14 C
Ankara
9.9 C
İstanbul
17.9 C
İzmir
Pazar, Nisan 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat86 yıllık taş çeşme

  86 yıllık taş çeşme

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Kars’ın Arpaçay ilçesindeki Karakale köyünde, dev kayalar oyularak, yapılan 86 yıllık taş çeşme ve yalaklar, ilk günkü sağlamlığını koruyor.

  Halkın içme suyu ihtiyacını karşıladığı çeşme ve önünde hayvanların su içmesi için yapılan yalaklar, eski görünmesine rağmen sapasağlam duruyor.

  Arpaçay‘a bağlı Karakale köyündeki 86 yıllık taş çeşme ve yalaklar, görenlerin ilgisini çekiyor. Tarihi çeşme ve yalaklar, dönemin taş ustalığını bugüne taşıyor. Tarihi çeşmeler, dönemin ustaları tarafından çekiç ve murçlar ile binbir zahmetle aylarca uğraşılarak, yapılıp, bozulmadan bugüne kadar geldi. Karakale köyünde bulunan 3 tarihi çeşme de yaklaşık 100 yıldır dönemin ustalık eserlerini gözler önüne seriyor.

  86 yıllık taş çeşme
  86 yıllık taş çeşme

  Çeşmelerden birinin önüne aynı tarihlerde yapılan 8 yalağa da ustalar tarafından özenle şekil verilmiş olması dikkat çekiyor. Geçmişin izlerini taşıyan çeşmelerden bugün bile içme suyu alınıyor ve yalaklarda hayvanlar, su ihtiyacını karşılıyor. Yalakları köydeki kadınlar zaman zaman halı ve çamaşır yıkamak için de kullanıyor. 

  Karakale köyü sakinleri, tarihi çeşme ve yalakların hasar görmemesi için büyük çaba sarf ediyor. Köyde yaşayan Oktay Kemer, “Taş çeşmeler, 1935 yılında yapılmış. Büyük taşların oyularak işlenmesiyle yapılmış. Hepsinde el emeği var. O günün şartlarında büyük bir ustalıkla yapılmış. Yalakların her biri yaklaşık 60 litre su alıyor. Çeşmelerden ‘kara su’ diye adlandırdığımız su akar. Bu çeşmenin suyu yazın soğuk kışın sıcaktır.

  Kars'ın arpaçay ilçesindeki karakale köyünde, dev kayalar oyularak, yapılan 86 yıllık taş çeşme ve yalaklar, ilk günkü sağlamlığını koruyor.
  Kars’ın Arpaçay ilçesindeki Karakale köyünde, dev kayalar oyularak, yapılan 86 yıllık taş çeşme ve yalaklar, ilk günkü sağlamlığını koruyor.

  Çeşmeleri, köyümüzden ‘Hacılar sülalesi’ diye bildiğimiz Veli Ağa’nın hanımı Hanzade Hanım yaptırmıştır. Allah köyümüze emek verip hizmet eden, hakkı geçen herkesten razı olsun. Onlara da Allah’tan rahmet diliyoruz. Allah böyle hayırsever ve emektar büyüklerimizi daim etsin, hayırlarını kabul etsin” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler