TRY - Türk Lirası
EUR
18,2048
USD
18,5770
GBP
20,7271
CNY
2,6106
11.9 C
Ankara
17.7 C
İstanbul
17 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerCaretta carettaları korumak için 3 yöntem

Caretta carettaları korumak için 3 yöntem

İnceleme Puanı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), ölümlerinin çoğu denizde olan caretta carettaları korumak için balıkçılıklarla 3 yöntemli proje başlattı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük deniz kaplumbağaları tedavi rehabilitasyon merkezi olan Muğla’nın Dalyan-İztuzu Plajı’ndaki DEKAMER, büyük bölümü denizde ve balıkçılık faaliyetlerine bağlı misina, hayalet ağ, olta iğneleri gibi sebeplerle yaşamını kaybeden deniz kaplumbağalarını korumak için ‘Lifemedturtle’ adlı proje başlattı. Proje kapsamında olta iğneleri, ağlar ve trollerde 3 farklı yöntem test ediliyor. Bu yeni yöntemlerle balıkçılık faaliyetlerinde, deniz kaplumbağalarının karşı karşıya kaldığı ölümcül risklerin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

YILDA 150-200 ÖLÜM VAKASI

Pamukkale Üniversitesi’nden DEKAMER Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, caretta caretta türü deniz kaplumbağası ölümlerinin çok büyük oranda deniz içinde gerçekleştiğini belirterek, “Denizde ölen veya yaralanan kaplumbağalar dalgalarla kıyıya vuruyor. Biz her yıl Muğla sınırlarında 150-200 civarı ölü ihbarı alıyoruz” dedi.

Caretta carettalari korumak icin 3 yontem 1 - yerel haberler - haberton
Caretta carettaları korumak için 3 yöntem

Deniz kaplumbağalarının neslinin tükenmesinin önüne geçmek için denizde de koruma çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Kaska, DEKAMER olarak deniz kaplumbağalarının denizlerde de korunmasına yönelik proje başlattıklarını, proje kapsamında 3 farklı balıkçılık faaliyetine yönelik test çalışmalarının yapıldığını dile getirdi.

ÖLÜMLER GENELLİKLE DENİZDE 

Deniz kaplumbağalarının denizdeki ölüm nedenleri içinde plastik atık yutmalarının yanı sıra balıkçılık faaliyetleri kapsamında ağlara takılma, misina atıkları, olta iğneleri gibi nedenlerin öne çıktığını anlatan Prof. Dr. Kaska, “Yetişkin kaplumbağaların öldüğü yer genellikle deniz içi ve ömürlerinin yüzde 99’unu denizde geçiriyorlar” dedi.

Caretta carettalari korumak icin 3 yontem 2 - yerel haberler - haberton
Deniz kaplumbağaları araştırma kurtarma ve rehabilitasyon merkezi (dekamer), ölümlerinin çoğu denizde olan caretta carettaları korumak için balıkçılıklarla 3 yöntemli proje başlattı.

BALIKÇI AĞLARINA YEŞİL IŞIK

Prof. Dr. Kaska, proje kapsamında test aşamasında 3 yöntemle ilgili şu bilgileri verdi:

“Denizde balıkçı ağlarına takılmasınlar diye ağlara yeşil ışıklar takıyoruz. Kaplumbağa bu yeşil ışıkları görünce ağlardan kaçtığı için takılmadan uzaklaşıyor. İkinci yöntem ise olta iğneleri ‘J’ harfi şeklinde. Boğazına veya vücudunun herhangi bir yerine takıldığında çıkaramıyor. Daha çok da boğazlarına takılıyor. Bu iğneleri ‘C’ harfi şeklinde uygulamaya başladık ve boğazına girse bile takılmadan kolaylıkla kurtulabiliyor. Üçüncüsü de trol ağlarında kaplumbağa dışlama cihazı dediğimiz yöntem. Kaplumbağa trol ağdaki ızgaraya girince, ızgarada balıklar tutulmaya devam ediyor fakat kaplumbağanın, sıkışmadan yukarısından kurtulabileceği penceresi var. Muğla sahillerinde bazı balıkçılarımızla bu yöntemleri test amaçlı uygulama aşamasındayız.”

12 YARALI KAPLUMBAĞA TEDAVİ EDİLİYOR

Bu yıl DEKAMER’e 12 yaralı deniz kaplumbağası getirildiğini belirten Prof. Dr. Yakup Kaska, tedavilerinin sürdüğünü belirterek, “Tüm bu çalışmalarımızı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle yapıyoruz. Tedavisini tamamladığımız bir yetişkin caretta caretta kaplumbağasını, önümüzdeki günlerde Antalya’daki bir otelin de desteğiyle uydu verici cihaz takarak Lara Plajı’ndan denize göndereceğiz” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler