TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYaşamAltınbeşik Mağarası'na araştırma tırmanışı

Altınbeşik Mağarası’na araştırma tırmanışı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Antalya’nın İbradı ilçesindeki Türkiye’nin en büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası’nın derinliklerine ekspedisyon (detaylı planlanmış araştırma) tırmanışı yapıldı.

Dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin ise en büyük yer altı gölüne sahip Altınbeşik Mağarası’nın derinliklerine araştırma turu düzenlendi. DKMP Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şubesi’nin koordinesinde yapılan ekspedisyon 8 saat sürdü.

Ege Mağara Araştırma ve Koruma Derneği Üyesi Ümit Günhan, Anadolu Speleoloji Grubu Derneği Üyesi Mert Gürbüz, Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Kolu Üyesi Poyraz Rona Uhri ile Büşra Ayhan’ın da aralarında olduğu araştırma gezisine Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu malzeme desteği verdi.

Altınbeşik Mağarası’nın 2’nci katına araştırma tırmanışı

2’NCİ KATA ‘PROFESYONEL’ SINIRI

İsmini üzerindeki Altınbeşik tepesinden alan, 1994 yılında ‘milli park’ statüsüne kavuşan Altınbeşik Mağarası’nın ziyarete açık 200 metrelik kısmında rehber eşliğinde şişme botla gezilebiliyor. 50 metre tırmanışla çıkılabilen 2’nci kata ise ancak profesyoneller ile eğitim almış mağaracılar erişim sağlayabiliyor.

Şişme botlarla derinliklere ilerleyen ekip, dik ve zorlu bir tırmanışın ardından mağaranın 2’nci katına ulaştı. Tırmanışı fotoğraflayan üyeler, suyun bıraktığı beyaz sarkıtlar ile zemini görüntüledi. Buradaki suyun rengi ve şeffaflığı dikkati çekti. Çekilen fotoğraflar ise hazırlanan araştırma raporunda ve DKMP resmi internet sitesinde yer alacak.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler