TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
15.1 C
Ankara
16.8 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAnkara'nın Başkent oluşu Keçiören'de coşkuyla kutlandı

  Ankara’nın Başkent oluşu Keçiören’de coşkuyla kutlandı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Keçiören Belediyesi, TİKA ve Ankara Kulübü Derneği işbirliğinde Ankara’nın başkent oluşu Keçiören’de coşkuyla kutlandı.

  Ankara’nın başkent oluşunun 98’inci yılı kapsamında “5-13 Ekim Uluslararası Başkent Ankara Haftası Türk Dünyası Konseri” düzenledi.

  Ankara’nın başkent oluşunun 98’inci yılı dolayısıyla Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz, Ankara Kulübü Genel Başkanı Metin Özaslan katıldı.

  Katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada Millî Mücadele döneminde Keçiören’in önemli bir karargâh olduğunu vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Keçiören Millî Mücadele’nin karargâhı ve merkezidir. Atatürk Ankara’ya geldiğinde 27 Aralık 1919’da Ulus’a gidiyor. Müftülüğü ve valiliği ziyaret ediyor. Millî Mücadele ateşini zaten yakmıştı. Bu ateşi daha da yükseklere taşıyor. Şu an meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün bulunduğu binayı ve Çoban Mektebini karargâh olarak kullanılıyor. Çoban Mektebimizi şimdi restore ediyoruz. Atatürk’ün Ankara’ya ve Keçiören’e gelişi anısına Millî Mücadele ve kurtuluş müzesi yapacağız.

  Ankara'nın başkent oluşu keçiören'de coşkuyla kutlandı
  Ankara’nın başkent oluşu Keçiören’de coşkuyla kutlandı

  Atatürk diyor ki, ‘Ankara’yı coğrafyası için değil medeniyeti için başkent yaptım.’ Ayrıca ‘Angara’ ismi de Atatürk’ün verdiği diğer isimler de Türk coğrafyasından gelmektedirler.  Türkiye’de köy, dağ, şehir, ırmak, nehir isimlerinde Türk dünyası vardır. Atatürk’ün başkentimize Ankara ismini vermesinin sebebi de budur. Büyük komutan, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

  Altınok, Türk cumhuriyetlerinden gelen ve Ankara’nın başkent oluşu münasebetiyle düzenlenen etkinlikte müzik ve dans gösterisi sunan sanatçılara yönelik memnuniyetini ise şu sözle dile getirdi:

  “Beş Türk Cumhuriyetimizden, Semerkant’tan ,Seyhun’dan, Tanrı dağlarından, Aral gölünden buraya gelen kardeşlerimizin gösterileri bizleri ziyadesiyle mutlu etti.  Atatürk, ‘Komşumuz olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bir gün dağılacak, orada yaşayan  kardeşlerimiz ve soydaşlarımız bağımsızlıklarını kazanacaklardır. Türkiye’de onların  bağımsızlığına hazır olmalıdır.’ demiştir. 

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti Beş Türk cumhuriyetimizin bağımsızlığını hemen tanımıştır. İsmail Gaspıralı, ‘dilde, fikirde ve işte’ birlik demiştir. Biz bu birliği korudukça kimse bizi yıkamaz. Türk cumhuriyetlerimize nine bağımsız yıllar diliyorum. Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir araya geldiğinde tüm dünya ‘dur’ demiştir. Ama şuanda Karabağ’da Azerbaycan ve Türk bayrağı birlikte dalgalanıyor. Nahcivan, Türk cumhuriyetlerimizle bağlantımızın kesildiği bir hançerdi. Şimdi o yollar da hem karadan hem havadan açılıyor. Türkiye ile Türk dünyasının bağı sağlam şekilde kuruluyor. Turan bugün gerçekleşmiştir. Türk cumhuriyetlerimiz ebed müddet bağımsız kalacaklar inşallah.”

  Keçiören belediyesi, ti̇ka ve ankara kulübü derneği işbirliğinde ankara'nın başkent oluşu keçiören'de coşkuyla kutlandı.
  Keçiören Belediyesi, TİKA ve Ankara Kulübü Derneği işbirliğinde Ankara’nın başkent oluşu Keçiören’de coşkuyla kutlandı.

  Etkinlikte, Aşık Sefai konseri, Kırgızistan “Arruke” ve “Nuska” Dans Topluluğu Gösterisi, Karakalpakistan Cumhuriyeti “Aikulash” Devlet Halk Dansları Topluluğu Gösterisi, Özbekistan Devlet Filarmoni Orkestrası Buhara Bölge Şubesi “Mavrigi” Topluluğu Gösterisi, Ankara Kulübü Derneği Seymen Gösterisi  vatandaşlara coşkulu anlar yaşattı.

  Plaket takdimi ile program sona erdi. ​

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler