20.2 C
Ankara
21 C
İstanbul
26 C
İzmir
28 Eylül 2021, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıAdilcevaz'ın tescilli ceviz fidanlarına ilgi

  Adilcevaz’ın tescilli ceviz fidanlarına ilgi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bitlis’in Adilcevaz’ın tescilli ceviz fidanları, başta bölge illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde de yetiştirilmeye başlandı.

  Adilcevaz ilçesinde kurduğu seralarda ceviz fidanı yetiştiren Mehmet Akkoyun, hem bölge hem de batı illerinde bugüne kadar onlarca kapama ceviz bahçesi oluşturdu. Ceviz üretiminde önemli yere sahip olan Adilcevaz’da sürdürülen çalışmalar kapsamında, ‘Adilcevaz13’ ve ‘Kazankaya’ isimleriyle tescillenen ceviz fidanları, her yıl binlerce adet üretilerek ülkenin birçok yerine gönderiliyor. Ceviz fidanlarına ilginin giderek arttığını belirten Mehmet Akkoyun, vatandaşın özellikle ceviziyle meşhur Adilcevaz’ın tescilli ceviz fidanlarına ilgi gösterdiğini söyledi. Daha çok bölge illerinden internet üzerinden sipariş aldığını dile getiren Akkoyun, Akdeniz Bölgesi’ne de kapama ceviz bahçesi kurduklarını belirtti.

  Adilcevaz’ın tescilli ceviz fidanlarına ilgi

  Adilcevaz’da üretilen ceviz fidanlarını Bitlis Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne de verdiklerini belirten Mehmet Akkoyun, “Adilcevaz’da firmamız adına resmi olarak ceviz üretimi yapıyoruz. Ürettiğimi çeşitler ‘Adilcevaz13’ ve ‘Kazankaya’ çeşitleridir. Ürettiğimiz çeşitler diğer yabancı çeşitlere göre gramaj olarak daha yüksektir. Bu çeşitlerin en büyük özelliği ise kendi kendini dölleyip tozlayan bir çeşit olmasıdır. Bahçe kurulduğu zaman diğer çeşitlerde her 10 tanede bir tane dölleyici çeşit eklenir ama bizim çeşitlerimizde kendi kendine döllek olduğu için bu sıkıntı yok. Ekstradan dölleyici bir fidan ekmeye gerek kalmıyor. Çeşitlerimizin tutma oranı kalite olarak da yüksek. Özellikle soğuk iklim olan bölgelerde mevsime göre adapte sağlıyor. Günü geldiği zaman yaprağını döker ilkbaharda açar. Yani soğuk iklimde fazla etkilenmez” diye konuştu. 

  Bitlis’in Adilcevaz’ın tescilli ceviz fidanları, başta bölge illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde de yetiştirilmeye başlandı.

  Kendi internet siteleri üzerinden satış yaptıklarını da anlatan Akkoyun, “Çeşitlerimizi İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne istenilen bölgelere kendi sitemiz üzerinden satışlarımızı yapıyoruz. Şu an itibarıyla satışlarımızda herhangi bir sıkıntımız yoktur. Ceviz üretiminde altyapıyı oluşturmak oldukça zaman alıyor. Çünkü anaç bahçesini kuruyoruz ona göre kalem bahçesini kuruyoruz. Biz bu yıl özellikle göz aşısına girdik. Göz aşısı diğer aşı sistemlerine göre daha rahat bir aşıdır. Bir de sera ortamında olduğu için 1,5 ay önce yaptığımız çeşitlerimiz yaklaşık 40 santimetre boyuna ulaştı. Yılbaşına kadar ise 1,5 metreyi bulur” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler