TRY - Türk Lirası
EUR
20,382
USD
18,824
GBP
22,691
CNY
2,778
5 Şubat 2023, Pazar
Ana SayfaÖne Çıkanİzmir'in işgalden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

İzmir’in işgalden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İzmir’in işgalden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamasında 350 metrelik dev Türk bayrağının taşındığı ‘Zafer Yürüyüşü’ yapıldı

İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşun yıl dönümü kutlamaları, 99’uncu Yıl Zafer Yürüyüşü ile başladı. Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlenen yürüyüşte, Basmane Karakolu önünde toplanan binlerce İzmirli, Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Kalabalık, yol boyunca 350 metre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıdı. Yürüyüşe katılanlara İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu da çaldığı marşlarla eşlik etti. Animatörler de renkli gösterileriyle yürüyüşe katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti İzmir milletvekilleri ve il başkanları da yürüyüşte yer aldı. Çevredekilerin cep telefonlarıyla görüntülediği yürüyüşü, turistler de ilgiyle izledi.

Kutlamalar, yürüyüşün sona erdiği Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla devam etti. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Ege Ordu Komutanı ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri, anıta çelenk bıraktı.

Izmirin isgalden kurtulusu coskuyla kutlandi 2 - öne çıkan - haberton
İzmir’in işgalden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

BAYRAK TÖRENİ YAPILDI

Ardından Vali Köşger ve beraberindekiler, Konak Meydanı’ndaki bayrak törenine geçti. Burada Türk süvarisinin İzmir’e girişi canlandırıldı. Süvari komutanı attan inip, Hükümet Konağı binasına giderek Türk bayrağını burada göndere çekti. Tören, Vali Köşger’in Kuran-ı Kerim ve bayrak, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ise süvari komutanına plaket vermesiyle son buldu.

SOYER: ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ TÜM DÜNYAYA İLHAM VERDİ

İzmir’in kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, milletvekilleri, siyasi parti ve iş dünyasının temsilcileri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın mesajının okunduğu törende, İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu gösteri yaptı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu marşlar çaldı. Törende vals ve tango gösterileri de yapıldı.

Izmirin isgalden kurtulusu coskuyla kutlandi 3 - öne çıkan - haberton
İzmir’in işgalden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

‘İZMİR BİR SEMBOL, BİR PAROLA OLDU’

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “99 yıl önce bugün İzmir işgalden kurtulurken ülkemizde, tam bağımsız ve hür bir yaşamın kapısı aralandı. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu ile birlikte halk egemenliğine dayanan Cumhuriyet’imizin temelleri atıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde emperyalizme karşı vücut bulmuş özgürlük mücadelesi tüm dünyaya ilham verdi. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerinde ifade ettiği gibi ‘İzmir, halkın elemlerini, feryatlarını, kararlılık ve imanını ifade etmek için bir parola olmuştu.’ Evet, İzmir bir sembol, bir parola oldu Kurtuluş Destanı için” dedi.

‘9 EYLÜL’ÜN 99’UNCU YILINI BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLUYORUM’

İzmirli olmaktan, özgürlük hikayesinin başladığı ve zaferle sonuçlandığı kentin belediye başkanı olmaktan onur duyduğunu vurgulayan Başkan Soyer, “9 Eylül, sadece bir şehrin esaretten kurtuluşunun değil aynı zamanda bir milletin omuz omuza verdiği mücadelenin, yani umudun tarihi oldu. 9 Eylül ruhu, halk egemenliğine dayanan Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya sahnesinde yerini aldığı günü simgeler. Şehrimizin demokrasinin, Cumhuriyet’imizin ve temsil ettiği tüm değerlerin yılmaz savunucusu olması, işte bu ruhla ilgilidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kurtuluş mücadelesinin tüm kahramanlarını, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Aziz kahramanlarımızın azminin, iradesinin, özgürlüğe olan inancının, yolumuza ışık olması inancıyla İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül’ün 99’uncu yılını büyük bir coşkuyla kutluyorum” diye konuştu.

Izmirin isgalden kurtulusu coskuyla kutlandi 5 - öne çıkan - haberton
İzmir’in işgalden kurtuluşu coşkuyla kutlandı

ANKARA’DAN YOLA ÇIKAN GÖNÜLLÜ BİSİKLETÇİLER İZMİR’E ULAŞTI

Türkiye’nin dört bir yanından 30 gönüllü bisikletçi Ankara’dan başlattığı bisiklet turunu, bugün İzmir’de tamamladı. Büyük taarruzun gerçekleştiği topraklardan bisikletle geçerek 9 Eylül günü İzmir’e ulaşan ekibin turu toplamda 19 gün sürdü. 1150 kilometrelik yolu bisikletle geçen ekip, Afyonkarahisar Belediyesi’nden teslim aldıkları Türk bayrağını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e verdi. Soyer de Türk bayrağını öperek teslim aldı.

Gönüllü bisikletçilerden Osman Kutlu, “Ankara’dan yola çıkarak savaş alanlarını takip ederek İzmir’e geldik. Ordumuzun geçtiği yerlerden aynı gün aynı saatte geçiyoruz. Aynı yerlerde çadırlarda konaklayarak ve şehitliklerde anma törenleri yaparak İzmir’e ulaştık. Amacımız hem şehitlikleri ziyaret etmek hem de Büyük Taarruz’u yerinde ve doğru şekilde anlatmak” dedi.

SÜVARİ BİRLİKLERİNE İLGİ

İzmir’in kurtuluş etkinlikleri kapsamında Süvari Birlikleri, Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. İzmirliler cep telefonuyla o anları fotoğraflayıp askerleri alkışladı.

TÜRK PİLOTLARI NEFES KESTİ

Daha sonra Türk pilotları İzmir semalarında gösteri düzenledi. Genel Havacılık Uçakları ve İzmir kulüplerinin selamlama uçuşunun ardından Hürkuş gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Solo Türk ve Türk Yıldızları da performanslarıyla nefes kesti. Jandarma Çelik Kanatlar gösterisi ile Polis Havacılık’ın ‘Üzüm Salkımı’ etkinliği de beğeniyle izlendi.

Sahil Güvenlik Arama Kurtarma’nın ‘Selamlama’ ile Çelik Kanatlar’ın  ‘Zeybek’ gösterisi de ilgi çekti.

Öte yandan gösterileri Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile binlerce İzmirli izledi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler