TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
23.2 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
32 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarCansu Fırıncı ile Kültür - Sanat Röportajı

  Cansu Fırıncı ile Kültür – Sanat Röportajı

  Çağdaş Özgül
  Çağdaş Özgülhttps://haberton.com/
  Çağdaş Özgül, Mersin/Tarsus'da doğru. İlk orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Üniversite yıllarında, kurucusu olduğu kültür kulübüyle bir çok kültürel etkinliğin hazırlayıcısı oldu. Yazım dünyasına da bu etkinliklerdeki çalışmaları ile beraber başladı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Mahkum, Okul Tıraşı ve Manifesto’da yer alan başarılı oyuncu Cansu Fırıncı’ya oyunculuk serüveniyle ilgili merak edilen soruları sorduk.

  Oyunculuk serüveniniz ne zaman nerede başladı?

  İlkokulda başladı. Taklitlerimle ünlüydüm sınıfta. İlgimi, yeteneğimi fark eden öğretmenim Rukiye Günenç, mezuniyet müsameresinde sahneye attı beni. Oyunun adı Kötü Evlat’dı. Başrolü bendim.

  Sizi oyunculuğa yönlendiren veya oyunculuğu hayaliniz yapan etkilendiğiniz bir kişi , kitap, film veya tiyatro oyunu oldu mu? 

  Önce banda kaydedilmiş ve teypten dinlenen Zeki-Metin oyunları hayal kurdurdu bana. Hababam Sınıfı’ydı, Kemal Sunal filmleriydi, Barış Manço’nun 7’den 77’sine çıkan çocuklardı hepsi yerleşti belleğime. İlk tiyatro hocam Zafer Gecegörür’ün emeği anılmadan geçilemez. Bıyıkları yeni terlemiş bir delikanlıyken Brecht’in Tiyatro İçin Küçük Organon’unu okumak başka bir boyut kattı hayata, tiyatroya, sanata bakışıma. 

  Cansu fırıncı ile kültür - sanat röportajı
  Cansu Fırıncı ile Kültür – Sanat Röportajı

  Tek kişilik tiyatro oyununuz Manifesto’dan bahsedelim. Yabancı bir uyarlama olan Manifesto bize neyi anlatıyor? 

  Manifesto dünyada bir ilk! Gururla söylüyorum bunu. Oyun bize bugünün berbat dünyasına nasıl gelindi onu anlatıyor. Bunu şarkıyla, dansla, taklitle yapıyor. 

  Oyununuz Moda Sahnesinde sahneleniyor. Onun dışında seyirciyle buluşacağı başka duraklar olacak mı?

  Avrupa turnemiz var öncelikle, ardından sezona İstanbul’un ve Türkiye’nin değişik salonlarında seyirciyle buluşacak. Ayrıca Ekim’de bir ilki daha gerçekleştireceğiz. Metin Altıok’un hayatı ve şiirleri de ilk kez sahneye çıkarılacak tiyatromuz Oyun Sandalı tarafından. Ahker, yolculuğuna başlayacak. Böylece Taranta Babu, Manifesto ve Ahker ile üç ayrı oyunla seyirci karşısında olacağım sezonda. Tek kişilik oyunların devamı da gelecek. Bir rekora hazırlıyorum oyunculuk serüvenimi. Bakalım yaşayıp göreceğiz hep birlikte.

  Gelelim yeni serüveniniz Mahkum dizisine… Asaf Savcı rolüyle dikkat çekici bir giriş yaptınız. Savcı Fırat’ı oldukça zorluyor. Bu ikilinin karşı karşıya gelmesine sık sık tanık olacak mıyız?

  Sezon finalini yaptık. Sezon için bir şey söylemek şimdiden zor. Merak iyidir!

  TRT için bir belgeselde rol aldınız. Cumhuriyetin ilk sanayicilerinden Şakir Zümre’yi canlandırıyorsunuz. Belgesel ne zaman seyirciyle buluşacak ? Seyirci bu belgeselde cumhuriyet tarihinin hangi dönemlerini izleyebilecek?

  Belgesel yakında TRT Belgesel’de yayınlanacak. Birinci Dünya Savaşından 1960’lara geniş bir zaman dilimini tarıyor çalışmamız. Oldukça çarpıcı bir belgesel film oldu. 18 yaşından yaşlılığına kadar gerçek bir karakteri canlandırdım. Ben de merakla bekliyorum.

  Mahkum, okul tıraşı ve manifesto'da yer alan başarılı oyuncu cansu fırıncı'ya oyunculuk serüveniyle ilgili merak edilen soruları sorduk.
  Mahkum, Okul Tıraşı ve Manifesto’da yer alan başarılı oyuncu Cansu Fırıncı’ya oyunculuk serüveniyle ilgili merak edilen soruları sorduk.

  Ve Okul Tıraşı… Film vizyona girmeden başta Altın Portakal olmak üzere festivallerdeki başarılarıyla ses getirmeyi başardı. Orada karşımıza nasıl bir Cansu Fırıncı performansı çıkacak? 

  Okul Tıraşı Berlin Fibresci dahil 30’u aşkın ödül aldı. Ben artık sayamıyorum. Fransa, Şili dahil pek çok ülkede gösterime girdi, yeni ülkeler de sırada. Hamza Öğretmen sistemin hem kurbanı hem uygulayıcısı çelişik bir karakter. Kötü de değil iyi de. İnsanın her şeyini barındıran biri.

  Son sorumuz da şöyle gelsin. Oyunculuk dışında Yönetmen veya senarist Cansu Fırıncı olarak bir gün karşımıza çıkmayı düşünüyor musunuz?

  Yönetmenlik iddiam yok. Ama roman ve senaryo çalışmalarım var. Uzun olmayan bir vadede onlar da hayata geçecek.

  Bu yoğun tempoda vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Projelerinizde bolca başarılar diliyoruz.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler