14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazartesi, Nisan 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıAfyonkarahisar'dan dünyaya titanyum parça ihracatı

  Afyonkarahisar’dan dünyaya titanyum parça ihracatı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Afyonkarahisar’da havacılık, savunma sanayisi ve medikal alanlarda kullanılmak üzere iş insanı Önder Artuk’un girişimiyle titanyum parça üretimine başlandı.

  Önder Artuk, “Yurt dışından aldığımız ürünleri şu an Türkiye’de üretip dünyaya satabilecek bir durumdayız. Ve bunu Afyonkarahisar’da gerçekleştiriyoruz” dedi.

  Afyonkarahisar’da farklı alanlarda faaliyet gösteren iş insanı Önder Artuk, 4 yıl boyunca yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonunda, özellikle uçak motorları ve savunma sanayiine parça üretmek amacıyla 4-5 ay önce fabrika kurdu. Çalışmalarını sürdüren firma, eklemeli imalat teknolojisiyle titanyum parça üretmeye başladı.

  ‘İHRACATIMIZ DA BAŞLAYACAK’

  Alman bir firma ile anlaştıklarını, makine kurulumunu 4-5 ay önce bitirdiklerini aktaran Artuk, “Eğitimlerimiz bitti. Şu an üretime başladık. İthalatını yaptığımız ürünlerin öncelikle yerli piyasaya üretimini yapıyoruz. Sonrasında da ilerleyen süreçte de ihracatımız da başlayacak. dedi.

  Artuk sözlerine devam ederek, “Buradan tabii bütün yatırımcılarımızın yüksek teknolojili, katma değer yaratan yatırımlar yapması gerektiği kanaatindeyiz. Biz de bu bilgiyle, bu motivasyonla bu yatırıma başladık.

  Afyonkarahisar'dan dünyaya titanyum parça ihracatı
  Afyonkarahisar’Dan Dünyaya Titanyum Parça Ihracatı

  Geçen seneki havacılık otoritelerinin açıkladığı bir yazıda şöyle bir anekdot var; bire atmış oranında bir katma değeri olan, yani ürettiğiniz bir birimlik ürünü otomotive kestiğinizde faturasını bir birimse havacılığa kestiğiniz de bunu atmış katı daha kesiyorsunuz faturasını. O yüzden bire atmış oranı katma değeri olan bir üretim ve yatırım” diye konuştu.

  ‘TİTANYUM-64 UÇAK MOTORLARI, FÜZE SİSTEMLERİNDE’

  Tesiste en son teknoloji eklemeli imalat diye bilinen yöntemle uçak parçaları ve aynı zamanda savunmanın diğer kollarına parçalar yaptıklarını anlatan uçak mühendisi ve Fabrika Müdürü Günay Kahyaoğlu da şöyle konuştu:

  “Bu eklemeli imalat dediğimiz yöntem yeni bir yöntem. Hem dünyada hem Türkiye’de hem de Afyonkarahisar’da yeni bir yöntem. Türkiye’de özel sektör olarak ilk defa imal eden firmayız. Bu yöntem esasında katman katman. Metalik tozları eriterek dikey inşa yoluyla parçaları bir araya getiren bir yöntem.

  Titanyum parça işliyoruz. ‘Titanyum-64’ denilen bir malzeme. Bu malzeme yüksek teknoloji ürünlerde kullanılmasıyla bilinir. Isıya da mukavim olduğu için çok özel yerlerde kullanımı mevcuttur. Örneğin; uçak motorları, füze sistemleri gibi yerlerde kullanılır. Çok hızlı gidecek bir araç yapıyorsanız ve de çok ısınacak bir yapılar yapıyorsanız titanyumu tercih ediyorsunuz.” açıklamasında bulundu.

  ‘ÖZEL SEKTÖR OLARAK TEKİZ’

  Uçağın motorunun içerisindeki kanatçıkları ürettiklerini aktaran Kahyaoğlu, “Bizden başka TEI’nin bu yönde çalışmaları olduğunu biliyoruz. Türk havacılığının özellikle motor kısmını geliştirmesi için kurulmuş olan bir firma TEI firması. Onlar yapıyorlar, bir süredir de üzerinde çalışıyorlar, fakat özel sektör olarak tekiz diyebilirim şu anda. Üretimde kullanmış olduğumuz makine, eklemeli imalat makinesi. Bu parçaları üretebilmek için eklemeli imalat makinesinin olması lazım” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler