TRY - Türk Lirası
EUR
18,2211
USD
18,5466
GBP
20,6888
CNY
2,6139
22.9 C
Ankara
26 C
İstanbul
28.6 C
İzmir
30 Eylül 2022, Cuma
Ana SayfaYazarlarDayak ve eğitim

Dayak ve eğitim

Geleceğin nesilleri nasıl olacak sevgiyle büyütülmüş mutlu bireyler mi sürekli baskı altında yetişmiş iç dünyaları bozuk mutsuz bireyler mi? Bunun cevabını siz bulacaksınız? Kararlı olun sevginizi hissettirin ama asla baskıcı ve kırıcı olmayın.

İlknur Polat
İlknur Polathttps://haberton.com/
İlknur Polat, 23.09.1977 Sakarya doğumlu, İşletme ön lisans sonra Anadolu Ünv. işletme fakültesini bitirdi. Özel şirketlerde muhasebe sorumlusu olarak çalıştı şu an 2. üniversite olarak adalet okuyor 2.sınısfta yazmayı ve okumayı çok seviyor. Hukuk okumak gibi bir hayali var.

Haftanın Öne Çıkanları

Birçok anne baba “dayak cennetten çıkmadır” sözünden hareketle çocuklarını dayak atarak disipline etmeye çalışıyor.

Hayatta anne ya da baba olmak bir sorumluluk Allah’ın size emanet edilen canı büyüteceksiniz. Büyürken süreç size yoracak emek vereceksiniz. Çocuğunuzu yetiştirirken dayak atan anne ve babalar gerçekten yaptığınız doğrumu sizden zayıf birine kuvvet uygulama ile istediğini yaptırma ne kadar doğru. Şiddet hiçbir uygulamada çözüm değildir. İletişim kuramayan öfkesini kontrol edemeyen insanların tercih ettiği kabaca yobaz bir tutumdur. Günümüz de her yerde görüyoruz çocuğa, kadına hayvana insanlar artık çözülmesi zor bir davranış sergilemektedirler.

Savunmasız bir çocuğa uygulanan bir davranış bireyin özgüvenini yitirmesine gelecekte problemli kişiler olmaya davet eder. Birçok anne baba “dayak cennetten çıkmadır” sözünden hareketle çocuklarını dayak atarak disipline etmeye çalışıyor. Çünkü bildikleri tek yol bu. Yeterince iletişim becerisine sahip olmadıklarından çatışma çözme yolunun dayaktan geçtiğine inanıyorlar.

“E ama bi dövdüm düzeldi, bir daha yapmadı.”

Dayak çözüm mü? Evet sevgili ebeveynler dayak çözümdür, ama geçici ve yıkım dolu bir çözüm. Bir şekilde o an sorunu geçici bir şekilde çözdüğümüzde, aslında çocukta nasıl bir yıkıma sebep olduğumuzu fark etmiyoruz. Her ne sebeple olursa olsun çocuğunuza şiddet uyguladığınızda, sorunu çözmüş değil ; çocuğu korkutmuş, duygularını bastırmış, sorununu ifade edemez hale gelmesini sağlamış oluyorsunuz.

Hiç bir şeye karşı çıkmayan, her şeye boyun eğen, dayağı normalleştiren çocuk bir süre sonra şiddet gören değil şiddet uygulayan konumuna geçer. Şiddet çocuğu sadece sindirir, sadece korktuğu için o davranışı yapmayı bırakır, ama o davranışı neden yapmaması gerektiğini asla öğrenemez. Kendini ifade edemez öfke dolu bir çocuk olur. Çünkü yapılan hata ile verilen ceza arasındaki neden-sonuç ilişkisini tam olarak kuramıyorlar. 

Anne ve babalara bence çocuk sahibi olmadan önce eğitim verilmeli iletişim çocuk psikolojisi bu eğitim zorunlu tutulmalı. Geleceği belirsiz sevgisiz sorumluluklarını taşıyamayan anne ve baba adayları için çocuk sahibi olmamak en doğru tercih olmalıdır. Eğitimsiz sevgisiz  ebeveynler istemediğiniz bakamayacağınız çocuğu dünyaya getirmeyin onların suçu yok vebal almayın.

Geleceğin nesilleri nasıl olacak sevgiyle büyütülmüş mutlu bireyler mi sürekli baskı altında yetişmiş iç dünyaları bozuk mutsuz bireyler mi? Bunun cevabını siz bulacaksınız? Kararlı olun sevginizi hissettirin ama asla baskıcı ve kırıcı olmayın.

Herhangi bir problem durumu ile karşılaştığınızda öncelikle onunla aynı göz hizasına gelip göz kontağı kurmalısınız. Bu iletişimde mesajın karşı tarafa daha erken iletilmesini sağlar.

Davranışın kabul edilebilir olup olmadığını objektif olarak gözden geçirmelisiniz.

Ben dili kullanarak ona bu şekilde davrandığında neler hissettiğinizi belirtmelisiniz. İletişim bir beceridir çocuğunuzla bu kontağı kuramazsanız ilerleyen zamanlarda sürekli sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler