TRY - Türk Lirası
EUR
18,2357
USD
17,9255
GBP
21,6361
CNY
2,6508
22.8 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29 C
İzmir
8 Ağustos 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıDolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti

  Dolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Eskişehir’de son dönemlerde etkili olan sağanak, nisan ayından bu yana kuraklık endişesi taşıyan çiftçilerin yüzünü güldürürken, Danişment Mahallesi’nde gece 15 dakikalık dolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti.

  Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “Tarladaki ürünlerin tamamı zarar görmüş. Çünkü ekin başaktan ayrılmış, dane yere dökülmüş. Bu açıdan bu bölgede çok büyük zarar var” dedi.

  Dolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti
  Dolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti

  Türkiye’de Konya’dan sonra en büyük ‘tahıl ambarı’ olarak bilinen Eskişehir’de, bu yıl 1 milyon 700 bin dekarda buğday, 1 milyon 50 bin dekara ise arpa ekildi. Çiftçiler, arpa ve buğdayın yanı sıra mısır, pancar ve ayçiçeği ekimi de yaptı. Meteoroloji verilerine göre Eskişehir’de son 10 günde metrekareye yaklaşık 194,7 kilogram yağış düştü. Nisandan bu yana kuraklık endişesi yaşayan çiftçiler, verimin artacağını ifade ederek yağışların tarlalarda ekili buğday ve arpa için ‘can suyu’ olduğunu ifade etti.

  15 DAKİKADA BÜYÜK HASAR 

  Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Danişment Mahallesi’ndeki etkili olan ve 15 dakika süren dolu ise yaklaşık 500 dönümlük arpa tarlalarında büyük hasara yol açtı. Tepebaşı İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince hasar tespit çalışmalarına başlanan bölgeyi inceleyen Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, sağanak yağışın sevindirdiği çiftçileri dolu yağışının zarara uğrattığını söyleyerek, şunları kaydetti:

  Eskişehir'de son dönemlerde etkili olan sağanak, nisan ayından bu yana kuraklık endişesi taşıyan çiftçilerin yüzünü güldürürken, danişment mahallesi'nde gece 15 dakikalık dolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti.
  Eskişehir’de son dönemlerde etkili olan sağanak, nisan ayından bu yana kuraklık endişesi taşıyan çiftçilerin yüzünü güldürürken, Danişment Mahallesi’nde gece 15 dakikalık dolu 500 dönüm arazideki ekili arpayı yok etti.

  “Akşam yağan sağanakla beraber gelen dolu afeti, yaklaşık 500 dönümlük alanı etkiledi. Şu an kıraç bir arazideyiz. Sulama yapılamadığı için zaten verim düşüklüğü olan bir yerdi. Bu durumda bu tarlaya biçerdöver dahi girmez. Bu tarladaki ürünlerin tamamı hasar görmüş. Çünkü ekin başaktan ayrılmış, dane yere dökülmüş. Bu açıdan bu bölgede çok büyük zarar var. 20 gündür bölgemize çok güzel yağışlar aldık. Ama bunun yanında böyle afetler de yaşıyoruz. Üreticimize destek olmalıyız.”

  Tarlası zarar gören çiftçilerden Mithat Ek ise, dolu ile mahsulün tamamen zarar gördüğünü belirterek, “Dolu yağışından dolayı, arazimizdeki arpaların hepsini dolu vurdu. Çoğu yerde yüzde 100 hasarlı yerler var. Bunlara sigorta da yaptırmadık. Devletten bu zararın karşılanmasını bekliyoruz. Yağış tahminen 15 dakika kadar sürdü. Komşular geldiğinde burada 4 parmak kadar dolu varmış. Biz sabah gelip kontrol ettik. Görüldüğü gibi yüzde 100 zararımız var. Sigortamız olmadığı için mahsul gitti” diye konuştu. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler