26.4 C
Ankara
15.9 C
İstanbul
27 C
İzmir
Salı, Mayıs 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarDAC cihazlar her tarafta

  DAC cihazlar her tarafta

  Avatar of hamit osman olcay
  Hamit Osman Olcayhttps://haberton.com/
  Emekli diplomat, müzisyen ve müzik hastası!

  Son Dakika Haberleri

  Sayısal sinyallerden analog müziğe ceviren DAC cihazlar her tarafta.

  CEP TELEFONU: Bir önceki yazımın sonunda, çoğunuzun elinde bir DAC cihazı vardır diye yazmıştım… Son 10 yıl, belki de bir-iki yıl öncesinde, elinizde bugün bile tuttuğunuz cep telefonlarının ana kartlarına yerleştirilen DAC’lar sayesinde, gerek telefon hatlarından gelen, gerekse bu cihazlardaki küçük sabit disklere kaydedilen (SD Kart) sayısal kaynaklardan (özellikle mp3 formatında) güzel bir müzik dinlemek mümkün olmuştur.

  Bu telefonların kulaklık çıkışından da bu müziği dinlemek ve uygun bir kabloyla herhangi bir müzik setine bağlamak söz konusu olabildiği gibi, bazı cep telefonu modellerinde yine uygun bir kablo ile sayısal bir müzik akışını, müzik setinin önüne yerleştirilen bir DAC ile çevirerek analog müzik dinlemek de imkân dâhilindedir. Dolayısıyla takip eden cihazlar da içlerinde bulundurdukları DAC’lar sayesinde analog şekilde müzik dinlememize imkân sağlayacaktır.

  DAB (Sayısal Ses Yayınlama Sistemi): Bu konuya ve kullanılan ses çözümleyicilerine geçmiş yayınlarda yer vermiştik… Ülkemizde henüz test aşamasında olan bir sayısal bir müzik ve ses yayın sistemidir. Halen evlerimizde kullanılmakta olan radyo dalgalarının, sayısal bir veri sistemiyle bizlere aktarılması ve sonucunda analog bir sinyale çevirilmesi mantığı ile çalışmaktadırlar.

  DIŞARIDAN TAKMA (OUTBOARD) DAC:

  Bu cihazlar, gerek İnternete bağlı cihazlardan, telefondan, gerek cd, minidisc veya bilgisayar vasıtasıyla üretilen sayısal müziği analog sese dönüştüren cihazlardır. Hem CD, hem de MiniDisc ve DCC (daha önceki yazıma bakınız) türü cihazlar da, içlerinde DAC devresi bulundurmaktadır. Bu cihazların, müziği gerçekten arzuladığımız gibi dönüştürmesi, içlerindeki mevcut sayısal işlemcilerin gücü nispetinde mümkün olabilmektedir. Bunlar, çoğu zaman, elimizde mevcut olan amfilere analog kaynak olarak ‘aux’ (diğer cihaz girişi) girişlerine bağlanmaktadır.

  Genellikle bugünkü piyasada 500-1000 lira civarında olan bu sayısaldan analoğa çeviriciler (DAC), genellikle beklentilere uygun müzik dinlenmesine olanak sağlamaktadırlar.

  Sayısal sinyallerden analog müziğe ceviren dac cihazlar her tarafta.
  Sayısal sinyallerden analog müziğe ceviren DAC cihazlar her tarafta.

  Sayısal Müzik Sistemleri (Digital Music Reciever): Son yıllarda beğenisini artıran ve evlerde kullanımı giderek artan, gerek internete doğrudan kablosuz veya kablolu olarak bağlanabilen müzik sistemleri bu tarz sistemlerdir. Bu tarz cihazlar, hepimizin ‘http’ başlığı ile başlayan ve yalnızca sayısal müzik sinyallerini yayımlayan müzik sitelerini tanımlayabildiği gibi, ‘Spotify’, ‘Tidal’, ‘Apple Music’ gibi diğerlerini de hatırlayamadığım birçok müzik sunucularından da doğrudan sayısal veri alınarak, içlerindeki DAC’lar sayesinde gerek kendi içlerinde, ya da dışarıdan amfilere bağlanabilen ve sayısal veriyi analog müziğe dönüştürebilen sistemlerdir.

  Bu tarz alıcı/çeviriciler, artık müzik setlerimizin olmazsa olmaz parçaları arasına girmiştir.

  Bir sonraki yazım, sayısal ortamda kargaşa yaratan ‘optik’ ve ‘koaksiyel’ kavramlarına değinecektir.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler