TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriBalık yağı kullanmak kansere neden olabilir

  Balık yağı kullanmak kansere neden olabilir

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Prof. Dr. Barkın Berk, Balık yağı kullanmak ilerleyen yaşlarda damar tıkanıklığı, kanser ya da alzheimera neden olabilir dedi. Kullanılan balık yağına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

  Balık yağının sadece çocuklarda değil, her yaşta kullanılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Barkın Berk; çocuklarda gelişim ve büyümeyi hızlandırmak, yetişkinlerde ise hücrelerin gerilemesi ve yıkımını engellemek için mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yeme içme ve beslenme tarzı açısından riskli konumda olduğuna değinen Prof. Dr. Berk, “Dolayısıyla bu riski mümkün olduğu kadar azaltmak zorundayız. Özellikle kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı gibi sorunları için belirli yaştan sonra balık yağı kullanılmalıdır. Ancak Türkiye’de genellikle çocuklarda kullanılmaktadır” açıklamasını yaptı.

  Balik yagi kullanmak kansere neden olabilir 1 - sağlık haberleri - haberton
  Balık yağı kullanmak kansere neden olabilir

  “BOZULMA SÜRESİ SADECE 10-12 SAAT”

  Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların balık yağlarının oksidasyonu ve zararlarıyla ilgili çok ciddi çalışmalar olduğunu belirten Prof. Dr. Berk şunları söyledi:

  “Bu çalışmalarda şunu gördük; özellikle balık yağları diğer sıvı yağlardan daha hızlı oksidasyona uğruyor. Ve buna bağlantılı olarak üstünde araştırmalar, çalışmalar yapmaya başladık. Sonucunda ise balık yağları eğer sıcakta bırakılır, uygun şekilde karanlıkta saklanmaz, normal şartlar altında kapalı kaplarını ağzı açık şekilde ya da sıkıca kapatmadan saklanırsa çok hızlı şekilde oksidasyona uğrar. Oksidasyon süresi ise yaklaşık 10-12 saat gibi kısa süre içinde başlıyor. Bu yüzden balık yağları hızla bozuluyor.”

  Balik yagi kullanmak kansere neden olabili - sağlık haberleri - haberton
  Prof. Dr. Barkın Berk, Balık yağı kullanmak ilerleyen yaşlarda damar tıkanıklığı, kanser ya da alzheimera neden olabilir dedi. Kullanılan balık yağına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

  “İSTEDİĞİNİZİN TAM TERSİNİN OLMASINA NEDEN OLUYOR”

  Oksidasyona uğrayan balık yağı kullanıldığında verebileceği zararları anlatan Prof. Dr. Berk, “İleri yaşlar için konuştuğumuzda, mesela balık yağını kalp rahatsızlığınız için kullanıyorsanız oksidasyona uğramış balık yağı tam tersine bu riskinizi artırıyor. Alzheimer için kullanıyorsanız da tam tersine unutkanlığınızı artırıyor. Ya da kansere neden olabiliyor. Yani aslında istediğiniz şeylerin tam tersinin olmasına neden oluyor. Çocuklarda kullanıldığında da genel metabolik hastalıklara zemin hazırlanıyor. Bu rahatsızlıklarının daha küçük yaşlarda kazanılmasını sağlıyorsunuz” şeklinde konuştu.

  HAVAYLA ÇOK FAZLA TEMAS ETMEDEN KULLANIN”

  Prof. Dr. Berk son olarak şu uyarılarda bulundu:

  “Balık yağını açtıktan sonra, kokusunda bozulma ve renginde koyulaşma varsa hemen onu atmalısınız. Balık yağlarını karanlıkta ve soğukta saklayın. Ürün açıldıysa havayla temas etmeden çok hızlı tüketilmelidir. Ya da tekli ambalajlanmış üzerinde belli koruma olan yağlar tercih edilebilir. Çünkü bu ürünler ışıkla çok daha az temas eder.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler