TRY - Türk Lirası
EUR
17,5202
USD
16,8080
GBP
20,3413
CNY
2,5086
20.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
4 Temmuz 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaBBP lideri Destici'den 19 Mayıs mesajı

  BBP lideri Destici’den 19 Mayıs mesajı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’den 19 Mayıs mesajı, “Önümüze çıkan bütün engelleri, milletimizin imanıyla, milletimizin var olma iradesiyle, birlik olarak aşabileceğimiz inancıyla, büyük Türk milletinin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

  BBP lideri Destici, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Destici, kaybedilen 1’inci Dünya Savaşı’nın ardından son bağımsız Türk devletinin padişahının esir alındığını, meclisin kapatıldığını, ordusunun dağıtıldığını ve topraklarının işgal edildiğini hatırlatarak, “Milletimizin imanı, umudu ve iradesinin dışında elimizde hiçbir şey yoktu.

  Sevr’le milletimiz orta Anadolu’ya hapsedilmeye çalışıldı. 1071’de Anadolu’nun Türk milletine vatan olması, Batı tarafından ‘Şark Meselesi’ olarak isimlendiriliyordu ve Sevr, işgalciler için milletimizin Avrupa’dan ve Küçük Asya’dan sürülmesinin ilk adımı olarak değerlendiriliyordu” dedi.

  ‘UKRAYNA’DA YAŞANANLAR DERS OLMALI’

  Bugün de Avrupa’nın ortasında işgal yaşandığını kaydeden Destici, “Ukrayna’nın silahları, ordusu var. Yönetimi iş başında. Tüm Avrupa ve ABD başta olmak üzere, çok sayıda güçlü dünya devletleri Ukrayna’yı destekliyor, yardımcı olmaya çalışıyor ama bu bile Ukrayna’da korkunç bir insanlık dramının yaşanmasına engel olamıyor. Gençlerimiz bu örneği dikkatle incelemeli.

  Ukrayna’da yaşananlar, genç nesillerimizin, Kurtuluş Savaşı’mızın hangi şartlarda sürdürüldüğü ve kazanılan zaferin büyüklüğüyle ilgili bir ders olmalı. Tek başımızaydık. Tüm dünyaya karşı savaşıyorduk. Paramız yoktu, askerimiz yoktu, silahımız yoktu. Ve Allah’ın inayetiyle, milletimizin imanı, umudu, iradesi galip geldi. Tek başımıza ve tüm dünyaya karşı zafer kazandık” dedi. 

  BBP lideri Destici’den 19 Mayıs mesajı

  Kurtuluş Savaşı’nı, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul ettiklerini vurgulayan Destici, şunları kaydetti:

  “29 Ekim 1923’te, dünya üzerindeki tek bağımsız Türk devleti olarak ‘Ben varım! Var olacağım’ diyen milletimiz, o tarihi zafere ilk adımı 19 Mayıs 1919’da attı. Sonrasında, ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtardı.’ Her yıl, 19 Mayıs tarihini, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs tarihini, bir bayram olarak Türk gençliğine armağan etti.

  ‘Vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir’ diye seslendiği Türk gençliğine, ‘Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir’ derken, aslında ülkemizin işgal günlerinde yaşadığı fiili durumu ve şartları yansıtıyordu.

  Bugün de zorluklar yaşıyoruz. Önümüze çıkan bütün engelleri, milletimizin imanıyla, milletimizin var olma iradesiyle, birlik olarak aşabileceğimiz inancıyla, büyük Türk milletinin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızı zaferle sonuçlandırıp bize bir vatan hediye eden şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve saygıyla yad ediyorum.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler