TRY - Türk Lirası
EUR
18,1906
USD
18,5172
GBP
20,6586
CNY
2,6022
12.9 C
Ankara
16.3 C
İstanbul
17 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamDevlet koruması altında bulunan gençlerin YKS başarısı

Devlet koruması altında bulunan gençlerin YKS başarısı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Devlet koruması altında bulunan gençlerden Recep Can, 2022-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sözel alanda Türkiye 323’üncüsü, Mevlüt Enes Türkoğlu sayısal alanda 6 bin 457’ncisi oldu. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık “Öğrencilerimizin öğrenimlerine devam edecekleri illerde onlar için danışman görevlendireceğiz. Öğrenimleri boyunca gençlerimizin yanındayız” dedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; 3 milyonun üstünde adayın ter döktüğü YKS’ye, devlet korumasındaki gençlerden bu yıl 742 kişi katıldı. Açıklanan YKS sonuçlarına göre sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı puan türlerinde gençlerden toplam 31’i ilk 100 bin aday arasına girme başarısı gösterdi.

Manisa’dan Recep Can, sözel alanda 494 bin 9 puanla Türkiye 323’üncüsü olurken Amasya’dan Mevlüt Enes Türkoğlu, sayısal alanda 520 bin 53 puanla 6 bin 457’nci sıraya yerleşti. Sınav sonuçlarına göre sözel puan türünde 22, eşit ağırlıklı puan türünde 5, sayısalda ise 4 genç ilk 100 bin arasında yer aldı. Dil puan türünde ise gençlerden 7’si 300 puanı geçmeyi başardı.

Devlet koruması altında bulunan gençlerin yks başarısı
Devlet koruması altında bulunan gençlerin YKS başarısı

‘ÖĞRENİMLERİ DOYUNCA GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, YKS’de başarı kazanan gençleri kutlayarak, başarılarının devamını diledi. Gençlerin geleceklerini şekillendirecek bölümleri seçme heyecanı yaşadıklarına işaret eden Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“Başarılarıyla gurur duyduğumuz gençlerimizi üniversite öğrenimleri boyunca destekleyeceğiz. Devlet korumasında yetişen ve yükseköğrenime devam eden gençlerimize Bakanlığımızca çeşitli destekler sağlamaktayız. Rehberlik ve danışmanlık hizmetimizin yanı sıra giyim, yemek, ulaşım gibi giderlerini karşılıyoruz.

Tercih eden gençlerimizin tamamı Kredi Yurtlar Kurumu yurtları kontenjanından ücretsiz yararlanmaktadır. Ayrıca mezuniyetlerinden sonra kamu kurum ve kuruluşlarında öğrenimlerine uygun kadrolarda istihdam edilmelerini sağlıyoruz. Öğrencilerimizin öğrenimlerine devam edecekleri illerde onlar için danışman görevlendireceğiz. Öğrenimleri boyunca gençlerimizin yanındayız.” 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler