TRY - Türk Lirası
EUR
18,1895
USD
18,1049
GBP
21,3741
CNY
2,6557
29.6 C
Ankara
29.6 C
İstanbul
35.9 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaCHP'nin olağanüstü toplantısına katılmayacağız

  CHP’nin olağanüstü toplantısına katılmayacağız

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) olağanüstü toplantıya çağırmasına ilişkin, “CHP’nin olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacağız” dedi.

  AK Parti’li Mahir Ünal, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. CHP’nin dilekçesi üzerine Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un TBMM Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırması hakkında konuşan Ünal, “Biz TBMM’yi siyasi partiler olarak çalışmalarımızı sürdürürken, siyasi nezaket gereği biz iktidar partisi olarak her hafta diğer parti gruplarını arar, Meclis’in gündemi ile ilgili bilgilendiririz.

  Şimdi bu olağanüstü toplantı çağrısına baktığımızda CHP’nin, hiçbir grubu bilgilendirmediği ve herhangi bir şekilde de kendi ittifak ortakları dahil olmak üzere bu konuda bir bilgi vermemesi öncelikle siyasi parti gruplarına ve şu anda sahada olan, çalışan 600 milletvekilinin iradesine karşı saygısızlık ve siyasi nezaketsizliktir” ifadelerini kullandı. CHP’nin, son dönemde geliştirdiği yeni bir yöntem olduğuna dikkat çeken Mahir Ünal, “Gerçeklik sonrası çağın bütün imkanlarını, CHP ziyadesiyle kullanıyor” diye konuştu.

  Ünal, konuşmasında şöyle dedi:

  “Cumhuriyet Halk Partisi sağlık konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırırken, herhangi bir çözüm amacıyla mı yoksa bu konu üzerinden bir siyasi şov ve bir siyasi rant elde etmek amacıyla mı bu çağrıyı yaptı? CHP son dönemde geliştirdiği yöntemlerle Meclis’in teamüllerine uygun olmayan davranışlar içerisinde.

  CHP’nin, KYK’da olduğu gibi ‘Biz söyledik onun üzerine yaptılar’ gibi bir söylem geliştiren ve sanki sorunları kendileri çözüyormuş gibi bir gerçeklik dışı algı oluşturmaya çalışan bir söylemi. Aslolan gerçekleştirme iradesidir. Tabii ki muhalefetin tavsiyeleri olacaktır. Muhalefetin projeleri olacaktır. Muhalefetin önerileri olacaktır ama aslolan icraat ve bu konuda iktidarın ortaya koyduğu gerçekleştirme iradesidir. O yüzden biz hep ne diyoruz 20 yıldan beri? Onlar konuşurlar ve AK Parti yapar” diye konuştu.

  ‘BİZİM HAFIZAMIZLA ALAY ETMESİNLER’

  Ünal, AK Parti’nin sadece Türkiye’nin sorunlarını değil, küresel sorunları da çözen bir parti olduğunu belirterek, “Bizim hafızamızla alay etmesinler. Yetmişleri, seksenleri, doksanları hatırlıyoruz. Biz bugün 2005’in sorunlarını konuşmuyoruz. Türkiye 70 yıllık sorunlarını çözmüş ve bugün; Türkiye bugünün sorunlarını konuşacak duruma gelmiştir. Bu AK Parti liderliğinin ve AK Parti’nin sorun çözme kapasitesinin bir sonucudur. Bugün AK Parti sadece Türkiye’nin sorunlarını çözen bir  parti değil, küresel ölçekte sorun çözen bir partidir” dedi.

  Türkiye’nin bugün tahıl krizinde çözüm merkezi haline geldiğini, Rusya- Ukrayna Savaşında çözüm merkezi haline geldiğini söyleyen Ünal, “Bugün Türkiye’nin çözüm kapasitesine saygı duymayanlar, bugün Türkiye’nin üretim yeteneğine saygı duymayanlar, Türkiye’nin ihracatına saygı duymayanlar kalkıp kendi tavsiyelerinin çözüm oluşturacağını düşünecek kadar siyasetten uzaklaşmış durumdalar” değerlendirmesinde bulundu. 

  Ünal, CHP’ye seslenerek, “İktidar hazırlığı yapmaya çalışıyorsunuz. Bugün siz bunu bile beceremiyorsunuz ama kurulduktan kısa bir süre sonra iktidar olmuş, 20 yıldan beri de her türlü engellemeye rağmen iktidarda olan bir siyasi iradeyi sevmeseniz bile bu başarıya en azından saygı duymanız gerekir. Bu siyasi nezaketin, siyasi etiğin bir gereğidir. Dolayısıyla eğer Türkiye’de birileri; yalandan, iftiradan, medet umarak siyaset yapacağını zannediyorsa bilmeleri gerekir ki; bu milletin Anadolu’nun derin irfanına çarparlar ve tuzla buz olurlar” dedi.

  ‘CHP’NİN OLAĞANÜSTÜ ÇAĞRISINA KATILMAYACAĞIZ’

  Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla mevcut uygulamaların incelenerek ilave önleyici tedbirlerin planlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından bir komisyon kurulduğunu hatırlatan Ünal, “Bu çerçevede; CHP’nin olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacağız ve biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, sağlıkta yaşananlar ve bizim çözüm kapasitemizle dünkü sorunları çözdüğümüz gibi bundan sonraki sorunlara yönelik de zaten yürüttüğümüz çözüm faaliyetlerini bir siyasi istismar aracı, bir şov aracı haline getirilmesine müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

  CHP’nin olağanüstü çağrısına katılmayacaklarının belirten Ünal, “CHP her şeyden önce kendi ittifak ortaklarına bile bu konuda herhangi bir bilgi verme gereğini duymayan, Meclis teamüllerini, gruplar arası siyasi nezaketi bir kenara bırakarak, sağlık gibi son derece hassas bir konu üzerinden siyasi şov yapmak amacının çok açık görüldüğü ortada. Dolayısıyla biz de dün yaptığımız MYK toplantımızda katılmama kararımızı aldık ve bunu da zaten dün kamuoyuyla paylaştık” dedi.

  CHP’li Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Ünal, “Şimdi Cumhurbaşkanımıza karşı kullanılan bu çirkin ifadeleri aynıyla iade ediyoruz. Cumhurbaşkanımızla ilgili hadsiz gibi bir çirkin ifadeyi kullanmaları her şeyden önce kendilerinin hadsizliğidir. Çirkin söz sahibine aittir. Bu çirkin sözü fazlasıyla kendilerine iade ediyoruz. Kendilerini siyasi nezakete davet ediyoruz.

  Bu ülkenin cumhurbaşkanıyla ilgili konuşurken, her şeyden önce hadlerini bilecekler. Kendi genel başkanlarıyla ilgili Genel Kurul’da ya da herhangi bir yerde küçücük bir eleştiride kavga çıkaran, en ağır hakaretleri yapanlar bu ülkede her 2 kişiden birinin oyunu alarak seçilmiş ve bugün bütün dünyanın takdir ettiği Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili bu ifadeleri kullanmaktan onların men ederiz” açıklamasında bulundu. Ünal, pazartesi günü Meclis’in yeterli çoğunluğu bularak çalışmaya başlaması halinde kendilerinin çalışmaya katılacaklarını da sözlerine ekledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler