TRY - Türk Lirası
EUR
19,260
USD
18,637
GBP
22,281
CNY
2,603
29 Kasım 2022, Salı
Ana SayfaYazarlarBir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek

Bir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek

Gökşen Kayhan
Gökşen Kayhanhttps://haberton.com/
Gökşen Kayhan 11.11.1986 yılında Kayseri'de doğdu. Eğitim öğretim hayatına üniversiteye kadar Kayseri'de devam etti. Bozok üniversitesi işletme mezunu. Şuan bir firmada muhasebeci olarak çalışmakta. Kitap ve güncel edebiyat kültür dergileri okumak, yeni yerler keşfetmek en büyük hobileridir.

Haftanın Öne Çıkanları

”Bir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek.”Bu cümle son zamanlarda beni çok etkiler oldu.

Psikolojide biri tez vardır.”Bir şey yok edemiyorsan karala.” diye. ”Kara” kelimesi konunun nereye geleceğini belli ettiğini düşünüyorum.

Videolarını bile izlerken içimizi ısıtan kedilerin nasıl oldu da ”uğursuz” diye ilan edildiğini hiç düşündünüz mü?

Bir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek
Bir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek

Eski zamanlarda kediler o kadar çok sevilmiş ki bir evin kedisi öldüğünde o evin bereketinin kaçacağına kadar inanırlarmış. Ünlü tarihçi Heredot kedilerin varlıklarının insan hayatından, mal ve mülkten daha önemli olduğunu vurgulamış. Bir evde kedi öldüğünde o evde yas ilan edilirmiş. Eskiçağ mezarlarından çıkan kedi mumyalarıda bunun önemli bir kanıtıdır. Bu önem Mısır, Çin ve Hindistan’da da aynı şekildeymiş.

Zaman geçtikçe inanç sistemi değişmeye başlamış. Ortaçağ’da tek hakimiyeti eline geçirmeye çalışan kilise eski inanç sistemini bir anda ortadan kaldıramayacağını anlayınca karalama politikasına başlamış. Masum kedileri uğursuz ilan etmeyi kendine görev edinerek kedilerin özellikle kara kedilerin geceleri iblise dönüştüğü safsatasını halk arasında yaymaya başlamış. Bu söylenti öyle bir hal almış ki birçok kişi kedilerini çarmıha bağlayıp yakmaya başlamış.

İnsan eliyle bozulan popülasyon sessizce intikam almaya başlar.

''Bir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek.''Bu cümle son zamanlarda beni çok etkiler oldu.
”Bir zamanlar taptığını bir süre sonra lanetlemek.”Bu cümle son zamanlarda beni çok etkiler oldu.

Kırım’dan İtalya’ya gelen gemiden inen farelerdeydi sıra. Avrupa sokaklarında farelerle mücadele edecek hiçbir kedi yoktu. Ortaçağ Avrupa’sı milyonlarca insanın ölümüne sebep olacak ve asırlar sürecek veba ile sarsılmıştı.

Fransa Kralı 13. Louis ile şans kedilerin yüzüne gülmüş. Kralda kedileri çok sevdiği için onları kaderine terk etmeyip sahip çıkınca bu uğursuzluk fikri silinmeye başlamış.

Fizyolojik olarak ”insan”sıfatı alan bir çok varlıktan daha çok insan olan bu masumları lanetlemek umarım sadece Ortaçağ safsatası olarak kalır.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler