TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerDoğaya atılan ilaçlar farmasötik kirlenme sebebi

  Doğaya atılan ilaçlar farmasötik kirlenme sebebi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Akdeniz Üniversitesi’nden (AÜ) Prof. Dr. Coşkun Usta, kontrolsüzce doğaya atılan ilaçların farmasötik kirliliğe neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Coşkun Usta, “Antidepresan ilaç atığından etkilenen balıklar çok kolay oltaya atlayan, yem olan, avlanan bir form olmuş” dedi.

  Tarihi geçtiği için çöpe ve doğaya atılan ilaçlar, kimyasal kirlilik oluşturuyor. Uzmanlarca ‘farmasötik kirlenme‘ olarak adlandırılan durum son yıllarda ciddi boyutlara ulaştı. Kullanılmayan ya da tarihi geçen ilaçlar çöp yoluyla denizlere, toprağa karışıyor. Sadece kontrolsüzce doğaya atılan ilaçlar değil, vücudumuza aldığımız ilaçların bir bölümü de metabolik olarak dışarı atılıyor. Çevre şartlarına dayanıklı üretilen ilaçlar, doğada her geçen gün birikiyor. Denizler ve topraklar kimyasal ilaçlarla kirleniyor. Metabolik atığı filtrelemek için dünyada pek çok ülke kanalizasyon sistemleri geliştiriyor.

  Dogaya atilan ilaclar farmasotik kirlenme sebebi 1 - yerel haberler - haberton
  Doğaya atılan ilaçlar farmasötik kirlenme sebebi

  Akarsu ya da denize kıyısı bulunan kentlerde yaşayanların çöpe ya da doğaya attığı ilaçların sonucu olarak denizlerde ve akarsularda kirliliğin boyutu artıyor. Özellikle antidepresan ilaçlar, deniz canlıları üzerinde davranış bozukluğuna varan etkilere neden oluyor. ABD’de, 2018’de bu yana balıklar farmasötik kirlilik nedeniyle yakından inceleniyor.

  Bu kapsamda kıyı şeridine yakın derinliklerdeki balıklarda yapılan incelemede, yüzde 46 oranında antidepresan, yüzde 54 oranında sara hastalığını tedavi eden ilaçlara rastlandı. Ayrıca deniz canlılarında, tansiyon, epilepsi ve depresyon tedavilerinde kullanılan ilaçların miktarı çok yüksek oranda gözlemlendi.

  KOLAY AV OLUYORLAR

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Usta, farmasötik kirliliği değerlendirdi. Dezenfektan ve kimyasal kullanımının dünyada her geçen gün biraz daha artığını dile getiren Prof. Dr. Usta, şöyle devam etti:

  Dogaya atilan ilaclar farmasotik kirlenme sebebi 2 - yerel haberler - haberton
  “Antidepresan ilaç atığından etkilenen balıklar çok kolay oltaya atlayan, yem olan, avlanan bir form olmuş”

  “Özellikle pandemi döneminde kolonyalar ve kimyasal emdirilmiş ıslak mendiller sık kullanılıp kontrolsüzce doğaya bırakıldı. Kullanılan ilaçlar da idrar yoluyla doğaya geri dönüyor. Biz doğada kimyasallarla çok ciddi kirlenmeyle karşı karşıyayız. Bu durum kanser ve otoimmün hastalıklar, alerjik bozukluklar olarak geri dönüyor. İklimi ve toprak verimini de etkiliyor. Doğa artık bu kadar kimyasalı kaldırmıyor.

  Elimizi yıkadığımız kimyasallar dahil. İlaçlar ve özellikle antidepresanlar en tehlikeli grubu oluşturuyor. Gereksiz yere ilaç kullanılmaması, bu ilaçların kimyasalların doğaya zarar vermeyecek şekilde imha edilmesi gerekiyor. İlaçlar balıklarda çok değişik etkilere sebep oldu. Antidepresanlar insanlarda çok büyük aldırmazlık etkisi yapıyor. Normalde ‘Ahmet buna çok kızar’ diyorsun ama Ahmet hiç tepki vermiyor. Aslında antidepresan kullanmıştır. Bu durumun benzeri balıklarda görüldü. Antidepresan ilaç atığından etkilenen balıklar çok kolay oltaya atlayan, yem olan, avlanan bir form olmuşlar.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler