TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
16.3 C
Ankara
22 C
İstanbul
25 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAnkara'nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü Mamak'ta kutlandı

Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü Mamak’ta kutlandı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü Mamak’ta coşku ile kutlandı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde Ankara Türküleri Konseri ile başlayan kutlama programında, binlerce yıllık devlet mirasımızın temsilcisi olan Ankara için yazılmış olan türküler, Mamak Belediyesi Orkestrası tarafından seslendirildi. Seymen ekibinin gösterileri geceye damga vururken, Mehteran Takımı’nın söylediği marşlara bayrakları ile eşlik eden Mamaklılar konser salonunu kırmızı beyaz bürüdü.

Konser sonrası düzenlenen fener alayı ile de Mamak Caddeleri görkemli bir kutlamaya ev sahipliği yaptı. Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü kutlama programına, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl, Mamak Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ankara Milli Mücadele’nin son dayanak noktasıdır

Ankara Milli Mücadele’nin son dayanak noktası olduğunu ifade eden Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, “Ankara cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmış en önemli şehrimizdir. Ankara geçmişten günümüze birçok kahramanlığa ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bizler de Başkent’te görev yapan kişiler olarak bu tarihi şehrimizi daha güzel daha yaşanabilir bir hale getirmek adına ortak bir çalışma içerisindeyiz. Bu duygu ve düşünceler Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Ankara'nın başkent oluşunun 98. Yıl dönümü mamak'ta kutlandı
Ankara’nın Başkent oluşunun 98. yıl dönümü Mamak’ta kutlandı

Ankara ülkemizin kalbi

Geçmişten bugüne, Güzel Ankara’nın tarihten pek çok izler taşıdığını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Başkent tarih boyunca da hep stratejik öneme sahip olmuştur. Milli mücadele yıllarında da her cepheye yaklaşık aynı uzaklıkta ve jeopolitik konumuyla Anadolu’nun merkezinde bir şehir olması sebebiyle karargah olarak seçilmiştir. 13 ekim 1923’te de başkent ilan edilerek ülkemizin kalbi olmuştur. Ankara’yı başkent olmaya taşıyan bir diğer unsur ise, Ankara Halkı’nın Milli Mücadele’ye verdiği destek, Heyet-i Temsiliye’ye gösterdiği teveccüh Kuvay-i Milliye ruhudur.

Milli Mücadele’yi zaferle taçlandıran ve bu görevini 98 yıl boyunca başarıyla yerine getiren Başkent Ankara, 15 Temmuz gecesinde de aynı ruh ve anlayışla karanlık ve azimle darbecilere geçit vermemiş mili iradesinin gücünü anlamayanlara tarihi bir ders vermiştir. Bugün ülkemizin ulusal bağımsızlığının sembolü olan Ankara sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri sanayi ve teknolojideki girişimi hepimizi gururlandıran önemli bir merkez haline gelmiştir. Milli Mücadele’nin sevk ve idari merkezi olarak üstlendiği Başkentlik vasfını ve sorumluluğunu o günden bu yana büyük bir onurla taşıyan Ankara’nın başkent oluşunun 98.yıl dönümünü, başta önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerini saygıyla, minnetle, şükranla anıyorum” dedi.

Her alanda Başkent

Bir bozkır kasabasıyken Türkiye Cumhuriyeti’ne Merkez olan Ankara’nın, bugün ticaretin, sanayinin, bilimin, teknolojinin, turizmin ve tarımın da Başkenti olduğuna dikkat çeken AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl, “Kurtuluş mücadelesinin karargahı ve Türkiye’nin istikbali için alınan kararların set ve idari merkezi olan Ankara’nın, Başkent ilan edilişinin yıl dönümünü kutlamak için bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Anadolu’nun kalbi,  Seymenler diyarı Ankaramız’da bu onurlu ve anlamlı gününde milli mücadele kahramanlarımızı tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yad ediyorum” dedi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler