktan en memnun oldukları şehir, 93 puanla Eskişehir seçildi.

  Eskisehir ogrenci dostu universite sehri secildi 1 - yerel haberler - haberton
  Eskişehir ‘öğrenci dostu üniversite şehri’ seçildi

  Araştırma sonuçlarına göre; 5’inci kez ilk sırada yer alan Eskişehir’in ardından üniversite öğrencilerinin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sıralamasında Ankara, Antalya, Çanakkale, Muğla, İstanbul, Aydın, Edirne ve Tekirdağ yer alırken, en yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler Ağrı, Bitlis, Uşak, Kars, Iğdır, Yozgat, Şırnak, Bayburt, Muş, Kilis, Bingöl ve Hakkari oldu.  

  ‘ESKİŞEHİR, ANKARA VE ANTALYA, ÖĞRENCİ BAŞKENTLERİDİR’

  Yücel, öğrencilerin sadece 31 şehirden memnuniyet hissettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

  “Sonuçlara bakıldığında ülkemizde öğrenciler öğrenim gördükleri sadece 31 şehirden memnuniyet hissetmektedir. Buna karşın 44 şehir, öğrenci memnuniyeti konusunda bir duyarlılığa sahip olmayıp öğrencilerin bu şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur.

  Eskisehir ogrenci dostu universite sehri secildi 2 - yerel haberler - haberton
  Eskişehir, üniversite araştırmaları laboratuvarı (üni̇ar) tarafından 81 ilde 199 üniversitedeki ‘öğrenci dostu üniversite şehri’ araştırmasında, 5’inci kez türkiye 1’incisi seçildi.

  Türkiye’nin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Ankara ve Antalya’dır. Bize göre üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Araştırmamızın üniversitelerin, aday öğrencilerin, velilerin ve politika yapıcıların veri ihtiyacını gidermeye katkıda bulunacağını ümit ediyoruz” 

  Karadağ ise araştırmanın ilkini 2017’de gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Şehir yöneticilerinin olmasa da bir kısım ilgili şehir yöneticilerimiz hariç üniversite tercihi yapan gençlerin yoğun ilgilisi gören Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri araştırmasına 2020 yılında pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştık. 2 yıl aradan sonra araştırmamızı 2022 yılında tekrarlamanın mutluluğunu ve yorgunluğunu yaşıyoruz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler