TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaÇiftçi ürün sulamaya korkuyor

  Çiftçi ürün sulamaya korkuyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi ürün sulamaya korkuyor. Sulama suyu elektrik ücreti, çiftçinin kabusu oldu” dedi.

  Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal amaçlı sulamada kullanılan suyun  yeryüzüne çıkarılmasında kullanılan elektrik faturalarının çiftçiyi  kara kara düşündürdüğünü söyledi. 

  Son 2 yılda yüzde 200 oranında zamlanan elektrik ücretlerinin, neredeyse tarladaki ürünün satış fiyatına denk geldiğine dikkat çeken Gürer, gübre ve mazottan sonra elektrik ücretlerindeki artışın da çiftçiyi mağdur ettiğini belirtti. 

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin en önemli sorunlarından birinin de son iki yılda  sürekli zamlanan sulama amaçlı su için kullanılan elektrik ücretleri olduğunu ifade etti. 

  SULAMA SUYU MASRAFLARI ARTTI 

  Elektrikle su çıkarılan kuyuların orta anadolu da tarımda yaygın kullanıldığına dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, sulama suyu masraflarındaki fahiş artışın, üreticiyi ekim yapmaktan uzaklaştırmaya başladığını ifade etti. 

  GÖLET BEKLEYEN KÖYLER

  Orta Anadolu’da ve özellikle Niğde’de sulama göletlerinin sınırlı sayıda olduğunu, Niğde’nin Halaç köyünde gölet inşaatı yarım kaldığını anımsatan CHP Milletvekili Gürer, bu göletlerin tamamlanmamasının yanında, başka köylerde de gölet ihtiyacının olduğuna işaret etti. 

  Gölet olmadığı için sulama suyu sorununun çözülemediğini, üreticinin mecburen yeraltından su çıkarmak zorunda kaldığını anlatan Gürer, yeraltından elektrikle çıkarılan su masrafının ciddi oranda arttığına dikkat çekti.

  ÇİFTÇİYİ DE ELEKTRKİ ÇARPTI 

  Yeraltından su çıkarılmak için kullanılan elektriğe son 2 yıl içinde yüzde 200 oranında zam geldiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Üreticinin, tarımsal sulama amaçlı kullandığı elektrik faturalarına ödediği para, neredeyse tarlasındaki ürünün satış fiyatına denk geliyor. Çiftçi mağduriyet yaşıyor” diye konuştu.

  Çiftçi ürün sulamaya korkuyor
  Çiftçi ürün sulamaya korkuyor

  SULAMA AMAÇLI ELEKTRİK ÜCRETİ, ÜRÜNÜN SATIŞ FİYATINA EŞİTLENDİ

  Orta Anadolu’da sulama suyunun sorun olmaktan çıkarılması gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Elektriğe gelen zamlar, tarladaki ürünün fiyatına denk geldiği için ileriki aşamada, üretici ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Bu nedenle sulama suyu sürecini uzatmaktadır. Bu durumda ürün gelişimini etkilemektedir. Bitkisel ürünlerde sulama suyu ürün gelişimi sürecinde önemli etkendir. Sulama verimi artırmaktadır.

  Gübre ve mazottan sonra elektrik ücreti de çiftçiyi mağdur etmesi üretimi güçlendirmektedir. Ekim sürecinde mevsimsel olarak yağmur yağmaz ise  sorun artmaktadır. Çiftçinin bugün için en önemli sorunlarından biri olan sulama amaçlı kullandığı elektrik ücreti sorunu mutlaka çözülmelidir. Akaryakıt zamları da üreticinin çiftçinin belini bükmektedir. 

  Akaryakıta gelen zam her şeye yansıyor. 1 lt motorin pompa satış fiyatı bir yıl önce 7,32 lira iken bugün 28,08 liraya çıkmıştır. Artış %283  oranındadır. 1 lt motorindeki vergi bir yılda  %208 artış göstermesi çiftçi maliyetine önemli ölçüde etkimektedir. Gübrede bir yılda % 342 artış da dikkate alındığında elektrik, gübre, mazot ile diğer girdi kalemlerini  dikkate aldığımızda çiftçinin ne kadar zor koşullarda üretimde kalmaya çalıştığı görülecektir. Bu artmış raftaki ürüne yansıdığında vatandaş Gıdaya erişim sorunu da artacaktır ”diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler