TRY - Türk Lirası
EUR
17,5307
USD
16,8011
GBP
20,3555
CNY
2,5076
17.3 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerDünya bisiklet gününde ilk kez pedal çevirdiler

  Dünya bisiklet gününde ilk kez pedal çevirdiler

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İstanbul’da her yaş grubuna ücretsiz ders veren bisiklet okulu yeni öğrencileriyle eğitime başladı. 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde ilk kez pedal çeviren 7’den 70’e her yaştan İstanbullu hem korkularını yendi hem de hayallerini gerçekleştirdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSPARK tarafından geçtiğimiz yaz başlayan bisiklet okulu bu yıl da devam ediyor. 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde Yenikapı ve Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda başlayan ücretsiz eğitimlere, her yaştan İstanbullu katıldı. 7-12 yaş arası çocuklar, 12-16 yaş arası gençler ve 18 -70 yaş arası yetişkinlerin yer aldığı eğitimlerde, dikkatli ve trafik kurallarına uygun bisiklet kullanımı öğretildi. 4 saat süren eğitimler, yaz boyu devam edecek. 

  “BİR YILDA 7 BİN KİŞİ BİSİKLETE BİNMEYİ ÖĞRENDİ”

  Bisiklet okuluyla ilgili açıklamalarda bulunan İSPARK Genel Müdürü Hakan Orhun, “Bisiklet Okulu bizim çok önemli bir projemiz. Geçen sene başladı ve bir senede 7 bin kişiye ulaştık. Bu sayıyı bu sene katlamayı hedefliyoruz. Eğitimler bu hafta başladı ve yaz sonuna kadar devam edecek. Bu eğitimle ilgili en gözde kitlemiz ev kadınlarımız. Orta yaş ve üzeri ev kadınlarımız çok ilgi gösteriyorlar. Her kitleye hizmet veriyoruz ama yüzde 70’i kadın diyebiliriz” dedi. 

  Dunya bisiklet gununde ilk kez pedal cevirdiler 1 - yerel haberler - haberton
  Dünya bisiklet gününde ilk kez pedal çevirdiler

  “10 BİN YENİ ELEKTRİKLİ BİSİKLET”

  Metropolde bisikletsiz bir ulaşımın düşünülemeyeceğini belirten Orhun, “Kendi kiraladığımız bisikletlerimiz var. Kişilerin evlerinde belki yerleri yoktur, belki ekonomik durumları müsait değildir ama bizim bisikletlerimizi kiralayarak bunları ulaşım için kullanabilirler. İstanbul’un tüm sahil bölgelerinde bu bisikletlere ulaşabilirler. Çok iyi zaman geçireceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Orhun, “Halihazırda 300 ayrı istasyonda 3 bin bisikletle hizmet veriyoruz. Sayıyı daha da artırmayı planlıyoruz. Bu yaz 10 bin tane elektrikli bisikletimiz de devreye girecek. Elektrikli bisikletlerimiz şehir için çok önemli bir ulaşım alanı olacak” dedi. 

  HERKESİN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

  Bisiklet Eğitmeni Yasemin Türk de “4 saatlik bir eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizin içgüdüsel olarak geliştirdikleri şeyler de var. Teorik olarak biz bütün bilgileri veriyoruz. İlk derste öğrenen de 4 saatlik eğitimin son 5 dakikasında pedalını çevirip sürüş eğitimini tamamlayan da var. Herkesin hayallerini gerçekleştiriyoruz. Çocuklukta kötü kazalar yaşayıp bırakanlar oluyor. Hiç bisikleti olmayıp da 40-50 yaşından sonra öğrenen hatta 70 yaşında bile öğrenen öğrencimiz vardı” ifadelerini kullandı.

  Dunya bisiklet gununde ilk kez pedal cevirdiler 2 - yerel haberler - haberton
  3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde ilk kez pedal çeviren 7’den 70’e her yaştan İstanbullu hem korkularını yendi hem de hayallerini gerçekleştirdi.

  DÜŞMEKTEN KORKUYORDUM

  63 yaşında bisiklet öğrenmeye gelen Meral Sakarya, “Daha önce denemelerim oldu ama beceremedim. Boyum yetmiyor diye üstüne binmeyi bile beceremiyordum. Burada binmesini öğrendim, pedal çeviriyorum ama çok sık düşüyorum. Bisikleti kullanırken biraz çekiniyorum. Düşmekten korkuyordum ama yeterince düştüm, herhalde bundan sonra düşmem diye düşünüyorum. Azmettim, bugün öğreneceğim. Bisiklet sürmeyi çok istiyordum. Vakit bulamadım, okul hayatı, çalışma hayatı derken anca emeklilikten sonra böyle bir fırsat geçti” ifadelerini kullandı.

  “ARTIK KIZIMLA BİRLİKTE BİSİKLET SÜRECEĞİM”

  56 yaşındaki Zenife Uygunoğlu da “Eğitimler çok güzel, çok da istekli geldim. İlk defa bisiklete biniyorum ve öğreneceğim. İlk defa bisiklete biniyorum. Hep düşeceğim, bir yerime bir şey olacak diye korkuyordum. Şimdi de korkuyorum ama öğretmenim çok sabırlı, çok iyi öğretiyor. Benim hiç bisikletim olmadı. Kızımın bisikleti var. Ben de kullanacağım dedim. Bu sabah da dedi ki ‘ben sana öğretirim anne.’ Bir öğretmen eşliğinde öğreneceğim dedim. Sonra kızımla birlikte buraya gelip kullanacağımö diye konuştu. 

  “BİSİKLET BİNME HAYALİM BUGÜN GERÇEK OLDU”

  44 yaşındaki Canan Polat ise “Daha önce çok teşebbüs ettim, çok istediğim bir şeydi. Videolar izledim, kendi kendime defalarca denedim fakat başaramadım. Bugün 2 saatlik çalışmada bisiklet binmeyi öğrendim. Kocaman bir alanı 2 üç defa turlamayı başardım. Benim 44 yıldır beklediğim, istediğim bisiklet binme hayalim bugün gerçek oldu. Pedal çevirirken düştüm, zorlandım biraz ama öğrenmenin mutluluğu her şeye değer” ifadelerini kullandı. 

  “ARTIK KENDİ BİSİKLETİMLE GEZECEĞİM”

  Okulun en küçük üyelerinden 8 yaşındaki Baybars Akgül de, “İlk defa bisiklet sürmeye başladım. Bisiklet sürmek hiç zor değilmiş, kolaymış. Öğretmenim bana baya iyi şeyler öğretti. Eskiden bisiklet sürmekten korkuyorum ama şimdi buraya geldim hiç korkmuyorum. Artık kendi bisikletimle gezeceğim” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler