26.3 C
Ankara
19.5 C
İstanbul
27.5 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamAta sporu ciriti gelecek nesillere aktarıyor

  Ata sporu ciriti gelecek nesillere aktarıyor

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kars’ın Selim ilçesinde yaygın olan ata sporu ciritin gelecek nesillere aktarılması için gençler yetiştiriliyor.

  Karlı zeminde sahaya çıkan gençler dört nala sürdükleri atın üzerinde ciriti nasıl atacağı ve attıktan sonra atı nasıl kontrol edebileceğini öğrenip, yeteneklerini geliştiriyor.

  Ata sporu ciriti gelecek nesillere aktarıyor
  Ata sporu ciriti gelecek nesillere aktarıyor

  Köydeki işlerinin bitmesinden sonra ahıra giren geleceğin ciritçileri atları çıkarıp, karlı zemine bırakıyor. Kara çıkan atlar yuvarlanarak kısa bir kar keyif yaşıyor. Gençler atlarına eğer vurup, son hazırlıkları yaparak aralarında yapacakları hazırlık maçına çıkıyor. Selim ilçesinin Başköy cirit kulübünün yeni üyesi olan Okan Alankuş (18), çocukluğundan bu yana en büyük özlemi olan at üstünde cirit atıp sahalarda seyirci önüne çıkmak olduğunu söyledi. Bunun için de arkadaşlarıyla bir araya gelerek antrenman sırasında zaman zaman aralarında müsabaka yaptıklarını kaydeden Alankuş, ciridi öğrenmek ve ciritte ustalaşmak için büyük çaba harcadıklarını ifade etti.

  Kars’ın selim ilçesinde yaygın olan ata sporu ciritin gelecek nesillere aktarılması için gençler yetiştiriliyor.
  Kars’ın Selim ilçesinde yaygın olan ata sporu ciritin gelecek nesillere aktarılması için gençler yetiştiriliyor.

  Kendisi gibi cirit sporunu yapmak isteyen arkadaşları ile buluştukları köy meydanında hazırlık maçları yapan gençler, dört nala sürdükleri atın üzerinde rakibine fırlattığı ciridi isabet ettirmeye çalışıyor. Gençler, hem ciridi nasıl atması gerektiğini hem de attıktan sonra atın kontrolünü nasıl sağlayacağı yeteneğini de geliştiriyor. Bu konuda bazen büyüklerinden destek aldıklarını ifade eden Alankuş, “Cirit görüldüğü gibi basit bir oyun değil. Onun için kendimizi çok iyi yetiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler