19.6 C
Ankara
21.3 C
İstanbul
26 C
İzmir
Perşembe, Haziran 17, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarDünyanın en ünlü arabası

  Dünyanın en ünlü arabası

  Avatar of onur savaş
  Onur Savaşhttps://haberton.com
  Onur Savaş, 1982 yılında Yalova doğumlu. 2006 yılında Uludağ Üniversitesi'nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 2009-2015 yılları arasında Dünyanın çeşitli şehirlerinde maratonlar koştu. 2015 yılında maraton maceralarını ve seyahatlerini anlatan START isimli kitabı yazdı. Bu kitap dışında üç romanı daha bulunmaktadır.

  Son Dakika Haberleri

  Size dünyanın en ünlü arabasından bahsedeceğim. Yıl 1955. Marty McFly ve Doktor Emmet Brown Hil Valley kasabasının saat kulesinin önünde buluşurlar.

  Marty saatte 80 mil hızla bir Delorean marka otomobilden zaman makinasına dönüştürülmüş araçla son sürat saat kulesine giderken, Doktor Brown kurduğu tertibatla saat kulesine düşen yıldırımın enerjisini Delorean’a aktarır ve Marty’i geldiği yıl olan 1985’e geri yollar. 1985 yapımı Geleceğe Dönüş filminden bahsediyorum. Daha sonra ikincisi ve üçüncüsü çekilen bu film sinema tarihine geçmiştir ve gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu yapıtları arasında gösterilir.

  İşte Back to the Future’da zaman makinası olarak kullanılan Delorean arabası filmin büyük başarısı üzerine Dünyanın en bilinen araba markası haline gelmiştir. Araç üretildiği seksenler döneminin çok ötesinde bir fütüristik dizayna sahiptir. İki kişilik kapıları havaya doğru açılan gri bir şimşeği andıran önünde DMC yazan bir arabadır. DMC Delorean Motor Company anlamına gelir. Size Geleceğe Dönüş serisinde Marty ve Doktorun kullandığı Delorean arabasının isim babasından yani Jonh Delorean’dan bahsetmek istiyorum.

  Geçenlerde bir gece uykum kaçtı ve televizyonun karşısına geçtim. Digiturkte Delorean Davası adlı bir belgesel seyrettim. Jonh Delorean bir mühendistir. Ancak okuldan mezun olduktan sonra bir dönem sigorta poliçesi satar. Bunu insan ilişkilerini geliştirmek için yapar. İşe de yarar. Bu hamlesinin meyvelerini ilerideki hayatında toplar. Daha sonra General Motors’a girer ve orada bir mühendis olarak harika işler çıkartır. Bu arada özel hayatı çalkantı içinde geçer ve tam dört kez evlenir. Delorean’ın bir hayali vardır. O da kendi fabrikasını kurmak ve kendi arabalarını üretip satmak. Beceriklidir.

  Dünyanın en ünlü arabası
  Dünyanın en ünlü arabası

  Finansmanı bulur, mühendisleri toplar ve adını taşıyan Delorean marka arabaları üretmeye başlar. Fabrikası kuzey İrlanda’dadır. Ürettiği Delorean’ları gemiyle Amerika’ya nakleder ve orada satışa sunar. Ancak araçların kapılarının açılmaması, sileceklerinin çalışmaması ve çok benzin tüketmesi gibi sorunların yanında ekonomik kriz fabrikayı batma noktasına getirir. İşte bu noktada Jonh Delorean egosuna yenilir, kurduğu büyük hayalinin esiri olur ve ruhunu şeytana satar. Fabrikasını yaşatacak parayı bulmak için uyuşturucu ticareti yapmayı dener. Fakat uyuşturucu taciri kılığına girmiş ajanlar tarafından suç üstü yakalanır.

  Mahkemeye çıkartılır orada çok iyi savunma yapar ve ceza almaktan kurtulur. Ancak fabrikasını kurtaramaz ve batar. Eğer Delorean’ın şirketi bir kaç yıl daha dayanabilse Geleceğe Dönüş filminde zaman makinesi olarak kullanılan Delorean arabası Dünyanın en meşhur aracı olacak ve Jonh Delorean’ın arabaları satış rekorları kıracaktı. Jonh takip eden yıllarda kişisel iflasını açıklar ve son yıllarını geçirdiği New Jersey’deki mütevazi dairesinde 2005 yılında hayata gözlerini yumar. Bir gazeteci Jonh’a” Hayaliniz sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?” diye soruyor. Jonh şöyle cevap veriyor” Sevipte yitirmiş olmak, hiç sevmemekten daha iyidir”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler