TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
25.7 C
Ankara
23 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat'Bir Duvar İki Din' belgeseli çekimleri başlıyor

  ‘Bir Duvar İki Din’ belgeseli çekimleri başlıyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ödüllü belgesel yönetmeni Mehmet Ali Poyraz’ın yeni Kudüs belgeseli ‘Bir Duvar İki Din’, Müslüman ve Yahudi toplumuna sosyolojik bir ayna tutuyor.

  Belgeselin, gerekli ön hazırlık ve izin çalışmalarının ardından ilk çekimlerine Haziran 2022’de başlanılacak. 

  'bir duvar i̇ki din' belgeseli çekimleri başlıyor
  ‘Bir Duvar İki Din’ belgeseli çekimleri başlıyor

  Daha önce Gazze’de çektiği “Yaşamın Kıyısında” belgeseli ile ödüller alan yönetmen Mehmet Ali Poyraz, yine aynı coğrafyada başka bir belgesele imza atıyor. Uzun metraj çekilecek belgesel 45 dakika sürede olacak. İki dini sembolik olarak ayıran Mescidi Aksa duvarından isim alan belgesel, iki toplum arasındaki farklılıkları ve ortak noktalarını sahneye taşıyacak. Aynı topraklardan gelen fakat uzun yıllardır çatışan iki toplumun neden ve nasıllarına cevap arayacak.  

  FARKLILIK VE BENZERLİKLERLE OLUŞAN ZENGİNLİK 

  Ödüllü belgesel yönetmeni mehmet ali poyraz’ın yeni kudüs belgeseli ‘bir duvar i̇ki din’, müslüman ve yahudi toplumuna sosyolojik bir ayna tutuyor.
  Ödüllü belgesel yönetmeni Mehmet Ali Poyraz’ın yeni Kudüs belgeseli ‘Bir Duvar İki Din’, Müslüman ve Yahudi toplumuna sosyolojik bir ayna tutuyor.

  Yeni belgeseli ile ilgili bilgiler aktaran Poyraz, “Kudüs, Müslüman toplumu için büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda Yahudiler ve Hıristiyanlar için de dini bir merkez durumunda. Ama burada iki önemli din daha öne çıkıyor. Müslümanlar ve Yahudiler arasında çatışma boyutlarına varan bir ayrılık söz konusu. Büyük bir düşmanlık var. Baktığınızda aynı mekânda ibadet eden iki toplumdan söz ediyoruz. Aralarında sadece bir duvar var. Biz bu duvarın iki yakasında ibadet eden toplumu bu belgeselde ele almayı düşünüyoruz. Ayrılıklarını, düşmanlıklarını ya da dostluklarını ekrana yansıtmayı amaçlıyoruz. Belki bir nebzede olsa farklılıklarına ışık tutup, bunun düşmanlık değil zenginlik olduğunu gösterebiliriz” dedi. 

   Önce fotoğraf çalışması olarak başlayan “Bir Duvar İki Din” projesinin çekimleri yaklaşık 1 yıl sürecek. Projenin belgesel çalışmasının yanında fotoğraf kitabı ve sergi çalışması da yapılacak. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler