TRY - Türk Lirası
EUR
18,1227
USD
18,5025
GBP
20,5914
CNY
2,6001
14.1 C
Ankara
17.6 C
İstanbul
18 C
İzmir
3 Ekim 2022, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAmerika Georgia seçimlerine kilitlendi

Amerika Georgia seçimlerine kilitlendi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Amerika Birleşik Devletleri, (ABD) Senato’daki çoğunluğu belirleyecek olan Georgia seçimlerine kilitlendi.  

Seçimler öncesinde Başkan Donald Trump, seçilmiş başkan Joe Biden eyalete giderek adaylara destek verdi

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık ve Senato seçimlerinde, hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle ikinci tura kalan Georgia bugün sandık başına gidiyor. Ülkede 3 Kasım’daki seçimlerde netleşen eyaletlerde koltuk dağılımı 100 sandalyeli Senato’da, 50 Cumhuriyetçi’ye karşı 48 Demokrat dengesinde kaldı.Georgia’daki seçimlerde bir koltuğu bile almaları durumunda Cumhuriyetçiler, Senato’daki çoğunluğunu da korumuş olacak.

SENATO’DAKİ GÜÇ DENGESİ BELİRLENECEK

Senato’yu Cumhuriyetçilerin kontrol etmesi Demokrat Başkan Joe Biden’ın politikalarını hayata geçirmesini zorlaştıracağı ifade ediliyor. İkinci senaryoya göre ise Georgia’daki iki koltuğu da kazanmaları durumunda Demokratlarda dengeyi Başkan Yardımcısı Demokrat Kamala Harris’in bozacağı tahmin ediliyor. Senato Başkanlığı sıfatı da bulunacak Harris, Demokratların çoğunluğu bulmalarını sağlayacak. Seçimlerde, demokrat adaylar Jon Ossoff ve Raphael Warnock’a karşı Cumhuriyetçi Parti’den David Perdue ve Kelly Loeffler yarışıyor. Senato’da 6 yıllık görev süresi dolan Perdue, 3 Kasım’daki seçimlerde oyların yüzde 49,7’sini alarak, ikinci dönemi az farkla kaçırdı. Perdue’nun rakibi Demokrat Jon Ossoff’un oy oranı ise yüzde 47,9’da kalmıştı.Georgia’daki diğer koltuk için ise Demokrat Warnock ilk turda oyların yüzde 32,9’unu almış, Loeffler ise yüzde 25,9’da kalmıştı.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler