TRY - Türk Lirası
EUR
17,8960
USD
18,5428
GBP
19,9834
CNY
2,5734
18.3 C
Ankara
24.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
29 Eylül 2022, Perşembe
Ana SayfaYazarlarBesin-ilaç etkileşimleri

Besin-ilaç etkileşimleri

Melek İsot
Melek İsothttps://haberton.com/
Melek İsot, 1999 yılında İstanbul 'da doğdu. Kent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oluyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Besin-ilaç etkileşimleri… Yaşamımızı sürdürmek için gereken besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde almak gerekir.

C vitamini124 - yazarlar - haberton

Eğer eksiklikler varsa bunları tamamlamak gereklidir. Eğer gereksinimimizleri tam karşılarsak bağışıklık sistemimiz güçlü olur ve böylece enfeksiyon geçirme ihtimalimiz azalır.

Hastalıklara karşı tedavide ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için vitamin, mineral, probiyotik ve omega 3’ün önemi yapılan araştırmalarca görülmüştür.

Yaşam döngüsünün devam etmesiyle birlikte bazı olumsuz sağlık sorunları yaşanır ve bu sorunları gidermek ya da koruyucu önlem almak için bazı ilaçlar kullanılır.  İlaç alımıyla beraber bazı besinleri tükettikten sonra ilaçlar yan etki yapabilir. İlaçların biyoyararlığındaki artma ya da azalma ile tedavinin sonucu değişebilir. Bu yüzden ilaç etkileşimlerini bilmek ona göre bu süreci yönetmek bir hayli önemlidir.

İlaç isimlerinden çok etken maddesini bilmek işimizi daha kolaylaştıracaktır.

 Ben bugün A ,C E vitamini ve Demiri ele aldım

Etken maddeOlumsuz besin-ilaç etkileşimiOlumlu besin-ilaç etkileşimi
A vitaminiKolesterol ve trigliserid düşürücü ilaçlar A vitaminin emilimini azaltmaktadır. Laksatiflerin fazla kullanımı da A vitaminin etkisini azaltır.Çinko, E vitamini ve C vitamini ile birlikte alındığında biyoyararlığı artar.
C vitaminiAsetil salisiğin uzun süre kullanılması  ve trisik antidepresanların kullanımı C vitamini emilimini azaltmaktadır.E vitamini ile beraber tüketildiğinde biyoyararlığı artmaktadır.
E vitaminiKolesterol düşürücü, antidepresanlar, laksatif kullanımı emilimi azaltır. Varfarin ya da aspirin ile kulanıldığında kanama riski artar !C vitamini ile beraber tüketildiğinde biyoyararlığı artar.
DemirÇay ve kafein türevleri ile alındığı zaman emilimi azalır.  Ca ile alındığında ise birbirinin emilimini engeller.B12 ve C vitamini ile birlikte tüketildiğinde biyoyararlığı artar. Cu ile beraber tüketildiğinde de emilimi artırır.

Hemen hemen bütün ilaçlarla beraber alkol ve greyfurt suyu etkileşime girer, olumsuz sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle ilaç kullanırken tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Besin-ilaç etkileşimleri... Yaşamımızı sürdürmek için gereken besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde almak gerekir.
Besin-ilaç etkileşimleri… Yaşamımızı sürdürmek için gereken besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde almak gerekir.

Bir diğer konu ise ilaçların aç ya da tok alınması; bir ilacın işlevselliğine göre değişir. İlaçların alımı ile besin tüketimi etkilenir, emilimi azalabilir. Bu etkileşimi azaltabilmek için en ideal ilaç kullanım saati yemekten 1 saat önce ya da 2 saat sonra olarak tavsiye edilmektedir. (Alphan, E., Baş, M., Baysal, A., Merdol, T. K., Kızıltan,G., & Pekcan, G. (2013). Hastalıklarda beslenme tedavisi. Baskı, Hatiboğlu Yayınları, Ankara.)

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler