TRY - Türk Lirası
EUR
17,4600
USD
16,3806
GBP
20,5435
CNY
2,4475
21.5 C
Ankara
23.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaYazarlarBayrak, bir milletin bağımsızlık işareti ve şerefidir

  Bayrak, bir milletin bağımsızlık işareti ve şerefidir

  Teoman Toraman
  Teoman Toramanhttps://haberton.com/
  Teoman Toraman, Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun; yüksek lisansına önce Bilkent Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri bölümünde başlamış, ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisansını Yazılım Mühendisliği bölümünde bitirmiştir. Doktora eğitimini yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü'nde sürdürmüştür. Çocukluğundan beri turizm ve otelcilik alanlarında gerek teorik, gerekse de uygulamalı bilgileri ve deneyimleri mevcuttur. Birçok mesleki ve mesleki olmayan alanlarda sertifikaları ve yetkinlikleri mevcuttur. Kıdemli otel genel müdürlüğü, uzman bilgisayar mühendisliği, eğitim teknolojileri uzmanı/eğitim teknoloğu, serbest çevirmen, sosyal medya uzmanı, insan kaynakları-işe alım uzmanı, dış ticaret uzmanı, genel iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, gazeteci, turist/otel rehberi, halkla ilişkiler uzmanı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bayrak, bir milletin bağımsızlık işareti ve şerefidir. Tam yeri, tam zamanıdır; hatırlatalım…

  Birinci olay…

  30 Ağustos 1922 sabahı, Gazi Mustafa Kemal Paşa savaş sahasını geziyordu. Etraf binlerce düşman cesedi birbiri üzerine yığılmış topçu hayvanı, top ve cephane ile doluydu. Gazi şöyle söylendi:

  “Bu manzara insanlığı utandırabilir! Fakat haklı vatan savunmamız için buna mecbur olduk. Türkler başka milletlerin vatanında böyle bir harekete kalkışmazlar.”

  Harp artıkları arasında yırtılmış ve terkedilmiş bir de Yunan bayrağını gören Başkomutan, eliyle bayrağın yerden kaldırılmasını işaret ederek:

  “Bir milletin bağımsızlık işaretidir. Düşman da olsa hürmet etmek gerekir. Kaldırıp topun üzerine koyunuz.” 1

  1 Said Arif Terzioğlu, Yazılmayan Yönleriyle K. Atatürk, Hamle Matbaası, İstanbul 1963, s. 80

  Kaynak: Atatürk ve Unutulmaz Anıları, Ahmet Gürel, Bülent Türker, Nisan 2009

  İkinci olay…

  İzmir’in Kurtuluşu, 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesini belirten tarihi olaydır.

  Bayrak, bir milletin bağımsızlık işareti ve şerefidir
  Bayrak, bir milletin bağımsızlık işareti ve şerefidir

  Tabii bu olayın ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk de İzmir’e gelir.

  Atatürk İzmir’e geldiğinde konaklaması için Karşıyaka’daki İplikçizade Köşkü ayrılmıştı. Karşıyakalılar Ata’mızı buraya davet ediyorlardı. İşgal döneminde Yunan Kralı da burada kalmıştı.

  Bu köşk şimdilerde Karşıyaka Evlendirme Dairesinin karşısında yer alıyor. Yalı’daki 380 Numaralı Çağlayan Apartmanının olduğu yerde olan bu köşkün güzelliği anlata anlata bitirilemezdi.

  Atatürk köşke geldiğinde yerde Yunan bayrağı görür ve efsane olan o tarihi konuşma yaşanır.

  Her tarafı çiçeklerle bezenmiş bir otomobil ile Karşıyaka ‘ya gidip köşke girmiş. Bir de ne görsün! Mermer merdivenlerde yere serilmiş kocaman bir Yunan bayrağı…

  Gazi sormuş:

  – Nedir bu?

  Halk anlatmış :

  – Yunan Kralı bu eve girerken bu basamaklarda Türk bayrağını çiğnemişti, Paşam! …

  Gazi kaşlarını çatmış ve demiş ki:

  – Hata etmiş!… Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak bir milletin şerefidir, ne olursa olsun yerlere serilmez ve çiğnenmez, kaldırınız!

  Kaynak: Tek Adam – Cilt 2, Şevket Süreyya Aydemir, sayfa 513

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler