21.1 C
Ankara
22 C
İstanbul
29 C
İzmir
Perşembe, Haziran 17, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatDiyarbakır Kısa Film Festivali'nin startı verildi

  Diyarbakır Kısa Film Festivali’nin startı verildi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen Diyarbakır Kısa Film Festivali’nin startı verildi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen Diyarbakır Kısa Film Festivali, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı. 

  Diyarbakır, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen 1’inci Kısa Film Festivali ile oyuncu, yönetmen ve sinema sektörünün önemli isimlerini ağırlıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında dün başlayan ve 5 gün sürecek festivale, 1266’sı uluslararası gösterim, 587’si kurmaca, 172 belgesel kategorisinden olmak 2025 başvuru olurken, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, en iyi sanat yönetmeni olmak üzere toplamda 14 dalda ödül verilecek. Festival bünyesinde, senaryo, yönetmenlik ve görüntü yönetmeni atölyesi olmak üzere toplamda 15 etkinlik yapılacak.

  ‘DİYARBAKIR BİR FİLM PLATOSUDUR’

  Festivalin galasında konuşan Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği Başkanı ve Festival Direktörü Yönetmen Serhat Gönen, bu festivalle birlikte Diyarbakır’ın bir film platosu olduğunu herkese göstermek ve kentin tanıtımına katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

  Diyarbakır kısa film festivali'nin startı verildi
  Diyarbakır Kısa Film Festivali’nin startı verildi

  ‘SANAT VE MÜZİK BİZİ BİRLEŞTİRİYOR’

  Sinema oyuncusu Suna Yıldızoğlu da en son 1979 yılında konser için Diyarbakır’a geldiğini, Diyarbakır’da festivale katılmanın kendisini heyecanlandırdığını ifade ederek; “Diyarbakır’da festival yapılması önemli. Sanat ve müzik bizi birleştiriyor. Bu bağları koparmamız gerektiğini düşünüyorum. Müthiş bir fikir ve daha güzel şeylerin yapılacağından eminim” diye konuştu.

  Oyuncu Hakan Karsak ise Diyarbakırlı olarak kentin sinema ve tiyatrosu için tecrübelerini burada aktarmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

  Galada, sinema oyuncusu Ali Sürmeli’ye Ahmet Arif adına, Suna Yıldızoğlu’na da Sami Hazinses adına ‘Emek Ödülü’ verildi. Festival, 4 Haziran’a kadar çeşitli film gösterimleri ve etkinliklerle devam edecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler