18.2 C
Ankara
21.8 C
İstanbul
26 C
İzmir
Perşembe, Haziran 24, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamBüyükçay Deresi'nde kefaller üreme döneminde

  Büyükçay Deresi’nde kefaller üreme döneminde

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Büyükçay Deresi’nde kefaller üreme döneminde.

  Büyükçay Deresi, ıslah edilip, temizlendikten sonra balıkların çoğaldığı alana dönüştü. Yüksekova Belediyesi Veterineri Hekim Kaçan, üremek için akıntının tersine yüzen tatlı su kefallerinin avlanmaması gerektiğini söyledi. 

  Van Gölü’nde yaşayan inci kefallerinin tatlı sulara doğru çıktığı üreme yolculuğu sürerken, benzer durum da Yüksekova’da yaşanmaya başladı. İlçe merkezi ve Yeşildere Mahallesi’nden geçen evsel atıklar nedeniyle pis kokular yayıp, kötü görüntü sunan Büyükçay Deresi’nde belediye, 2 yıl önce dönüşüm projesi kapsamında çalışma başlattı.

  Hakkari’nin yüksekova ilçesindeki büyükçay deresi, ıslah edilip, temizlendikten sonra balıkların çoğaldığı alana dönüştü. Yüksekova belediyesi veterineri hekim kaçan, üremek için akıntının tersine yüzen tatlı su kefallerinin avlanmaması gerektiğini söyledi.
  Büyükçay Deresi’nde kefaller üreme döneminde

  Bu kapsamda dere yatağı, çöplerden ve evsel atıklardan kurtarılıp, ıslah edildi, yapılan çalışmalar ise kasım ayında tamamlandı. Suyun temizlenip, berraklaşmasıyla da derede balıklar, yüzmeye başladı. Van Gölü’nde yaşayan inci kefalleri gibi Büyükçay Deresi’ndeki tatlı su kefalleri de üremek için akıntının tersine yüzerek, görsel şölen sunuyor.

  Hakkari’nin yüksekova ilçesindeki büyükçay deresi'nde kefaller üreme döneminde.
  Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Büyükçay Deresi’nde kefaller üreme döneminde.

  Yüksekova Belediyesi veterineri Hekim Kaçan, tatlı su kefallerinin üreme zamanı olduğunu ve nisan-temmuz döneminde avlanmamaları gerektiğini belirterek, “20 yıldır ilçemizden geçen Büyükçay Deresi maalesef kötü kullanıldı. Çöp, evsel atıklar ve banyo atıkları nedeniyle kötü bir duruma gelmişti. Yapılan çalışmalarla birlikte deremiz temiz kokmaya, berraklaşmaya başladı. Bununla birlikte de balıkları görmeye başladık. Vatandaşlarımızdan ricamız, üreme dönemi olduğu için bu balıkları avlamamalarıdır” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler