TRY - Türk Lirası
EUR
19,249
USD
18,638
GBP
22,273
CNY
2,603
30 Kasım 2022, Çarşamba
Ana SayfaYazarlarBilinçaltı nasıl çalışır?

Bilinçaltı nasıl çalışır?

Nazli Şevval Mutluer
Nazli Şevval Mutluerhttps://haberton.com/
Nazlı Şevval Mutluer, 22 yaşında Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesinde İngilizce çevirmenlik okuyor. İstanbul'da yaşıyor, uzun zamandır da yazı işleri ile uğraşıyor yakın zamanda bir kitabı çıktı.

Haftanın Öne Çıkanları

Bilinçaltı ve bilinç üstü nasıl çalışır? Oto-telkin nedir? Hetero telkin nedir?

Bilinçaltı ve bilinç üstü diye adlandırdığımız beyinin iki bölümünün çalışmasının bir zamanı yoktur beyin uyku halinde iken bile çalışır ama bunların en verimli olduğu zamanları vardır. Bilinçaltı genelde uyku sırasında iken daha aktif hale gelir bilinçaltında yaratılan olumlu ya da olumsuz düşünceleri tekrarlar kaydeder bazen bize kâbus bazense rüya halinde geri sunar. Bazense bilinçaltı hipnoz dediğimiz ya da derin düşünme dediğimiz beynin yarı uyku ile yarı uyanık halinin zihnin boşaltılma ve dinlendirilme durumu sırasında oluşan aktiflik sırasıdır. Beyin burada kapasitesinin tümünü kullanılır.

Bilinç üstü ise sadece siz izin verdiğinizde aktif hale gelen ve sizin verdiğiniz komutlar üzerine çalışmaya devam eden bir kapasiteye sahiptir. Sizin söylediklerinizden fazla ileriye gitmez olduğu yerde saymaz ama sürekli sizinle bir savaş halindedir o yüzden insanlar meditasyona ilk başladıklarında çok zorlanırlar çünkü bilinç üstü sürekli konuştuğu için beyin içinden gereksiz bilgileri çıkartmak istemez hatta onlar ile sizin yaşamanıza izin verir.

Oto-telkin nedir?

Oto telkin terimi, insanın kendisine ve belirli bir şey telkin etmesi anlamına gelir. Her olan durum gibi bu durumda yanlış kullanıldığında zarar verebilir ama doğru kullanıldığında faydalı olabilir. Buna şöyle örnek verecek olursak şimdi çok başarılı bir şarkıcı olduğunuzu düşünün muhteşem bir sesiniz var  ve birazdan sahneye çıkıp şarkı söyleyeceksiniz. Ama içiniz de ki o baskın ses size; “ şimdi sahneye çıkarsam sesimi kimse beğenmeyecek ve tüm gösteriyi berbat edeceğim” diye söylemenize sebep oluyor  iş bu sizin bilinçaltınıza kabul ettirdiğiniz bir olumsuz davranıştı.

Bilinçaltı nasıl çalışır?
Bilinçaltı nasıl çalışır?

Bunun neden oto telkindi ve bunu düşünceleri ile gerçek hale dönüştürmek üzereydi.  Tam bu düşüncenin kendisini ele geçirip sahneye çıkmak üzere iken vazgeçmesi ve odasına gitmesi üzerine durdu ve derin bir nefes alarak “hayır! Sen benden daha güçlü değilsin ve bana karşı koyamazsın ben çok güzel şarkı söylüyorum “diyerek tekrar sahneye çıktı. Ve yaklaşık bir buçuk dakika sonra kalp atışları yavaşladı korkusu tamamı ile geçti ve sahneye çıkarak harikalar yarattı. İşte insanın oto telkini de böyle bir şeydir bilinçaltınız siz ne derseniz onu yapar ama bilinç üstünüz buna izin vermez o yüzden sakin olmanız gerekmektedir.

Hetero telkin nedir?

Hetero telkin bir başkasından gelen telkin anlamına gelir. Yani iyi veya kötü olan tüm yorumları beyin kaydeder ve sizin o şekilde yönlendirir. Telkin, kendimizi disiplin altına almak ve kontrol etmek için bir araç olarak kullanılabilir. Ancak aynı zamanda zihnin ve idare etmek için de kullanılabilir. Yapıcı hali ile harika ve muhteşemdir. Olumsuz şekli ile zihnin tüm yanıt kalıpları arasında en yıkıcı olanlardan biridir. Sonuçları kalıcı mutsuzluk, acı, başarısızlık ve felaket olabilir.

Hetero genel anlamda olumsuz şeyleri kabul etme durumudur. Bunlar

  • Yapamazsın
  • Yapmamalısın
  • Başarısız olacaksın
  • Hiç şansın yok

Bir faydası yok vb tabirlerdir.  Bu tür telkinleri kabul ettiğinizde bunların gerçeğe dönüşmesine yardım etmiş olursunuz. Artık bir yetişkin olarak seçimler yapabiliyorsunuz yeniden şartlanma terapisi olan yapıcı telkinleri geçmişte size dayatılan izleri değiştirmek için kullanabilirsiniz.  İlk adım size kötü gelen telkinleri farkına varmanızdır. Kendiniz farkına varın ve kendiniz için yapıcı telkinler oluşturun, bunlar zamanla size zor gelebilir hatta sizi zorlayabilir ama zamanla sizi ileriye taşıyacaktır.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler