TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAvustralya'dan Fransa'ya 555 milyon tazminat

  Avustralya’dan Fransa’ya 555 milyon tazminat

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Avustralya’nın yeni seçilen İşçi Parti kökenli Başbakanı Anthony Albanese, bugün yaptığı basın açıklamasında, daha önce yapılan denizaltı anlaşmasından Aukus paktı sebebiyle caydıkları için Fransa’ya 555 milyon tazminat ödeyeceklerini duyurdu.

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile konu hakkında sürekli görüştüğünü belirten Başbakan Anthony Albanese, bu görüşmeler sonucunda Avustralya ile Fransa arasında ‘yeniden, daha iyi bir ilişki kurmanın samimi bir yolunu’ buldukları için Macron’a teşekkür etti. Albanese, 830 milyon Avustralya Dolarına (555 milyon Euro) denk gelen uzlaşma tazminatıyla birlikte önceki hükümetin başarısız politikasının toplam maliyetinin 3.4 milyar Avustralya Doları olduğuna dikkat çekerek cayma kararı alan önceki hükümeti eleştirdi.

  Avustralyadan fransaya 555 milyon tazminat 1 - dış haberler - haberton
  Avustralya’nın yeni seçilen İşçi Parti kökenli Başbakanı Anthony Albanese, bugün yaptığı basın açıklamasında, daha önce yapılan denizaltı anlaşmasından Aukus paktı sebebiyle caydıkları için Fransa’ya 555 milyon tazminat ödeyeceklerini duyurdu.

  Albanese, Avustralya’nın Aukus Anlaşması sebebiyle Fransa’yla denizaltı anlaşmasından caymanın toplam maliyetinin Avustralya halkına 5.5 milyar AUD’a mal olacağının öngörüldüğünü ancak ‘başarılı tazminat görüşmeleri’ sonrasında bu maliyetin 3.4 milyar AUD’a kadar düşürüldüğünü belirtti.

  AVUSTRALYA, FRANSA DENİZALTI ANLAŞMASINDAN NEDEN CAYDI?

  ABD, İngiltere ve Avustralya’nın İngilizce kısaltma isimlerinden oluşan AUKUS Anlaşması, 15 Eylül 2021 tarihinde bu üç ülkenin liderleri tarafından Pasifik bölgesinde Batı’nın varlığını artırmak ve güvenliği sağlama amaçlı imzalanmış üçlü bir güvenlik paktıdır. Anlaşmanın imzalanması sonrası Avustralya, ABD tarafından sunulan nükleer enerjili denizaltı almaya karar vererek daha önce Fransa’yla yapılan anlaşmadan vaz geçtiğini açıkladı. Fransa, bu iki ülkedeki büyükelçilerini geri çağırarak anlaşmayı “Arkadan bıçaklama” olarak nitelendirmişti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler