TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıBağ-ı Meram yeniden canlandı

Bağ-ı Meram yeniden canlandı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Konya’da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde söz ettiği ‘Bağ-ı Meram’ yeniden dikilerek yeşertilen üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle canlandı. Bağlardan elde edilen üzümlerle eski usullere uygun pekmez kaynatıldı. 

Yeni Meram Caddesi ile Yaka Caddesi kesişimin de 18 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan üzüm bağları ve meyve bahçeleri, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde söz ettiği ‘Bağ-ı Meram’ yeniden hayat buldu. İçerisinde bine yakın üzüm bağı, 400 meyve ağacı ve pelit ağaçlarının yer aldığı alan vatandaşların beğenisine sunuldu. Meram Bağı’nı ziyaret edenler, meyvelerden de ücretsiz yararlanabilecek. Açılış töreninde bağlardan elde edilen üzümlerle eski usullere uygun odun ateşinde pekmez kaynatıldı.  

Bağ-ı Meram yeniden canlandı
Bağ-ı Meram yeniden canlandı

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, açılıştaki konuşmasında şunları kaydetti:

”Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bahsettiği, dünyada gördüğü tüm güzel yerlerden hepsinden vazgeçip, Meram’ı övdüğü Meram’dayız. Bizler de belediye olarak yeşiline, kültürüne, zenginliğine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu içinde bulunduğumuz bağ, 18 bin metrekarelik Meram bağı. Meram bağında neler var? Meram bölgesinin örnek taş binalarından bir ev var.

Konya'da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi'nde söz ettiği ‘Bağ-ı Meram’ yeniden dikilerek yeşertilen üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle canlandı. Bağlardan elde edilen üzümlerle eski usullere uygun pekmez kaynatıldı. 
Konya’da Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde söz ettiği ‘Bağ-ı Meram’ yeniden dikilerek yeşertilen üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle canlandı. Bağlardan elde edilen üzümlerle eski usullere uygun pekmez kaynatıldı. 

İçinde 20 yakın, 150 yıllık, 200 yıllık pelit ağaçları var. Üzerinde sincaplarıyla birlikte binden fazla asma bağı var. 200’e yakın meyve fidanı var. Özellikleri Meram’ın has üzümleri ve Meram’da yetişen meyveleri seçerek oluşturduğumuz bir bağ. Amaçladığımız şu; tüm dünyada ve Türkiye’de ve Konya’nın içinde, bu bölgeye gelmeyen insanları bu bölgeye çekmek, şehrin tanıtımına, Meram’ın tanıtımına katkı sağlamak. Ama bunların hepsinden ötesi geçmişimize ve kültürümüze sahip çıkarak bu zenginliği, yeni nesille de aktarmaya çalışıyoruz.”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler