TRY - Türk Lirası
EUR
18,2625
USD
17,9603
GBP
21,6469
CNY
2,6457
20.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
24.1 C
İzmir
16 Ağustos 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaÖzel'den TBMM İdari Teşkilatı Kanunu teklifine tepki

  Özel’den TBMM İdari Teşkilatı Kanunu teklifine tepki

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan, torba teklifle TBMM İdari Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik öngörüldüğünü söyleyerek, bu düzenlemeye karşı olduklarını belirtti.

  CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, yaptığı yazılı açıklamada; TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan, torba teklifle TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik öngörüldüğünü söyledi. Özel, “Bu düzenlemeyle Meclis’te Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Başkan ve Başkan Yardımcısı olarak görev yapanların müşavirlik kadrosuna atanması öngörülüyor.

  Anlaşılmaktadır ki, Meclis bürokratları bir iktidarın değişeceğine inanmıştır. Meclis Başkanı da kendi atadığı üst düzey bürokratların bankamatik memuru olabilmesinin önünü açacak bu düzenlemeye olur vermiştir. Bu düzenleme bugüne kadar olduğu gibi TBMM Başkanı’nın görevden aldığı yöneticileri uygun görmesi halinde var olan müşavirlik kadrolarından boş olanlara ataması biçiminde değil, görevden alınacak yönetici sayısı kadar ilgili kadrodan otomatik ihdas edilmesi şeklinde olacağından sakıncalıdır.

  Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu düzenlemeyi doğru bulmadığımızı beyan ediyoruz. Ancak bir süredir ifade ettiğimiz psikolojik iktidarın el değiştiği, siyasi iktidarın ilk sandıkta el değiştireceğine yönelik ifadelerin iktidar partisi ve iktidar partisine yakın bürokratlar tarafından da kabul gördüğü anlaşılmaktadır. Meclis bürokratlarının, Millet İttifakının iktidarında bugüne kadar olmayan bir yöntemle bankamatik memur kadrolarına kendilerini atayacak bu düzenlemeye Meclis Başkanlığı’nı da ikna ederek, TBMM’yi alet ediyor olmalarını doğru bulmadığımızın altını bir kez daha çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

  Özel'den tbmm i̇dari teşkilatı kanunu teklifine tepki
  Özel’den TBMM İdari Teşkilatı Kanunu teklifine tepki

  CHP’li Özel: Erken değil, derhal seçim

  Öte yandan, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “Biz hükümete bir kez daha derhal seçim çağrısı yapıyoruz. Erken de değil, derhal seçim. Bu elektrik, doğal gaz, benzin fiyatlarıyla bir kışın daha geçmesi mümkün değildir” dedi.

  CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Çankırı’nın Eldivan ilçesini ziyaret etti. Esnaf ziyaretinin ardından partililerle görüşen Özel, basın açıklaması yaptı. Özel, “Burada gördüğümüz, konuştuğumuz vatandaşların hepsi de başta hayat pahalılığı olmak üzere Türkiye’de yaşanan bütün sorunları en derinlemesine yaşadıklarını ve hissettiklerini ifade ediyorlar” dedi. 

  Yem fiyatlarının arttığını aktaran Özel, “Büyükbaş hayvan besleyenler yem fiyatını geçen sene Kurban Bayramının öncesinde 100- 105 liraya alıyordu. Bugün 295 liraya alıyorlar. Durum ortada. Küçükbaş hayvanda en ucuz yemin 350- 360 liraya geldiği bir noktada kimse artık burada besicilik yapabilecek durumda değil. Geçen seneden bugüne mazotun fiyatı 4- 5 kat artmış durumda. Bu durumda bırakın gidip tarlayı sürmeyi traktörü tarlaya götürecek hali yok insanların. Bir depo 70 litre mazotun 2 bin liranın üzerine çıktığı bir yerde kim nasıl çiftçilik yapsın? Kim nasıl besicilik yapsın?” diye konuştu.

  ‘DERHAL SEÇİM ÇAĞRISI YAPIYORUZ’

  Hükümete seçim çağrısında bulunan Özel, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Biz hükümete bir kez daha derhal seçim çağrısı yapıyoruz. Erken de değil, derhal seçim. Çünkü bir kışı daha geçiremeyecek bu insanlar. Bu elektrik, doğal gaz, benzin fiyatlarıyla bir kışın daha geçmesi mümkün değildir. Ekim, Kasım ayında yönetimi devraldığımız takdirde uygulayacağımız sosyal tarifelerle önümüzdeki kışı, yoksulumuza rahat geçirteceğiz. Ama bu iktidar eskiden gücünü aldığı kesimlere şimdi sırtını dönmüş durumda. Bugüne kadar yapmış oldukları olumlu hizmetler varsa onlara teşekkür ederiz ama bıçak kemiktedir. Artık alacak nefes, dayanacak güç kalmamıştır. Bu sebepten bir kez daha derhal seçim çağrımızı yeniliyoruz.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler