14.8 C
Ankara
16.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Cuma, Mayıs 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamCiritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı

  Ciritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Kars’ın Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünde gösteri maçı yapan ciritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı. 

  Karla kaplı Allahuekber Dağları’nın eteklerinde cirit atan gençler, zaman zaman attan düştü, zaman zaman da zeminin azizliğine uğradı.

  Bölgede yıllardır ata sporu ciridi unutturmamak için büyük mücadele veren gençler, her hafta sonu bir köyde buluşarak atlı cirit gösterisi yapıyor. Kendi aralarında oynadıkları, kara düzen adı verilen kuralsız ciritte iki devre halinde oynayan ciritçiler, devre arasında ise atlarını dinlendiriyor.

  Ciritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı
  Ciritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı

  Ciritçiler, izleyicilere keyifli anlar yaşatmak için atlarını dört nala sürüp ellerindeki ciritleri rakiplerine fırlatıyor. Atılan ciridin rakibe isabet etmesi, atılan ciridin havada tutulması, belli mesafede ciridi ata değil oyuncuya isabet ettirme çabaları keyifli anların yaşanmasına neden oluyor. Avazları çıktığı kadar bağırarak müsabakaya konsantre olan gençler zaman zaman da zeminin azizliğine uğruyor.

  Soğuk havanın sertleştirdiği zemin öğlen saatlerinde güneşin eksisiyle yumuşuyor. Bu da atların dengesini kaybetmesine ve sporcuların düşmesine neden oluyor. Düşen gençler, ani bir refleksle kalkıp, yeniden ata binerek müsabakaya kaldıkları yerden devam ediyorlar.

  Kars’ın selim ilçesine bağlı kekeç köyünde gösteri maçı yapan ciritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı.
  Kars’ın Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünde gösteri maçı yapan ciritçiler heyecanlı dakikalar yaşattı. 

  Ciritçi İlhami Yıldız, ciride gönül verdiklerini belirterek, “İsteğimiz kulüplere ve gençlere destek verilerek cirit atı sayının artırılması ve Kars İl Özel İdaresi katkılarıyla Selim ilçesinin girişinde yapılan cirit sahasının kısa sürede hizmete sokulması” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler