TRY - Türk Lirası
EUR
15,4511
USD
13,6718
GBP
18,1855
CNY
2,1439
2.9 C
Ankara
13.1 C
İstanbul
12.7 C
İzmir
3 Aralık 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanErzurum'da deprem: 5.1 büyüklüğünde

  Erzurum’da deprem: 5.1 büyüklüğünde

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Erzurum’da deprem 5.1 ölçeğinde sallarken; kısa süreli panik yaşandı

  Erzurum‘un Köprüköy ilçesinde, Richter ölçeğine göre, 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Daire Başkanlığı verilerine göre, saat 15.40’ta merkez üssü Köprüköy ilçesi olan, 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 6.94 kilometre derinliğindeki deprem, kısa süreli paniğe neden oldu. 

  AFAD’tan yapılan açıklamada “Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır.” denildi.

  2 MAHALLEDEN HASAR İHBARI

  Erzurum’un Köprüköy ilçesinde meydana gelen, 5.1 büyüklüğündeki deprem sonrası AFAD İl Müdürlüğü ekipleri, bölgeye hareket etti. AFAD İl Müdürlüğü’ne, Köprüköy’e bağlı Alaca ve Doğatepe mahallelerinde hasar olduğu ihbarı ulaştı. Ekipler, 2 mahalleye de ulaşmaya çalışıyor.

  ARTÇI SARSINTILAR 

  Erzurum Köprüköy’de, saat 15.40’ta meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra artçı sarsıntılar oldu. Saat 16.04’te Köprüköy’e 18 kilometre uzaklıktaki Pasinler ilçesinde 1.7 büyüklüğünde deprem olurken, Köprüköy’de saat 16.04’te 1.8 ve saat 16.13’te 2.2 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi. Saat 16.20’de merkez üssü Pasinler ilçesi olan 1.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Köprüköy’de ise saat 16.26’da 2.0, 16.31’de ise 1.4 büyüklüklerinde 2 sarsıntı daha oldu. 

  VALİLİKTEN AÇIKLAMA 

  Erzurum Valiliği, Köprüköy ilçesinde meydana gelen depremle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “İlimiz Köprüköy ilçesinde 5.1 şiddetinde deprem meydana gelmiştir. İl merkezinden de hissedilen deprem sonrası AFAD, Karayolları, Jandarma, Emniyet ve belediye ekiplerimiz ilçe merkezi ve köylere intikal ederek, tarama faaliyetlerine başlamışlardır. Şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı bulunmamaktadır” denildi.

  Kayabaşı köyü yolunun heyelan nedeniyle kapalı olduğu öğrenilmiştir, karayolları ekipleri çalışma başlatmıştır
  Kayabaşı köyü yolunun heyelan nedeniyle kapalı olduğu öğrenilmiştir, Karayolları ekipleri çalışma başlatmıştır

  1 KİŞİ YARALANDI

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Erzurum’un Köprüköy ilçesinde 5.1 büyüklüğündeki depremin 12 saniye sürdüğünü, 1 kişinin yaralandığını açıkladı.

  AFAD’dan yapılan açıklamada, saat 15.40’ta Köprüköy ilçesinde 5.1 büyüklüğünde, 12 saniye süren depremin, yerin 5.18 kilometre derinliğinde meydana geldiği ve merkeze 52 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi. Depremin, en yakın yerleşim birimi olan Köprüköy ilçesi Alaca Mahallesi’ne uzaklığının ise 3.04 kilometre olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

  “SAKOM’dan alınan bilgiye göre Marifet Köyü’nde 1 vatandaşımız yaralanmıştır. Olay yerine 5 adet 112 ambulansı ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Erzurum İl AFAD Müdürlüğü tarafından olay yerine 6 araç ve 24 personel sevk edilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, haberleşmede kesintiye yol açan olumsuz bir durum oluşmamıştır. Kayabaşı köyü yolunun heyelan nedeniyle kapalı olduğu öğrenilmiştir, Karayolları ekipleri çalışma başlatmıştır. Türk Kızılay tarafından Erzurum ve Ağrı illerinden 3 ikram aracı ile 1 haberleşme aracı olay yerine yönlendirilmiştir. Hasar tespit çalışmaları için Çevre ve Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü ekipleri olay yerine intikal halindedir. Gelişmeler takip edilmektedir.”

  EVLERDE ÇATLAKLAR OLUŞTU

  Erzurum’un Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde Topçu Mahallesi’ndeki bazı evler hasar gördü. Evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğu görüldü. 

  AFET, ACİL DURUM YÖNETİM MERKEZİ TOPLANDI

  Depremden sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD, Kızılay, 112, Karayolları, Emniyet, Jandarma, Belediye, Telekom, Aras, EDAŞ, Defterdarlık kurumlarının katılımıyla oluşturulan Afet, Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM) toplandı. AFAD’da toplanan AADYM üyeleri, Köprüköy’den gelen ihbarlara göre, durum değerlendirmesi yapıyor. Deprem bölgesinden gelen haberler doğrultusunda çalışmalar merkezden yönlendiriliyor. 

  BİR KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

  Erzurum’un Köprüköy ilçesine bağlı Topçu Mahallesinde deprem sonrasında bir evin duvarından taş kopması sonucu yaralanan Ayten Kırmacı, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. 25 hane ve 225 nüfusu olan Topçu Mahallesi Muhtarı Ayhan Kırmacı, 11 tane evin hasarlı olduğunu söyledi. 

  Öte yandan deprem sonrası Topçu, Mescitli ve Çullu mahallerinde elektrik kesintisi yaşandı.

  " çok şükür can ve mal kaybı yok"
  ” Çok şükür can ve mal kaybı yok”

  VALİ İLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI, TOPÇU MAHALLESİNDE İNCELEMEDE BULUNDU

  Erzurum Valisi Okay Memiş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Köprüköy ilçesine bağlı Topçu Mahallesinde incelemede bulundu. Deprem bölgesinde vatandaşlarla görüşen Memiş ve Sekmen, AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı’dan bilgi aldı. Depreme Erzurum’da bir programdayken yakalandığını söyleyen Vali Okay Memiş, kısa sürede Köprüköy ilçesine ulaştıklarını belirtti. Köylerde incelemelerde bulunduklarını anlatan Memiş, “Çok şükür can ve mal kaybı yok. Depremde bir kadın tandırda, bir kadın da ahırda üzerine taş düşmesi sonucu yaralandı. Sağlık ekipleri müdahale etti ve hastaneye kaldırdılar. Başka bir köyde de bir çocuk ayağından hafif yaralanmış. Şu anda depremzedelere gıda ve barınma konusunda yapılması gereken yardımları yapıyoruz. Köylerde elektrik yok.

  Ekiplerimiz bu konuda da çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarımız bütün köylerde devam ediyor. Büyükşehir Belediyemiz, AFAD, 112, Kızılay çalışmalarını sürdürüyor. Sevincimiz, can kaybının olmaması. Devletimiz gereken her şeyi yapacaktır” diye konuştu.

  Başkan Sekmen de vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunup, her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

  45 EV AĞIR HASARLI

  Erzurum AFAD Müdürlüğü, 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından köylerde hasar tespit çalışması yaptı. Yapılan ilk çalışmada Alaca Mahallesi’nde 10, Duatepe Mahallesi’nde 11, Kındağut ve Kayabaşı mahallelerinde 2, Topçu Mahallesi’nde ise 20 olmak üzere toplam 45 evde ağır hasar oluştuğu tespit edildi. Evlerinde ağır hasar olan vatandaşlar, geceyi geçirmek üzere yakınlarının yanına gitti. Kızılay ve vatandaşlarca sıcak çorba dağıtıldı. Erzurum AFAD İl Müdürlüğü, evleri hasar gören vatandaşlara çadır dağıtmak için hazırlıklarını tamamladı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmet Daire Başkanlığı’na ait araçların getireceği çadırların arama- kurtarma ekiplerince kurulumunu yapılacağı öğrenildi. 

  136 PERSONEL DEPREM BÖLGESİNDE

  Depremin hemen ardından başta AFAD olmak üzere çok sayıda kurum Köprüköy ilçesi ve köylerinde çalışma yapıldı. Arama- kurtarma, psikososyal, ulaşım- altyapı, enerji, beslenme ve hasar tespiti çalışma gruplarında yer alan 136 kişinin depremin hasara yol açtığı mahallelerde görev yaptığı bildirildi, 200 adet kumanya seti, bisküvi, kek, meyve suyu ve su dağıtımı yapıldı. 

  ATEŞ YAKARAK ISINMAYA ÇALIŞTILAR

  Depremde 11 evin ağır hasar gördüğü Duatepe Mahallesinde vatandaşlar ve görevliler hava sıcaklığının sıfırın altında 7’ye düşmesi sebebiyle yaktıkları ateşlerle ısınmaya çalışırken, ahırların zarar görmesi için hayvanlar uygun alanlara alındı.

  ‘EVDE OLSAYDIM DUVARIN ALTINDA KALIRDIM’

  Duatepe Mahallesi’ndeki evinde tek başına yaşayan 80 yaşındaki Feride Karaca, deprem olduğu anda dışarda olduğunu söyledi. Hasarlı evinin önünde sarıldığı battaniyesi ile bekleyen Feride Karaca, “Deprem anında dışardaydım. Eğer evde olsaydım çöken duvarın altında kalarak hayatımı kaybedebilirdim” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler